, piątek 21 luty 2020
GIOŚ: Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy
Nowy portal Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dostępny jest pod adresem: www.powietrze.gios.gov.pl.  fot: http://powietrze.gios.gov.plDodaj do Facebook

GIOŚ: Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy

SM/MAT. PRAS.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) uruchomił nowy portal internetowy, na którym każdy może znaleźć aktualne informacje na temat jakości powietrza w swojej okolicy. W serwisie prezentowane są dane pochodzące bezpośrednio z blisko 140 automatycznych stacji pomiarowych, w tym także ze stacji w Cieszynie oraz Ustroniu.

Nowy portal Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska posiada dużo szerszy zakres informacji, wzbogacony o bieżące i archiwalne wyniki pomiarów jakości powietrza (w postaci zestawień liczbowych, wykresów i map), informacje o stacjach pomiarowych, wyniki ocen jakości powietrza, prognozy krótko i długoterminowe, analizy i raporty z przeprowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska badań jakości powietrza, a także informacje na temat uchwalonych programów ochrony powietrza.

Dane dotyczące jakości powietrza prezentowane na portalu są wytwarzane w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska głównie przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Informacje o jakości powietrza prezentowane są za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji - pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Jak przekonuje GIOŚ, portal został przygotowany z myślą o użytkowniku, który nie posiada wiedzy eksperckiej na temat stanu powietrza, dlatego też wyniki pomiarów podaje w sześciostopniowej skali (od "bardzo dobrego" do "bardzo złego"), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Wpływy oraz zalecenia zostały dołączone do każdego stopnia.

Uzupełnieniem nowego portalu ma być aplikacja na urządzenia mobilne informująca na podstawie danych autoryzowanych przez GIOŚ o stanie powietrza w okolicy, która ma być dostępna pod koniec bieżącego roku. Nowy portal Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dostępny jest pod adresem: www.powietrze.gios.gov.pl.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wieczorem nie można otworzyć okna, smród okropny w Cieszynie ulice.J.Gawlasa, Hławiczki itp.mam wrażenie jakby instalacja elektryczna się paliła .Od wielu lat tak jest.W zimie aż siwo od dymu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama