, sobota 24 października 2020
Dębowiec: Zwalniają nauczycieli, by ratować szkoły
W gminie Dębowiec funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Burzliwa dyskusja na temat problemów z utrzymaniem tych szkół toczy się już od dłuższego czasu. Radni podczas ostatniej sesji podjęli uchwały, które mają uratować szkoły w gminie przed ich zamknięciem. fot: AKDodaj do Facebook

Dębowiec: Zwalniają nauczycieli, by ratować szkoły

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Dębowiec: Zwalniają nauczycieli, by ratować szkoły

Uchwały intencyjne są pierwszym krokiem do reorganizacji szkół. Nie jest to jednak jeszcze ostateczna decyzja. fot. AK

30 października podczas Sesji Rady Gminy Dębowiec radni podjęli uchwały intencyjne w sprawie reorganizacji szkół w gminie.

W gminie Dębowiec funkcjonują 4 szkoły podstawowe. Burzliwa dyskusja na temat problemów z utrzymaniem tych szkół toczy się już od dłuższego czasu. Radni podczas ostatniej sesji podjęli uchwały, które mają je uratować przed zamknięciem.

- Koszt szkół to w głównej mierze wynagrodzenie nauczycieli i pracowników. Środki jakie otrzymujemy od państwa na utrzymanie szkół, czyli subwencja oświatowa naliczana jest na ucznia. Została ona zmniejszona na przyszły rok z powodu braku uczniów. Liczba nauczycieli pozostaje taka sama, dlatego budżety muszą być porównywalnie wysokie. Im mniej uczniów w szkole, tym więcej gmina musi do szkoły dopłacać - mówi Remigiusz Jankowski, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Dębowcu. - Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania zmierzające do zreformowania obecnej sieci szkół, za kilka lat szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie przestaną istnieć - przekonuje Tomasz Branny, wójt Gminy Dębowiec.

- Według naszych obliczeń, aby spełnić średni wymóg średniej kwoty wynagrodzenia dla nauczyciela, powinien on być zatrudniony na 1,5 etatu. Jeśli placówki oświatowe w gminie pozostaną w obecnym kształcie, wysokość wyrównania niezbędna do wypłacenia średnich wynagrodzeń nauczycieli, będzie z każdym rokiem wzrastać - przyznaje Jankowski i dodaje, że oszczędność jaką da gminie przekształcenie szkół i zwolnienie pracowników i nauczycieli klas 4-6 z trzech szkół to ok. 1 mln zł. - W przypadku braku reorganizacji w przyszłym roku będziemy musieli dołożyć ok. 593 tys. zł do oświaty w gminie - podsumowuje Jankowski.

Podczas zebrania zaprezentowano również wniosek formalny radnego Karola Chwastka. Wnosi on o to, aby dzieci z Dębowca dojeżdżały do szkół w Simoradzu, Iskrzyczynie i Ogrodzonej. Zaprezentowano również pomysł, aby reorganizacja nie obejmowała szkoły w Ogrodzonej. Bronili go m.in. rodzice dzieci z Ogrodzonej. - Chciałem zaapelować o odrzucenie uchwały związanej z reorganizacją szkoły w Ogrodzonej. Dzieci będą mieć wielki problem z dojazdem do szkoły - mówi Radosław Ciemała. - Jeżeli rodzice nie będą mieć możliwości, aby dziecko kontynuowało nauczanie w szkole podstawowej, to nie poślą swojego dziecka do takiej szkoły. Jeżeli poślą dzieci do szkół m.in. w Skoczowie, Cieszynie, to takie dziecko nie wróci już do gimnazjum w Dębowcu - dodał Marcin Gotowicz, mieszkaniec Ogrodzonej.

W obronie szkoły w Ogrodzonej stanęła również dyrektorka Krystyna Hanzlik podając problemy z jakimi będzie wiązać się przekształcenie szkoły i dojazd dzieci do Dębowca. Hanzlik podała również argumenty, które świadczą o tym, że szkoła ma szansę działać bez reorganizacji. - W Ogrodzonej nauczyciele mają uprawnienia do prowadzenia kilku przedmiotów. Obecnie brakuje im tylko 3, 4 godzin do 1,5 etatu. Prowadzimy tak politykę kadrową, żeby godziny przez nauczycieli były wypracowane. Nasza szkoła funkcjonuje bardzo dobrze - przyznała.

Co do tego, że reorganizacja szkół jest potrzebna, wszyscy radni byli zgodni. Toczyła się jednak burzliwa dyskusja na temat tego, w jaki sposób uratować przed reorganizacją każdą z nich. - Mam nadzieję, że podejmiecie decyzję, która pozwoli funkcjonować szkole w Ogrodzonej w oddziałach I-VI. W zeszłym roku podnieśliśmy wzrost podatków tłumacząc, że utrzymamy szkoły i reorganizacja nie będzie przeprowadzona. Niestety w tym roku wycofujemy się z tego. Zdaję sobie sprawę, że nie mamy wyboru, a zespoły szkolno-przedszkolne pozwolą nam funkcjonować normalnie. Jednak szkole w Ogrodzonej nie pozwolą - mówił Marian Matejczuk, przewodniczący Rady Gminy. - Co się stanie dzisiaj, jeśli radni nie podejmą uchwał? Myślę, że na podjęcie decyzji o reorganizacji szkół mamy jeszcze czas, a argument o zamknięciu jest przedwczesny - przyznał Piotr Burawa, sołtys Simoradza, który uważa, że w tej sprawie należy pytać fachowców, czyli dyrektorów szkół, przedszkoli i najważniejsze są konsultacje.

- Rada i radni muszą patrzyć na wszystko ze strony pieniędzy jakie ma gmina. Gdybyśmy w tej chwili nic nie zrobili, szkoły zostaną zamknięte i wszyscy nauczyciele i pracownicy stracą pracę. Wszystkie szkoły w gminie są równie ważne i musimy robić wszystko, żeby nie zostały zamknięte - podsumował Karol Kozieł, z-ca przewodniczącego Rady Gminy.

Po burzliwej dyskusji Radni Gminy Dębowiec większością głosów podjęli uchwały intencyjne w sprawie reorganizacji szkół. "Za" podjęciem uchwał w sprawie szkół w Simoradzu i Iskrzyczynie było czternastu radnych, jeden radny "wstrzymał się" od głosu. "Za" podjęciem uchwał w sprawie szkoły w Ogrodzonej głosowało dziesięciu radnych, pięciu opowiedziało się "przeciw".

Szkoły podstawowe w Iskrzyczynie i Ogrodzonej i Simoradzu zostaną przekształcone ze szkół z klasami I-VI na szkoły z klasami I-III. Dodatkowo szkoły w Iskrzyczynie i Ogrodzonej połączone zostaną z przedszkolami tworząc Zespoły Szkolno-Przedszkolne. Szkoła Podstawowa w Dębowcu pozostanie szkołą z klasami I-VI. Uczniowie klas IV-VI z całej gminy będą uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Dębowcu i będą dowożone do szkoły w Dębowcu autobusami. W szkole w Dębowcu zatrudniona zostanie część nauczycieli i pracowników, którzy zwolnieni zostaną z innych szkół. Szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie będą prowadziły nabór do pierwszych klas niezależnie od ilości dzieci w danym roczniku, a warunkiem uruchomienia pierwszej klasy będzie zapisanie minimum 5 uczniów.

Uchwały intencyjne są pierwszym krokiem do reorganizacji szkół. Nie jest to jednak jeszcze ostateczna decyzja.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Będzie się wam to opłacać na 3 klasy w szkole??

HAHA Małe dzieci będą jeździć autobusami do szkoły....TO jest chamstwo w Państwie!! Trzeba mieć nie równo pod sufitem żeby takie coś ustalić....Po prostu brak słów...

tobie się coś w głowie pokićkało - dojeżdżanie darmowym busem do szkołu jest be??!...

życzę ci głodu i ruskich wszy

A może wywalają nauczycieli, bu wprowadzić księży?...

To się JUŻ DZIEJE..

Wywalić wszystkich księży ze szkół i pojawi się spora kwota w budżecie oświaty!

To jest dobry pomysł - wójcie, do dzieła.

Niestety ale zdrowy rozsądek nie wygrał. W artykule nie ma informacji, że dzięki tej reorganizacji gmina będzie budować kolejną halę sportową w Dębowcu, żeby taką ilość dzieci przyjąć. A to jest ogromna inwestycja i gdzie tu widać zdrowy rozsądek?

I bardzo dobrze - gratulacje dla radnych dębowieckich.
Miło słyszeć, że w tym kraju ogarniętym oparami smoleńskiego absurdu i fetorem kościelnej kruchty - czasmi zwycięża jednak zdrowy rozsądek.
Ps.
Prawdziwą przyczyną reorganizacji szkół są kosztowne, rozdęte poza granice przyzwoitości nauczycielskie przywileje - i o tym warto pamiętać...

Frysztok. Jak dla ciebie Smoleńsk to absurd to ty dla nas jesteś nic nie warty człowiek w społeczeństwie. Już tylko na PIS zwalcie winy i na księży w szkołach. Popatrzcie na białe kołnierzyki ile kasy przeżerają.

Ja wiem - ja dla was człowiek nic nie warty, bo mi PKP śmierdzi
a kasa ma iść na tory, a nie na kołnierzyki, to proste

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama