, wtorek 26 maja 2020
Dawne sanatorium w Górkach Wielkich zmieni oblicze
- To nie jest projekt, która da się zrealizować w krótkim okresie czasu, ma on raczej charakter długofalowy - mówi Iwona Szarek, wójt gminy Brenna. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Dawne sanatorium w Górkach Wielkich zmieni oblicze

JAKUB MARCJASZ
Dawne sanatorium w Górkach Wielkich zmieni oblicze

Dzięki przyznanemu przez Urząd Marszałkowski w Katowicach dofinansowaniu uda się zrealizować pierwszy z trzech etapów rewitalizacji tego terenu. fot. Marek Ogrodzki

Historyczne budynki dawnego sanatorium w Górkach Wielkich, które gmina Brenna w akcie darowizny otrzymała przed kilkoma laty, w końcu zmienią swoje oblicze. Samorządowcom udało się pozyskać 6,3 mln zł dofinansowania na ten cel.

W budynkach byłej stanicy harcerskiej w Sojce do 1999 r. mieściło się sanatorium dla dzieci z chorobami układu oddechowego. Gmina Brenna otrzymała je w akcie darowizny od marszałka województwa śląskiego przed kilkoma laty. Jednym z warunków przekazania było zagospodarowanie tego terenu na cele sportowo-rekreacyjno-kulturalne. Dlatego zgodnie z planem w pierwszym z budynków ma się znaleźć siedziba filii ośrodka kultury i sportu oraz powstać ma zaplecze dla sportowców. W przyszłości ma tam także powstać baza noclegowa. Trzeci obiekt zostanie natomiast udostępniony harcerzom, co ma podkreślić związek tego miejsca z historyczną już dziś harcerską szkołą instruktorską. W planach jest również aby w tym miejscu powstało nowe boisko do piłki nożnej wraz z trybunami oraz infrastrukturą towarzyszącą.

Budynki od lat niszczały i stały puste. Teraz częściowo ma się to zmienić. Dzięki przyznanemu przez Urząd Marszałkowski w Katowicach dofinansowaniu uda się zrealizować pierwszy z trzech etapów rewitalizacji tego terenu. Na ten cel gmina Brenna otrzymała blisko 6,4 mln zł dofinansowania. Całkowity koszt tej części inwestycji wyceniono na około 7,5 mln zł. Pieniądze te pozwolą na remont pierwszego z budynków, który ma służyć lokalnej społeczności. Zmienić ma się również przylegający do niego park, gdzie powstać mają nowe alejki, plac zabaw, ścieżka edukacyjna, mała plenerowa scena oraz fontanna solankowa.

- Cieszymy się, że udało się nam pozyskać te środki, bo bez źródeł zewnętrznych trudno byłoby gminie zrealizować taką inwestycję - mówi Iwona Szarek, wójt gminy Brenna. Pierwszy z etapów rewitalizacji ma zakończyć się do końca 2014 roku. Realizacja kolejnych uzależniona jest od pozyskania środków zewnętrznych. - To nie jest projekt, która da się zrealizować w krótkim okresie czasu, ma on raczej charakter długofalowy - dodaje wójt gminy Brenna.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Sympatyczna i bardzo pracowita ta Pani Wójcina ;) O ile się nie mylę, to już 2ga kadencja w Brennej. Po jej zakończeniu serdecznie zapraszam do wystartowania w wyborach na Burmistrza Miasta Cieszyn. Może i tutaj uda się Pani skutecznie podziałać, czego sobie i innym mieszkańcom serdecznie życzę ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama