, piątek 5 czerwca 2020
Goczałkowice w naukowym ujęciu
Od stycznia 2010 Uniwersytet Śląski w Katowicach koordynuje projekt "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap)". fot: BP Krzysztof MalinowskiDodaj do Facebook

Goczałkowice w naukowym ujęciu

JM
W Katowicach podpisano dokumenty o współpracy Uniwersytetu Śląskiego z samorządami związanymi obszarowo ze zbiornikiem goczałkowickim. Porozumienie jest częścią projektu "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego".

- To niezwykle ciekawa i ważna inicjatywa. Skupienie projektów badawczych i znalezienie dla nich odbiorców w samorządach lokalnych to właśnie innowacyjność. Zbiornik Goczałkowicki to sztuczny twór człowieka, ale dzięki dobremu zarządzaniu starzeje się godnie i obecnie funkcjonuje jako ekosystem pełen życia. Ma on znaczenie zarówno strategiczne, gdyż zaopatruje w wodę 66 gmin regionu, jak i służy zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Mam nadzieję, że ten ambitny projekt współpracy wielu środowisk zakończy się sukcesem - mówił w trakcie uroczystości Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego.

Od stycznia 2010 Uniwersytet Śląski w Katowicach koordynuje projekt "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego (ZiZOZap)". W skład Konsorcjum Naukowego oprócz uniwersytetu wchodzą także Politechnika Krakowska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Badania dotyczą kluczowych problemów istotnych dla optymalnego zarządzania zbiornikami zaporowymi, tworzenia systemów informacyjnych wraz z bazami danych. Obszarem badawczym jest Zbiornik Goczałkowicki, na którym interdyscyplinarne zespoły specjalistów prowadzą monitoring i analizy różnych elementów środowiska. Wyniki monitoringu służą budowaniu modeli matematycznych tych procesów, które pozwolą opracować system wspomagający zarządzaniem zbiornikiem zaporowym. Projekt ZiZOZap ma przyczynić się do rozwiązania problemu obniżania się potencjału ekologicznego i funkcjonalnego zbiorników zaporowych w wyniku ich starzenia się i presji wynikających z zagospodarowania przestrzennego obszaru zlewni.

Z wyników uzyskanych podczas badań zbiornika goczałkowickiego i jego otoczenia będą mogły skorzystać władze samorządowe gmin leżących nad jeziorem, m.in. Chybia, Czechowic-Dziedzic, Goczałkowic Zdroju, Pszczyny i Strumienia, a także starostwa pszczyńskiego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fundusze trzeba wykorzystywać "naukowo". Oprawa czynności podpisania zwykłej umowy współpracy wzorowano chyba na ceremoniale dyplomatycznym?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama