, czwartek 18 kwietnia 2024
II Dni Techniki Kolejowej. W Skoczowie promowali system ACTS
w trakcie imprezy nie tylko można było zobaczyć lokomotywy (także z perspektywy maszynisty), ale również zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi przewożenia materiałów za pomocą transportu kolejowego.  fot: PC



Dodaj do Facebook

II Dni Techniki Kolejowej. W Skoczowie promowali system ACTS

JM
II Dni Techniki Kolejowej. W Skoczowie promowali system ACTS

impreza gościła w Skoczowie i była jednym z wydarzeń towarzyszących trwających do niedzieli 46. Dni Miasta. fot. PC

W Skoczowie odbyły się II Dni Techniki Kolejowej, które były okazją nie tylko do zobaczenia taboru kolejowego, ale i poznania zasad działania systemu ACTS. Co to takiego?

I Dni Techniki Kolejowej odbyły się dwa lata temu w Cieszynie. Tym razem impreza gościła w Skoczowie i była jednym z wydarzeń towarzyszących trwających do niedzieli 46. Dni Miasta.

- Główną ideą imprezy jest propagowanie ekologicznego transportu kolejowego - mówi Radosław Mrózek, organizator II Dni Techniki Kolejowej. Dlatego w trakcie imprezy nie tylko można było zobaczyć lokomotywy (także z perspektywy maszynisty), pługo-odśnieżarkę do torów, ale również zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi przewożenia materiałów za pomocą transportu kolejowego. A ten staje się coraz popularniejszy. Chodzi przede wszystkim o transport specjalnymi kontenerami. Dzięki nim można przewozić praktycznie wszystko.

Od kilku lat w Polsce wprowadzany jest również system ACTS. Od lat cieszy się sporym powodzeniem w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, a nawet w Czechach, ale w Polsce dopiero raczkuje. - System ACTS został wprowadzony w 2009 roku. Jego główną zaletą jest to, że kontener z wagonu może zostać bezpośrednio przewieziony do klienta - mówi Elżbieta Jachyra ze Śląsko-Dąbrowskiego Zakładu PKP Cargo S.A. w Katowicach. Dzięki systemowi z transportu kolejowego, który często jest tańszy niż transport drogowy i bardziej ekologiczny, mogą korzystać firmy nie posiadające bocznic kolejowych.

Specjaliści zauważają, że w całym kraju jest wiele punktów, gdzie taki przeładunek mógłby się odbywać. Przykładem może być Skoczów. Śląsko-Dąbrowski Zakład PKP Cargo S.A. posiada na razie czterdzieści specjalnie przystosowanych wagonów, ale jego przedstawiciele nie wykluczają, że w przyszłości będzie ich więcej. Wszystko zależy od zainteresowania. Za pomocą systemu ACTS transportowana jest na przykład biomasa do Elektrowni Połaniec. - Firmy może do końca jeszcze nie są do niego przekonane, ale myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat zrobi on wielką karierę - dodaje Jachyra.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

impreza godna pochwalenia pogoda tylko troche nie dopisala jestem za takimi imprezami

Generalnie patrząc na to to co z tego że jest taka technika itp. jak w naszym regionie komunikacja jest znikoma bo nie umiemy rozliczyć się ze Śląską władzą. W Warszawie nie dają sobie zrobić krzywdy a ni z jednym pociągiem czy autobusem tak tutaj dajemy przyzwolenie na taką zapaść płacąc takie same podatki jak ci w Warszawie czy innych dużych miastach. Tak dobrze że pokazali Skoczowianom iż jest coś takiego i niech żałują że nie mają tego na dzień powszedni.

Trzeba czytać!!!!

Mieszkam ze 100 metrów o stacji i nic o nie wiedziałem. Grunt to promocja !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama