, niedziela 5 lipca 2020
Fotowoltaika – prąd za słońce
Elektrownia słoneczna to jedna z najbardziej ekologicznych form wytwarzania prądu. Instalacja fotowoltaiczna nie wpływa bowiem w żaden sposób na środowisko.  fot: fot.arch.SpotDodaj do Facebook

Fotowoltaika – prąd za słońce

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Fotowoltaika – prąd za słońce

Zamontowanie paneli słonecznych to skomplikowana sprawa, dlatego nie powinno się tego robić samemu, tylko skorzystać z wyspecjalizowanych firm.

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł stało się codziennością, a rozwiązania takie jak fotowoltaika zagościły na dachach domów na stałe. Największym atutem tego typu metod jest dbałość o środowisko oraz oszczędność pieniędzy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw pod względem zanieczyszczeń powietrza. Norma na 2020 rok została przekroczona w naszym kraju o ponad 72%. Gorzej pod tym względem wypada jedynie Bułgaria i Turcja. W publicznej debacie o smogu dominuje temat miast. A smog jest potężnym problemem na wsi, co wynika z faktu, że aż 90 procent wiejskich domów jest ogrzewanych paliwami stałymi, głównie węglem. Problem jest bardzo poważny, gdyż szacuje się, że smog przyczynił się do przedwczesnej śmierci ponad 50 tysięcy Polaków. Rząd jako rozwiązanie tego problemu wskazuje inwestycję w odnawialne źródła energii, na których czele stoi fotowoltaika.

Fotowoltaika – ekologiczny sposób na pozyskanie energii.

Elektrownia słoneczna to jedna z najbardziej ekologicznych form wytwarzania prądu. Instalacja fotowoltaiczna nie wpływa bowiem w żaden sposób na środowisko. Panele fotowoltaiczne najczęściej są umiejscowione na dachach budynków, wykorzystują więc niezagospodarowaną przestrzeń, co nie wymaga karczowania lasów, ani żadnej ingerencji w ekosystem. Produkcja energii ze słońca nie wiąże się również z generowaniem hałasu a przede wszystkim z emitowaniem spalin czy innych zanieczyszczeń.
Fotowoltaika nie przyczynia się więc w żaden sposób do powstawania smogu. A im więcej osób decyduje się na taką formę pozyskania energii, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na wykorzystanie elektrowni węglowych czy stosowanie domowych pieców zasilanych węglem.
W efekcie zmniejsza się w ten sposób stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Nie ulega zatem wątpliwości, że fotowoltaika to skuteczny sposób na walkę ze smogiem. Z pewnością zaletę stanowi jednocześnie fakt, że pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej.

Fotowoltaika to sposób na oszczędzanie.

O fotowoltaice najczęściej wspomina się więc w kontekście braku szkodliwości dla środowiska. To system działający wyłącznie na podstawie odnawialnych źródeł energii, do których zalicza się promieniowanie słoneczne. Zasada funkcjonowania jest prosta. Ogniwa fotowoltaiczne składające się na moduły PV przekształcają promienie słońca na prąd stały. Ten trafia do falownika i zostaje zamieniony na prąd zmienny. Energia w takiej postaci może już posłużyć do zasilenia domowych urządzeń. Ponadto nadwyżkę można przekazać do zakładu energetycznego i odebrać w ją okresie obniżonej sprawności systemu.

Program “Czyste Powietrze” – OZE przeciw smogowi.

Polski rząd doskonale zdaje sobie sprawę, że odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika, pozwalają zmniejszyć niską emisję. Z tego powodu od września 2018 roku skorzystać można z programu wsparcia finansowego o nazwie “Czyste Powietrze”. Czas trwania programu przewidziany jest do końca 2029 roku, a jego łączny budżet sięga aż 103 miliardów złotych.
Program oferuje dofinansowanie dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ogrzewania oraz termomodernizację budynków, czyli działań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej w obiekcie budowlanym. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysięcy złotych. Ustalony został także minimalny koszt kwalifikowany projektu, który wynosi 7 tysięcy złotych. Innym programem dofinansowującym instalacje fotowoltaiczne jest program „Mój Prąd”. Program skierowany jest do gospodarstw domowych, a beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. „Mój prąd” nie będzie się łączyć z dotacja w programie „Czyste Powietrze”. Pełen regulamin programu “Mój prąd” jest dostępny
na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl.

Dofinansowanie w ramach programu “Czyste Powietrze” można otrzymać m.in. na:

 • instalację fotowoltaiczną,
 • kolektory słoneczne,
 • wymianę drzwi zewnętrznych, bram garażowych oraz okien,
 • modernizację instalacji centralnego ogrzewania,
 • wymianę starych źródeł ciepła,
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  Fotowoltaika, mimo znacznych obniżek kosztów zakupu, nadal jest drogą inwestycją. Koszty jej zastosowania zwracają się po kilkunastu latach. Jednak jej wykorzystanie zwraca się nie tylko dla pojedynczych gospodarstw, ale jest również ekologiczne w skali całego kraju, dlatego istnieje wiele programów oferujących dofinansowanie do instalacji, niezależnie od tego czy panele fotowoltaiczne stosowane są u odbiorców fizycznych, czy w firmach. Dzięki temu już nawet po kilku latach stosowania ogniw słonecznych zauważalny będzie zwrot inwestycji.

  Jak wybrać dobrą firmę monterską?

  Zamontowanie paneli słonecznych to skomplikowana sprawa, dlatego nie powinno się tego robić samemu, tylko skorzystać z wyspecjalizowanych firm. Kompletny montaż trwa jeden, góra dwa dni w zależności to od kilku czynników jak rodzaj zakładanych paneli, pochylenie dachu i dostępność jego powierzchni czy ilość energii, jaką ma dostarczać
  Dobra firma zapewnia tylko sprawdzone materiały, pomaga załatwić wszelkie formalności (w tym dofinansowanie) i posiada wykwalifikowane grono pracowników, realizujących prace w terminie.

  Solar Energy Tech
  ul. Kolonijna 7
  43-430 Ochaby Małe
  Tel: 692 001 747
  https://www.facebook.com/fotowoltaikasolarenergytech/?ref=br_rs

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama