, wtorek 23 kwietnia 2024
Dukaty śląskie wracają w nowej odsłonie
Rewers ukazujący żywiołowych młodych ludzi to podkreślenie energetycznego potencjału regionu, dawniej kojarzonego z rozwojem przemysłu, a dziś z tętniącym bogatym życiem kulturalnym i nietypowymi społecznymi inicjatywami. fot: Mennica Śląska



Dodaj do Facebook

Dukaty śląskie wracają w nowej odsłonie

JM, SLAKIE.PL
Dukaty śląskie wracają w nowej odsłonie

Awers monety to podobnie jak w roku ubiegłym logo regionu Śląskie. fot. Mennica Śląska

Już po raz drugi mieszkańcy województwa śląskiego mogą korzystać z niecodziennego środka płatniczego, okolicznościowej monety 6 dukatów śląskich, które pełnią rolę zastępczego pieniądza lokalnego w formie bonu towarowego. Do akcji przyłączyły się również punkty w naszym regionie.

Moneta, podobnie jak w roku ubiegłym, do obiegu trafiła na początku maja, w związku z przypadającymi w tym okresie Dniami Województwa Śląskiego. - Moneta trafi do obiegu 9 maja, czyli w momencie oficjalnego rozpoczęcia obchodów Dni. Zainteresowani będą mogli ją nabyć w punktach kultury i rozrywki naszego regionu, honorowana zaś będzie w wybranych śląskich restauracjach, pubach i kawiarniach - tłumaczy Stanisław Czyż, dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Mennicy Śląskiej.

Awers monety to podobnie jak w roku ubiegłym logo regionu "Śląskie. Pozytywna Energia". Rewers ukazujący żywiołowych młodych ludzi to podkreślenie energetycznego potencjału regionu, dawniej kojarzonego z rozwojem przemysłu, a dziś z tętniącym, bogatym życiem kulturalnym i nietypowymi społecznymi inicjatywami. 6 Dukatów Śląskich to monety o średnicy 30,9 mm, które wykonane są ze stopu golden nordic, mosiądzu i alpaka.

Monety można nabyć w punktach dystrybuujących za kwotę 6 zł, a później wymienić na towary lub usługi w miejscach, które je honorują w relacji: 6 Dukatów Śląskich równa się 6 zł.

Tym razem dukaty służyć będą jako środek płatniczy aż do 31 sierpnia. Po tym czasie będą one pełnić jedynie charakter pamiątkowy dla mieszkańców i turystów, a dla kolekcjonerów wartość numizmatyczną.

Informacje o dostępności monety, a także listę punktów honorujących środek, wśród nich są m.in. te z Brennej i Ustronia, znaleźć można na stronie www.dukatslaski.pl.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A dlaczego okolicznosciowe? Wiele miast w USA praktykuje swoja walute i wychodzi im to na dobre.
Cieszyn byl bogaty przez cale Sredniowiecze bo uzywal lokalnej waluty.
Teraz jestescie okradani przez banki i nawet tego nie wiecie.
KOMENTARZ ZMODYFIKOWANY PRZEZ MODERATORA

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama