, poniedziałek 18 października 2021
Czeski Cieszyn: Syntetyczne DNA w walce ze złodziejami rowerów
Każdy rower oznaczony syntetycznym DNA będzie posiadało naklejki informujące o takim oznaczeniu. fot: Dorota HavlíkováDodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Syntetyczne DNA w walce ze złodziejami rowerów

SM
- Sezon rowerowy w pełni, kradzieże jednośladów niestety również. Pozostawiane bez dozoru właścicieli giną w szczególności z terenów prywatnych posesji. Dlatego apelujemy do Państwa o ostrożność i staranne zabezpieczenie posiadanych jednośladów - apelowała na początku lipca cieszyńska policja.

Podczas gdy policjanci z Cieszyna apelują do mieszkańców terenów przygranicznych o ostrożność, strażnicy miejscy z Czeskiego Cieszyna zabezpieczają mienie mieszkańców przed kradzieżą. I tak w ubiegły weekend 64 rowery będące własnością mieszkańców Czeskiego Cieszyna zyskały specjalne oznaczenia tzw. syntetyczne DNA.

Na czym polega oznaczanie rowerów syntetycznym DNA? Każdy rower, który został w takim sposób zabezpieczony przed kradzieżą posiada widzialne jedynie pod ultrafioletem znaki zlokalizowane w dziewięciu miejscach. Każdy znak zawiera substancję nietoksyczną wykorzystującą unikalne włókna syntetyczne, atrament sympatyczny (wpływający na widoczność znaku w świetle UV), mikroskopijne kropki i klej na bazie wody. Po aplikacji "kropek DNA" na rowerze, informacja o syntetycznym DNA jest następnie wprowadzana do międzynarodowej bazy producentów oraz krajowego rejestru, co ma zapewnić szybką weryfikację i lokalizację właściciela jednośladu.

- Każdy rower oznaczony syntetycznym DNA będzie posiadało naklejki informujące o takim oznaczeniu. Ma to w połączeniu z innymi formami zabezpieczenia takimi jak np. ewidencja roweru według jego typu, koloru, numeru ramy, wyposażania i zdjęcia, zniechęcić złodzieja do kradzieży - wyjaśnia Petr Glaic, ze straży miejskiej w Czeskim Cieszynie, która w ubiegły weekend przeprowadziła znakowanie rowerów w parku im. Adama Sikory w Czeskim Cieszynie.

Kolejna okazja do zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą będzie dostępna dla mieszkańców Czeskiego Cieszynie o godz. 18.00, 22 sierpnia w siedzibie straży miejskiej w Czeskim Cieszynie oraz 23 i 24 sierpnia w parku im. Adama Sikory. Warunkiem uzyskania oznakowania jest potwierdzenie legalności nabycia jednośladu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama