, piątek 10 lipca 2020
Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Tritia z siedzibą w Cieszynie
Podczas ostatniego posiedzenia sejmiku województwa śląskiego zatwierdzono dokumenty związane z przystąpieniem naszego regionu do EUWT. fot: Tomasz Żak/slaskie.plDodaj do Facebook

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Tritia z siedzibą w Cieszynie

JM
Cieszyn będzie siedzibą Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) "Tritia". Instytucja jest wspólnym porozumieniem kilku samorządów z Polski, Czech i Słowacji, które razem chcą działać m.in. w takich dziedzinach jak transport, gospodarka, turystyka oraz energetyka.

Do ugrupowania przystąpiły województwa śląskie i opolskie, czeski kraj morawsko-śląski oraz samorządowy kraj żyliński na Słowacji. Podczas ostatniego posiedzenia sejmiku województwa śląskiego zatwierdzono dokumenty związane z przystąpieniem naszego regionu do tej organizacji, przyjmując jednocześnie projekt stosownej konwencji i statutu.

Głównym celem powołania ugrupowania jest wzmocnienie współpracy polsko-czesko-słowackiej w takich obszarach jak: transport i rozwój infrastruktury (zwłaszcza rozwój połączeń międzyregionalnych i dostępność do regionów z zewnątrz), gospodarka (współpraca środowisk gospodarczych, w tym także sektora badawczo rozwojowego, rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenie wspólnych misji gospodarczych), turystyka (tworzenie wspólnej marki turystycznej w obszarze europejskim), energetyka (zwłaszcza ukierunkowana na odnawialne źródła energii).

Zdecydowano, że siedzibą ugrupowania będzie Cieszyn. Natomiast w Czeskim Cieszynie miałaby mieścić się siedziba sekretariatu EUWT. - Cieszyn to symbol-miasto kiedyś podzielone granicą teraz może być wzorem, gdzie z jednej strony funkcjonuje stowarzyszenie, z drugiej istnieje miejsce jego funkcjonowania - mówił już dwa lata temu Bogusław Śmigielski, ówczesny marszałek województwa śląskiego, po jednym ze spotkań dotyczących powstania EUWT "Tritia".

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (ang. European Grouping of Territorial Cooperation - EGTC) jest instytucją ponadnarodową, tworzoną na terytorium Unii Europejskiej i posiadającą osobowość prawną. Jej celem jest ułatwianie i upowszechnianie współpracy transgranicznej jej członków w celu wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej.

EUWT powstało na mocy rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej z 2006 roku. Ułatwieniu współpracy służy także możliwość stowarzyszania się samorządów różnych państw bez konieczności podpisywania uprzednio międzynarodowych umów ratyfikowanych przez narodowe parlamenty. Z tego typu rozwiązań z powodzeniem korzystają regiony francuskie we współpracy z krajami ościennymi.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To jest niestety, albo dla nas na Sląsku Cieszyńskim "stety" polityczny odprysk, nie mających pomysłu na współpracę polityków regionalnych. Oby szybko padło, bo nic co dzieje się "od góry" dobrych i trwałych rezultatów nie przynosi. Na pochybel przerostom i (euro)biurokracji. Houk

(euro)biurokracja się rozrasta ...

dodatkowe wątki eurobiurokracji zaciemniające czy rozjaśniające kooperację między samorządami ? czynie powielają przypadkowo dotychczasowej pracy Euroregionów? przecież samorządy mogą dotychczas wchodzić w dowolne konfiguracje współpracy, więc po co ta obecna formalna nadbudowa?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama