, czwartek 25 kwietnia 2024
Czeski Cieszyn zaoszczędził na ogrzewaniu
- W ciągu ostatnich pięciu lat cena za ogrzewanie nie tylko zatrzymała się, ale również spada. Powody do zadowolenia mamy zarówno my, jak i właściciele kilku tysięcy mieszkań, którzy korzystają z naszego ciepła - mówi dyrektor miejskiej spółki Josef Gabzdyl. fot: Dorota Havlíková



Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn zaoszczędził na ogrzewaniu

SM/MAT.PRAS.
Miejska spółka Teplo Těšín z Czeskiego Cieszyna znalazła się wśród niewielu spółek w Czechach, która w zeszłym roku doprowadziła do obniżenia kosztów produkcji ciepła.

Mimo stale rosnących cen gazu, w ciągu ostatnich pięciu lat cena za ogrzewanie w Czeskim Cieszynie nie tylko zatrzymała się, ale również spadała. - W ubiegłym roku mieszkańcy Czeskiego Cieszyna zapłacili 508 koron (bez VAT) za gigadżul ciepła. Pięć lat temu było to 525 koron. Według oficjalnych danych urzędowych większość czeskich ciepłowni w identycznym okresie podniosła cenę od 6 do 9 procent, wraz z czteroprocentową podwyżką podatku VAT. Mówimy oczywiście o cieple wytworzonym z gazu. W przypadku węgla jest inna cena - wyjaśnia Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie.

- Powody do zadowolenia mamy zarówno my, jak i właściciele kilku tysięcy mieszkań, którzy korzystają z naszego ciepła - mówi dyrektor miejskiej spółki Josef Gabzdyl i dodaje, iż dowodem potwierdzającym zadowolenie klientów jest fakt, iż od kilku lat spółka obserwuje całkowity spadek ilości skarg oraz wypowiedzeń umów na rzecz własnych kotłów grzewczych, co ma miejsce w innych miastach w Czechach. Skąd poczynione oszczędności? Dyrektor dopatruje się ich w innowacjach technologicznych stosowanych w spółce Teplo Těšín oraz zwiększeniu efektywności spalania oraz oszczędności gazu.

Według prezesa spółki i jednocześnie radnego Czeskiego Cieszyna Marka Kufy, są cztery obszary, dzięki którym w miejskiej spółce od kilku lat udaje się zachować lub obniżyć ceny. - Wymyśliliśmy własne "know how“, zainwestowaliśmy w urządzenia kontrolne i monitorujące. Dodatkowo dzięki wprowadzeniu wewnętrznych konkursów, w dowolnym czasie możemy zakupić jakąkolwiek ilość ciepła na wybrany okres czasu - wyjaśnia Kufa i dodaje, iż z powodu dobrych wyników miejskiej spółki miasto zrezygnowało z dostaw ciepła z cieszyńskiej elektrociepłowni oraz trzynieckiej huty. - Cena ciepła wytworzonego z węgla, po wybudowaniu ciepłowodów byłaby faktycznie niższa jednak dotyczyłaby mieszkańców tylko jednego osiedla. Dodatkowo ciepło pozyskiwane ze spalania węgla wpłynęłoby na dalsze pogorszenie się jakości, już złego powietrza w naszym mieście - argumentuje Kufa.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jeszcze większą bzura były opowieści ex Prezesa Ec o tym jak to bedzie ciepło sprzedawał do Czech. Poza ciepłymi posadkami żadnego żadnego ciepła nie sprzedał ten jegomość.

A w Cieszynie dalej trwa w najlepsze utrzymywanie akcji EC Cieszyn przez miasto i kłamstwo rozpowszechnianie przez władze, że jak sprzeda udziały miasto w EC Cieszyn to ceny ciepła wzrosną. Tylko fakty są takie, że idzie tu o stołki w radach nadzorczych spółek miejskich dla władz miasta i ich ludzi a miasto na tym traci bo zwalnia rocznie EC z opłat podatku od nieruchomości kwotą 200 000 zł. Odpowiada za to burmistrz Szczurek dla nieznających tematu.

A ja nie zazdroszczę mieszkańcom z Czeskiego Cieszyna. Na szczęście jest globalne ocieplenie i być może wkrótce zamkną u nas ciepłownie. Trzeba wierzyć Brukseli.

W Skoczowie rozbito monopol spółki MPC - bez pomocy ratusza.

Co rozbito? Chyba masz księżycowe informacje. Skoczowski "przypadek" jest znany i komentowany. Szukaj nie w dziale "innowacyjna gospodarka" lub "przedsiębiorczość" tylko raczej w towarzyskim "kasa, rynek, usługi, kolesie". Historie prezesowskie warte "Łowcy.B"

Jakieś fakty?

Nie ma tak dobrze. Fakty chciałbyś a tyłka sprzed klawiatury nie ruszysz. Przejdź się po Górnym Borze i posłuchaj. Możesz się też wybrać do Sądu. Niedaleko w Bielsku. Warto. Trwa to latami ale "tajemnicą poliszynela" jest prawnicze wsparcie dla spółdzielni mieszkaniowych. Samorząd także lubi trzymać ludzi w spółdzielczym szachu. Politycy piją z Prezesami nie tylko kawkę. Ja też jestem za. Jak ludziska durne to niech "cherchilują". Płacz i łzy, a chwała wieczna Prezesom. Allejuja. Bo "oni" też badziewia nie widzą.

.... a w skoczowie przy osiedlu wzdłuż torów w środku zimy - rośnie trawa i kwitną kwiatki!!!!!

bo nie mają "ciepłowodów"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama