, wtorek 22 września 2020
Hażlach: Zakup działek impulsem do zmian
Zakupione działki zlokalizowane są w centrum Hażlacha przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Długiej.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Hażlach: Zakup działek impulsem do zmian

SM
Hażlach: Zakup działek impulsem do zmian

Pomiędzy działkami znajduje się zatoka autobusowa, a na "wysepce" kiosk handlowy. fot. mat. pras.


Hażlach: Zakup działek impulsem do zmian

Rewitalizacja centrum Hażlacha miałaby objąć także zabytkowy budynek spichlerza. fot. mat. pras.


Hażlach: Zakup działek impulsem do zmian

Teren, na którym powstaje market sąsiaduje bezpośrednio z działkami zakupionymi przez gminę. fot. mat. pras.

Po ponad 27 latach gminie Hażlach udało się pozyskać dwie działki, które dotychczas były w posiadaniu Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Konsum Robotniczy" w Cieszynie.

- Starania odnośnie uregulowania własności i uporządkowania przestrzennego centrum Hażlacha trwały bardzo długo. Korespondencja w tej sprawie pochodzi z 1988 roku, choć wg niektórych mieszkańców już w latach 70 były czynione starania o uregulowanie terenu wkoło przystanku Hażlach Dęby. Dlatego bardzo się cieszę, że już na początku mojej kadencji sprawa znalazła swój szczęśliwy finał u notariusza, co jest również niewątpliwie sukcesem moich pracowników - komentuje Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha.

Wycenione na 66 tys. zł. działki o łącznej powierzchni 1865 m kw zlokalizowane są w centrum Hażlacha przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Długiej. Pomiędzy nimi znajduje się zatoka autobusowa, a na "wysepce" kiosk handlowy. W przyszłości powstanie tam park rekreacyjno-handlowo-usługowym. Środki na ten cel zaplanowano już w budżecie gminy na rok 2016. - Będąc jeszcze radnym, wspólnie z koleżankami i kolegami, wielokrotnie wnioskowaliśmy o rewitalizację terenu w centrum Hażlacha, ponieważ w obecnym kształcie nie stanowi on wizytówki naszej miejscowości. Najwyższa pora to zmienić i zakup tych dwóch działek, w kontekście uregulowanych terenów bo byłym kółku rolniczym, daje nam możliwość zaprojektowania przestrzeni publicznej, która będzie odpowiadała potrzebom mieszkańców. Centrum Hażlacha będzie obszarem rekreacyjno-handlowo-usługowym w pełnym tego słowa znaczeniu - dodaje wójt Hażlacha.

Nim centrum Hażlacha wzbogaci się o park rekreacyjno-handlowo-usługowy, konieczne będzie opracowanie projektu oraz kosztorysu. Dokumenty te będą stanowić podstawę do ubiegania się o środki unijne, ponieważ bez nich realizacja projektu będzie trudna. - Plany rewitalizacji są bardzo ambitne i uwzględniają wnioski wielu grup społecznych. W centrum Hażlacha chcielibyśmy stworzyć przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową, miejsce spotkań mieszkańców. W tym celu chcielibyśmy odrestaurować zabytkowy budynek spichlerza oraz budynki po byłym kółku rolniczym, w których mogłaby się mieścić np. nowa siedziba hażlaskiej OSP. Modernizacja istniejącego placu wokół budynków i wiaty przystankowej polegałaby na utworzeniu ciągów pieszych, zamontowaniu ławek, punktów świetlnych oraz urządzeń zabawowych. Należy dodać, że nie tylko gmina Hażlach będzie inwestować w centrum Hażlacha. Już ruszyły prace związane z budową marketu, który zastąpi stare budynki po Rejonowej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Cieszynie - wyjaśnia Grzegorz Sikorski i dodaje, iż wszystkie prowadzone prace będą uwzględniały interesy podmiotów, które na wspomnianym terenie prowadzą działalność gospodarczą.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czy Spółdzielnia kupiła kiedyś ten grunt? W PRL i RP też spółdzielnie otrzymywały za darmochę całe hektary. Wiele z nich zajęło budownictwo, ale wiele spółdzielnie odsprzedały ze sporym zyskiem. Taki rynek!

Moi swoi prawnicy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama