, niedziela 17 stycznia 2021
Hażlach: Młodzi mieszkańcy wnioskują o miejsca rekreacyjne
Teren na którym ma powstać plac zabaw i mały pumptrack. fot: UG HażlachDodaj do Facebook

Hażlach: Młodzi mieszkańcy wnioskują o miejsca rekreacyjne

UM
Hażlach: Młodzi mieszkańcy wnioskują o miejsca rekreacyjne

Plan rewitalizacji.

Teren wokół byłej bazy Kółka Rolniczego w Hażlachu przeszedł niesamowitą metamorfozę. Dzięki środkom unijnym odrestaurowano zabytkowy spichlerz z II połowy XIX wieku a w miejscu starych PRL-owskich zabudowań pojawił się rynek, który od kilku miesięcy nosi nazwę Placu prof. Wiktora Wawrzyczka, byłego mieszkańca Hażlacha, który był cenionym naukowcem w kraju i na świecie. Czy Hażlach ma szansę na kolejne miejsca rekreacyjne?

Dziś to miejsce jest ulubionym punktem spotkań dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Hażlacha. Jak zapewniają władze gminy Hażlach na tym nie koniec. W planach jest dalsza rewitalizacja terenów po byłej bazie Kółka Rolniczego – pojawić ma się plac zabaw oraz dwa tory pumptrackowe o długości 37 metrów (dla dzieci) oraz 188 metrów dla dorosłych. Niniejsze działania wynikają wprost z potrzeb młodych mieszkańców gminy Hażlach, które były kierowane do wójta Grzegorza Sikorskiego. Młodzi mieszkańcy artykułowali brak miejsca gdzie można uprawiać sporty rowerowe, pojeździć na desce, rolkach czy hulajnodze.

Wnioski młodych mieszkańców zostały uwzględnione w opracowanym przez Urząd Gminy i przyjętym w maju 2018r. przez Radę Gminy Lokalnym Planie Rewitalizacji, który zakłada stwarzanie miejsc rekreacyjnych, wypoczynkowych, gdzie dochodziłoby do interakcji międzysąsiedzkiej.

- Czasu było bardzo mało więc nawet wieczorne godziny wykorzystaliśmy na ostatnie szlify naszego wniosku, który został złożony 30 czerwca, o godzinie 7:00. Alokacja konkursu to tylko 3.187.520,47 zł, co przy dofinansowaniu na poziomie 95% powoduje, iż konkurencja będzie duża. Nasz wniosek opiewa na 1 mln zł, dlatego trzymajmy kciuki aby się udało – mówi wójt Hażlacha Grzegorz Sikorksi.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na grudzień 2020 roku, więc jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, jest szansa, że na kolejne wakacje pojawi się nowa atrakcja w Hażlachu.

- Doskonale wiemy, że wszystkie rzeczy związane z rekreacją czy sportem w naszej gminie są realizowane przy pomocy środków unijnych czy rządowych. Dlatego w przypadku braku dofinansowania proces inwestycyjny się wydłuży o czas pozyskania jakichkolwiek środków zewnętrznych na ten cel. Zgodnie z moimi zapowiedziami w kolejnych latach będziemy kładli nacisk na inwestycje drogowe i kanalizacyjne, dlatego realizacja tej inwestycji tylko z budżetu gminnego byłaby dla nas dość dużym obciążeniem- podkreśla Grzegorz Sikorski.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama