, czwartek 17 października 2019
Dworzec PKP Cieszyn: Trwają dyskusje. Co postanowią włodarze miasta?
Czy gmina kupi budynek cieszyńskiego dworca?  fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Dworzec PKP Cieszyn: Trwają dyskusje. Co postanowią włodarze miasta?

Agnieszka Kaczmarczyk
Wczoraj, 12 czerwca, przedstawiciele oddziału PKP Nieruchomości z Katowic, spotkali się z włodarzami Cieszyna. Rozmowy dotyczyły przejęcia przez gminę budynku dworca PKP w Cieszynie. Decyzja jednak nie zapadła.

- Gmina jest zainteresowana kupnem dworca - mówi Jolanta Michalska, rzeczniczka katowickiego oddziału PKP Nieruchomości i dodaje, że tylko taką informację może przekazać w tej chwili. Więcej szczegółów i decyzje, które zapadną, będą znane w najbliższym czasie i podane do informacji publicznej.

Gmina jest zainteresowana, ale czy kupi? - Burmistrz Mieczysław Szczurek jest zainteresowany przejęciem od PKP tzw "węzła przesiadkowego" przy ul. Hajduka. Wczoraj w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP, podczas którego strony przedstawiły swoje propozycje i oczekiwania. Był to początkowy etap wspólnych negocjacji. Rozmowy dotyczyły także samego budynku dworca, który zdaniem burmistrza należy otoczyć należytą opieką, tak aby nie popadał w ruinę - mówi Edyta Subocz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Cieszynie i dodaje, że decyzje zapadną w najbliższym czasie.

Jak dotychczas PKP nie znalazło wystarczających środków na remont. W takim przypadku płot, zdaje się być najtańszą formą zabezpieczenia dworca, który stwarza realne zagrożenie dla przechodniów. Obecnie na stację PKP Cieszyn wjeżdża jeden pociąg dziennie, nie jest jednak przesądzone co do końca połączeń kolejowych w Cieszynie. - Przetarg nadal trwa i nowy rok może przynieść nowe połączenia kolejowe, nowego przewoźnika - przyznaje Damian Kazimierczak, prezes CSMK.

Jaki los czeka budynek dworca PKP? Jeśli do Cieszyna rzeczywiście wrócą pociągi, będą zatrzymywać się na zdewastowanej stacji, straszącej wyglądem i do tego ogrodzonej? Biorąc pod uwagę ostatnią wypowiedź Jolanty Michalskiej, gdyby włodarze Cieszyna zdecydowali się na kupno dworca, nie będzie potrzeby wystawienia budynku do przetargu.

Oferty przedstawiono. Burmistrz Cieszyna ma teraz czas na ich analizę ze swoimi radnymi, prawdopodobnie pierwsze decyzje zapadną na czerwcowej sesji rady miasta.

Komentarze: (33)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wolę jechać 2,5 godz - pociągiem do ustronia, czy goleszowa i stamtąd autobusem do cieszyna, niż jechać w upokarzających dla człowieka warunkach w blaszakach Bus Brothers, gdzie ludzi upychają ile się da, a w ciepłe dni nie ma nawet czym oddychać....

Jak pisałem o BUS-ach. Prawo serii jest nieubłagane. Dzisiaj rano niedaleko Łodzi bus wjechał w grupę nastolatków . 16 letnia dziewczyna nie żyje.I tylko zostaje pytanie - dlaczego wjechał. Odpowiedź jest prosta, wystarczy popatrzeć jak u nas bus-y pędzą na złamanie karku.Liczy się tylko jak najwięcej kursów + jak najszybciej kosztem przepisów i życia, liczy się tylko kasa ale i też śmierć.
Dedykuję tego posta wrogom kolei i prawdziwych autobusów jednocześnie miłośnikom bus-ów.

Ale to był raczej bus dostawczy, nie pasażerski. Kierowca prawdopodobnie zasnął... to samo się mogło zdarzyć, gdyby zasnął w osobówce...
Aczkolwiek o busach zdanie mam podobne.

Pięć dni temu - Kielce: " Płonący bus kursowy był przyczyną gigantycznych korków w godzinach porannego szczytu w centrum Kielc. Utrudnienia może byłyby mniejsze, gdyby nie miejsce, w którym doszło do awarii samochodu "
ten nie był ciężarówką ale rejsowym busem.
http://ntvkielce.pl/index.php/aktualnosci/6299-poncy-bus-przyczyn-korkow...

I wiele innych przykładów prawie codziennie. Dzisiaj też dostałem info o płonącym busie w Łodzi ale jeszcze mam to info nie potwierdzone.

Wczoraj wracałam z Katowic do Cieszyna w godzinach popołudniowych. Kiedy zobaczyłam kolejkę 20 osobową z walizkami na 15 minut przed odjazdem oczekującą do busa w upale i potwornym zaduchu, zrezygnowałam i postanowiłam zaryzykować podróż pociągiem, który miał odjazd za 15 minut.. Zapłaciłam 10 zł do Ustronia i 5,80 do Cieszyna. Pociąg od Zabrzegu dosyć się wlókł, ale był czysty i z klimą (może nawet zbyt chłodną), Na szczęście w Ustroniu za 5 minut miałam Vispol z Grażyńskiego na Kochanowskiego. W sumie podróż trwała ok 2,5 godziny. Byłoby super, gdyby pociąg jechał szybciej.

@Na marginesie i @cieszynka: a od kiedy organizatorem publicznej komunikacji kolejowej jest stowarzyszenie. Organizatorem przewozów publicznych jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Obiecaliśmy że będziemy walczyć o połączenia ale po tak intensywnym opluwaniu nas to nawet najbardziej odpornemu się odechcewa.
Mimo że organizowaliśmy przedszkolakom imprezę , Pokaz Flirta , Dzień Dziecka z Koleją - notabene gdzie przez pewną paniusię zostałem zje...ny za brak darmowych pieczonych kiełbasek bo przecież UM nam zapłaciła za wszystko - pytam się K...wa za co i czy nam dał nawet złotówkę - odmawiając nam podestów (dostaliśmy z Teatru w Czeskim Tesinie za darmo).
Wracając do początku - na tym i na wielu innych forach było takie coś : po co kolej każdy ma po dwa auta i tym podobne odpowiedzi.
Teraz się kochani obudzicie z ręką w nocniku. PKS od września 0 , PKP zero a zostaną wam busiki.
Do miłośników busów - prawo statystyki jest nieubłagalne - CZEKAM NA ZBIOROWY POGRZEB W CIESZYNIE PASAŻERÓW JEDNEJ Z LINII.
Co do dworca - jasne i oczywiste zburzyć ale i zburzyć kościół przy Jerzego (równolatek), większość kamienic a po co - będzie miejsce na parkingi.

Panie Ryśku, ależ to ironia. Wszyscy się oburzają, ale wiadomo że karty nie Wy rozdajecie. Tyle, że ci co rozdają karty grają w znaczonego pokera i każdy gra na siebie. Ale i tak będę tu zaglądać, bo sprawa jest bliska mnie i moim bliskim. Pozdrowionka dla heroicznych działaczy Stowarzyszenia!

Jeszcze w temacie dworca, podejdżcie , popatrzcie na to szkaradztwo, .
Burmistrz naszego miasta winien wydać jedną decyzję , albo PKP odnowi ,albo rozbierze ten obiekt.
Dziwię się obrońcom tej ohydy , zwanej dworcem, 40 lat temu też był wstrętny, zapytajcie rodziców, dziadków.
WNIOSEK JEST JEDEN ZMUSIĆ PKP DO REMONTU ALBO WYBURZYĆ, A NAJLEPIEJ PO WYBURZENIU PRZEKAZAĆ
MIASTU ZA DARMO.

Absolutnie się nie zgadzam! Budynek jest piękny. Wystarczy odnowić bryłę, a te dziwaczne dobudówki zburzyć. To będzie cacko po porządnym liftingu.

Coś takiego jak PKP Nieruchomości oraz inne agencje "ziemskie" (rolnicze, wojskowe tec.) zajmujące się faktycznie majątkiem będącym własnością Skarbu Państwa, powinno się niezwłocznie rozwiązać. Prokuratoria Generalne Skarbu Państwa powinna bardziej aktywnie przyglądać się "prywatyzacji" majątku SP. Kolesie partyjni i Kolesie Kolesiów którzy zaasiadają w owych Agencjach i Spółkach, niżle się obłowili na pańtwowej glebie. Każdy z nich ma oczywiście wymówkę że to "nie jego wina że ceną taka była jaka była". Ja nie wiem jakie to były ceny. Tajemnicą poliszynela jest tylko że obok sprzedaż po cenach rynkowych, była, delkikatnie mówiąc, znacznie wyższa cenowo.
Może dobrze zatem się stało że oto 28 czerwca 2012 roku Trybunał Konstytucyjny dobierze się do kolejnej "paczki" uprzywilejowanych. Rodzinne Ogrody Działkowe i ich ustawa pozwalająca na sprzeczne z konstytycujną zasadą konkurencyjności i równości w zakresie gospodarowania majątkiem SP zostanie wreszcie przebadana. Może mamy zatem do czynienia z powolną reakcją na ewidentnie wskazywane nieprawidłowości. Jak z Tym Bogiem, nierychliwy ale sprawiedliwy. Może zatem zwykły człowieczek będzie mógł nabyć swoją działeczkę i nie być uzależniony od jakiegoś nieruchomościa każącego się wszem i wobec nazywać Prezesem i jego Kolesiów z PZD. NIe ukłonisz się Preziowi - jużeś przepod.

Adeon no wiesz co, ja jeszcze się nie założyłem ;-) Czy możesz podać źródło swojej wiedzy, bo jeżeli tak jest to obliżę się z satysfakcją do mojeo anonimowego nagabywacza :-)

Dyskusja na temat cudzej własności zagorzała, gadajcie , gadajcie i g.......... z tego będzie.
Burmistrz , który by tę ruinę kupił to w/g mnie idiota. Tu się kłania powiedzenie austriackie gadanie, dajcie kasę mądrale i
kupujcie co chcecie. Nawet NY.
Problem jest bliższy , co dalej z komunikacją miejską, dlaczego ratusz nie chce jej dotować , pomimo, że ma takie statutowe
obowiązki, chce ograniczać dostęp starszych mieszkańców Cieszyna do centrum/ nawiasem mówiąc umierające poprzez głupie decyzje
poprzedników/ patrz linie 10, 50 ,5,
Proponuje w/g tego co ktoś napisał zlikwidować wszelkie autobusy na Słowiczą, na Kamienną ,Węgielną do Krasnej, bo tam
przecież jeżdzi Wispol i busiki.
Super - zamknąć jeszcze Kochanowskiego - bo stara i wąska i cacy zadupie cieszyńskie.
A do burmistrza, który zapomniał albo nie wie ,że inwestor ma zostawić miejsce pracy takim jak było przed, popatrzcie na ul.
Przepilińskiego na wys. przedszkola , a burmistrz codziennie tamtędy jeżdzi.

Przetargu nie ma wszystkie połączenia od grudnia przejmują Koleje Śląskie. to tak dla woli ścisłości jak byście byli niedoinformowani.

Nie mam nic przeciwko temu, aby cytować moje nazwisko, ale było by mi bardzo miło gdybyś podał swoje, a co jak szaleć to szaleć. Z resztą bardzo lubię poznawać swoich "przeciwników". Jak chcesz możemy podziałać współnie, żeby było coś. Ja jestem otwarty na wszelkiego rodzaje współpracy.
Zasadniczo mam nadzieję, że jeżeli na Śląsku skończy się przetarg na przewozy i będziemy już wiedzieć kto i czym będzie od 9 grudnia jeździ na Cieszyn zwrócisz mi honor. A jeżeli nic nie będzie jeździć to ja zwrócę Tobie. Zakład ??? ;-) Jak do Cieszynie nie będzie jeździć nic ukorze się na łamach GC, a jak będzie jeździć ogłoszę wielki sukces. Wiem, że dużo ryzykuję, bo sznase na pociągi są małe, ale co tam ;-)

Wstydzisz się swojego nazwiska? Masz coś przeciwko przypominaniu ci co obiecywałeś publicznie?

Na jego miejscu nie rozmawiałabym z plującym jadem nie wiadomo kim :]

Halo ! Jestem tutaj ! to ja Przemek Szczepanek

Ja także nic nie obiecywałem, ale obiecałem, że będę drążyć skałę celem powrotu połączeń. Poczekamy na wyniki przetargu i wtedy się zobaczy czy pociągi wrócą czy nie. Według mnie tak, ale to się zobaczy w grudniu.

Do Na Marginesie
Nie interesują mnie Twoje komentarze na mój temat, tudzież wymienianie publicznie mojego nazwiska i pisanie, że coś obiecałem i tego nie ma. Po prostu się tym nie przejmuję. Już kiedyś gdzieś Ci pisałem, że skoro jesteś taki mądry to napisz z imienia i nazwiska kim jesteś, ale najwyraźniej się boisz, a niestety z anonimami nie da się prowadzić konstruktywnej rozmowy lub wymiany zdań. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Do anonima 10:08
Ja w tej sprawie nic nie zrobiłem i nie robiłem. Pragnę jednak zauważyć ,że ja w odróżnieniu od przedstawicieli CSMK na czele z p.Szczepankiem nic publicznie nie obiecywałem. Nie muszę się zatem za nic wstydzić...

Do tego na marginesie.A tyś co zrobił?Bo Ty jako stary byk też głośno ryczysz tylko...mleka nie dajesz:)

Jakoś blado wyglądają rezultaty głośno zapowiadanych działań CSMK. Gdzie są ci co na sesji Rady Miejskiej Cieszyna składali buńczuczne obietnice przywrócenia połączeń kolejowych? Gdzie pan jest panie Szczepanek?? Co pan konkretnie zrobił ??? Prawdziwe jest przysłowie : KROWA , KTÓRA DOŻO RYCZY , MAŁO MLEKA DAJE...

Ludzie, już wiem dlaczego nie kolei w Cieszynie: bo CSMK jest niesłowne!

Ktoś, kto nie robił nic, bierze się za ostrą krytykę kogoś, kto zrobił co mógł. Czy to aby na pewno uczciwe? Odpowiedź wg mnie oczywista.
Może się przedstaw i powiedz, co sam zrobiłeś.

Do na marginesie. Ty jesteś kretyn. Co CSMK ma zrobić? przystawić władzy pistolet do głowy i żądać poprawy kolejowej ?. Pan Szczepanek pracuje w Kolejach Śląskich i być może właśnie się stara aby do takich palantów jak ty przyjeżdżał pociąg. Nikt CSMK nie pomaga w niczym tak więc co może więcej zrobić?, za was wszystkiego nie odwali. Dziękuję tym mieszkańcom co złożyli podpisy których jest około 2 tyś. A panie Marginesie społeczny proszę przytoczyć kiedy i co obiecało CSMK na 100% że będą pociągi w Cieszynie, my namawiamy i pokazujemy co można zrobić i jak aby było lepiej z koleją w naszym mieście a od ostatecznych decyzji jest taka głupkowata władza jak ty a my głupoty nie przeskoczymy.

A ja wiem co zrobi burmistrz po tzw. analizie:
1. Wiadomo że Policja i Straż Miejska mają 0% w ściganiu graficiarzy niszczących nie tylko dworzec ale i miasto.
2. W związku z tym z funduszu rozwoju miasta lub funduszu kultury opłaci graficiaża która podpali dworzec.(i tak go nie złapią)
3. Straż Pożarna w Cieszynie jako jedyna w Polsce jest parę kilometrów od miasta - skutek wiadomy.
4. Nie będzie co odbudować a więc się rozbierze i hurrrraaaaa - jest miejsce na następny parking.

Anonimowo. Ps. Będą jeździć szynobusy i to od was zależy czy zostaną także szynobusy czy tylko busy?, ale pozostały w tym mieście do zlikwidowania śmieciarki i autobusy ZGK. Wybór należy do was, popatrzcie dlaczego z Unijnych pieniędzy dało się gdzie indziej zrealizować linie kolejowe po 20 latach braku eksploatacji . Będziemy jeździć jak do Wisły i Katowic tylko pokażcie że macie taką potrzebę,bo inaczej zostanie tylko busik a w tedy ani na stacji ani wam ochrony przed deszczem nie będzie. Brak stacji to brak ego miasta, a jesteśmy ostatni w RP.. Pociągi do Warszawy czy Krakowa lub Katowic mogą jeździć jak chcemy, ale jak się coś nie widzi miastu czyli w ogóle?. Ratujmy zabytkowy dworzec któremu w sierpniu minie 125lat !!!!!!!!!!.

No i Koleje Śląskie biorą wszystko i jest to pewne w 90% KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA

A z kąd taka pewność że pociągi nie bedą jeździć ? W tym miesiącu ma zostać podpisany przetarg na linie kolejowe na śląsku. W tym Zebrzydowice - Cieszyn. Tak w sumie to marszałek województwa śląskiego chce pomóc koleją sląskim na przejęcie wszystkich linii na śląsku od grudnia tego roku. Wszystko było by dobre, lecz KŚ brakuje taboru ;(

OK, a Zebrzydowice - Bielsko?

Ludziska!!! Podpisujcie się na stronie CSMK pod petycją o przywrócenie połączeń kolejowych. Ja się wpisałam i moja rodzina także. Propagujcie tę ideę!

Punkt przesiadkowy! A gdzie schronienie przed wiatrem i deszczem? A gdzie sr---cze?

Burmistrzu, ale jest pewne, że do Cieszyna nie wrócą pociagi. Skąd takie przypuszczenia od 1 czerwca już ten jedyny pociąg nie będzie jezdził do Cieszyna ..

Już jest czerwiec i jeszcze ten pociąg jeździ tak nie pisz że jest pewne że pociągi nie wrócą i od czerwca nie będzie jeździł ten jeden który jeździ nadal. A skąd wiesz że nie wrócą?. A gdy wrócą to będzie za późno. Teraz trzeba śladami miasta Tychy zrobić coś z dworcem. Ps. Za wiaduktem magazyn kolejowy były "Spedpol" jest oddany komercji i trzyma się dobrze a ten budynek to też własność PKP Nieruchomości, i co? tam się da a 250 metrów bliżej się nie da?. Trzeba tylko się postarać.

Burmistrz obudził się tak samo późno jak jego kolega w Wiśle...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama