, czwartek 25 kwietnia 2024
II Transgraniczne Forum Gospodarcze: Przede wszystkim budowanie wspólnego zaufania
Podczas II Transgranicznego Forum Gospodarczego udzielono kilkadziesiąt porad prawnych, finansowych. Toczyło się wiele rozmów kuluarowych.  fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

II Transgraniczne Forum Gospodarcze: Przede wszystkim budowanie wspólnego zaufania

AGNIESZKA KACZMARCZYK
II Transgraniczne Forum Gospodarcze: Przede wszystkim budowanie wspólnego zaufania

Organizatorzy mają nadzieję, że Forum po raz kolejny stanie się dla wszystkich źródłem wiedzy i inspiracją do wspólnych działań. fot. Maciej Kłek

Przedsiębiorcy, samorządowcy i politycy spotkali się w Cieszynie, by podczas II Transgranicznego Forum Gospodarczego dyskutować o sytuacji firm w Polsce i Republice Czeskiej.

Jakie znaczenie ma transgraniczna współpraca polskich i czeskich firm? Jak duży potencjał eksportowy ma pogranicze? W jaki sposób samorządy mogą wspierać przedsiębiorców? Jak pozbyć się stereotypów i wzajemnie sobie zaufać? To tylko kilka z wielu pytań na jakie odpowiedzi poszukiwali uczestnicy II Transgranicznego Forum Gospodarczego, które odbyło się w Hotelu Liburnia w Cieszynie.

Ubiegłoroczne Forum zostało bardzo dobrze przyjęte przez przedsiębiorców oraz przedstawicieli władz samorządowych i regionalnych z Polski i Republiki Czeskiej. - Był to dla nas sygnał, że tego typu inicjatywy są niezwykle potrzebne w rejonie pogranicza, ponieważ przyczyniają się do budowania dobrych relacji sąsiedzkich. To, co robimy, ma sens, dlatego spotykamy się ponownie. Naszym celem jest współdziałanie polskich i czeskich środowisk gospodarczych oraz samorządu w celu utworzenia korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz podejmowania wszelakich działań przedsiębiorstw działających na pograniczu - mówi Mieczysław Szczurek, burmistrz miasta Cieszyna i dodaje, że bliska, efektywna, oparta na zaufaniu i oparta na wspólnych korzyściach współpraca biznesu z samorządem pomaga budować korzystne warunki dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów.

- Z perspektywy konsulatu, spoglądając na wszystkie płaszczyzny, w jakich odbywa się współpraca dwóch bliskich sobie narodów, możemy powiedzieć, że przebiega niezwykle intensywnie. Stoimy przed wieloma możliwościami. Widzimy jakie są problemy globalne: m.in. bezrobocie, kryzys, problemy infrastruktury drogowej i spotykamy się po to, aby je rozwiązywać. Ważne jest budowanie wzajemnego zaufania, obalanie stereotypów, patrzenie na partnera jako wiarygodnego sąsiada, w każdej dziedzinie - mówi Anna Olszewska, konsul generalny RP w Ostrawie i dodaje, że ostatni rok nie był dobry w tym zakresie patrząc na medialne budowanie wizerunku. - Trzeba wrócić do tego i pokazać rzeczywiście, że polska marka, polski produkt jest dobry, a polski partner godny zaufania. Życzę, żeby to forum przyniosło skutki - przyznała konsul.

- Współpraca nie jest łatwa, nawet, gdy już jesteśmy w strefie Schengen. Ułatwienia mają charakter administracyjny, natomiast chodzi o budowanie wzajemnej sieci współpracy, wzajemnego zaufania, wspólnych rzeczy razem. Z jednej strony mamy współpracę, ale również widoczne zjawisko konkurencyjności, co wychodzi zwłaszcza w sytuacji kryzysu, który dotyczy wszystkich. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania: Jak znaleźć równowagę między współpracą, a konkurencyjnością. W jaki sposób wyważyć pewne elementy, również te dotyczące kwestii gospodarczych? - mówił Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego i dodaje, że współpraca transgraniczna daje dobre efekty w skali europejskiej. - Jeżeli pojawią się dobre pomysły na granicy, to projekty będą mogły liczyć na wsparcie pieniężne. Na pewno pieniędzy nie będzie mniej niż dzisiaj. Bardzo chcemy, żeby było ich więcej - zaznaczył Olbrycht.

Takie spotkania są szczególnie ważne w tak trudnym gospodarczo czasie. - Kryzys zmusza nas wszystkich do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą łagodzić jego długofalowe skutki. Wierzymy, że obszar przygraniczny stwarza takie możliwości, a przedsiębiorcy i samorządy mogą wspólnie uczyć się skutecznego korzystania z potencjału, jaki daje polsko-czeskie sąsiedztwo - przyznał burmistrz Cieszyna.

Podczas II Transgranicznego Forum Gospodarczego udzielono kilkadziesiąt porad prawnych, finansowych. Toczyło się wiele rozmów kuluarowych. Wzajemna wymiana doświadczeń, poznanie sąsiadów, kierunki rozwoju współpracy to zalety drugiego już Forum zorganizowanego przez Zamek Cieszyn i działający w nim Klub Przedsiębiorcy oraz miasto Cieszyn. Organizatorzy mają nadzieję, że Forum po raz kolejny stanie się dla wszystkich źródłem wiedzy i inspiracją do wspólnych działań.

Honorowym patronatem objęli Forum: 
Waldemar Pawlak - Minister Gospodarki, 
Jan Sechter - Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie, 
Anna Olszewska - Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, 
Mieczysław Szczurek - burmistrz Cieszyna oraz 
Vít Slováček - burmistrz Czeskiego Cieszyna. 



Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Transgraniczne Forum Gospodarcze: Przede wszystkim budowanie wspólnego zaufania" - Po przeczytaniu tych szumnych recept na sukces gospodarczy na pograniczu dumnie mogę powiedzieć - Ja już teraz kryzysu ani biedy się nie boję. Ufam ufajcie i wy wszyscy.

Co tam gospodarka, ważne, że mamy turniej ping-pongo. Znowu będziecie drodzy cieszyniacy w kolejnych wyborach głosować na Olbrychta, dzięki któremu wasze miasto kwitnie i rozwija się jak nigdy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama