, piątek 29 marca 2024
Czeski Cieszyn: Starówka w strefie zabytków kultury
Status zabytkowej starówki to nie tylko honor dla miasta, ale też nowe obowiązki dla właścicieli znajdujących się w jej obrębie nieruchomości. fot: SM



Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Starówka w strefie zabytków kultury

MB/MAT.PRAS.
Na początku maja br. Ministerstwo Kultury RC nadało centrum Czeskiego Cieszyna status zabytkowej starówki.

Tym samym zakończyły się właśnie wieloletnie zabiegi wpisania historycznej części Czeskiego Cieszyna do strefy zabytków kultury.

Centrum Czeskiego Cieszyna jest unikatowym zespołem architektonicznym, który powstał w tym samym czasie, kiedy powstała samodzielna Czechosłowacja - po budzącym spory podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. i wytyczeniu granicy na Olzie. - W Czechach jest jedynym przykładem powstania samodzielnego miasta w wyniku rozpadu mocarstwa i powstania suwerennych państw narodowych - podkreśla rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie, Dorota Havlíková.

Jednak status zabytkowej starówki to nie tylko honor dla miasta, ale też nowe obowiązki dla właścicieli znajdujących się w jej obrębie nieruchomości. Beata Křenková z Wydziału Rozwoju Przestrzennego Urzędu Miasta zwraca uwagę, że właściciele będą musieli przed każdym remontem, nawet takim, na który w normalnych warunkach nie trzeba załatwiać pozwolenia, zwrócić się do Wydziału Rozwoju Przestrzennego (wykonującego obowiązki Instytutu Ochrony Zabytków) z wnioskiem o zaopiniowanie projektu z punktu widzenia ochrony zabytków. To dotyczy na przykład remontu elewacji, dachów, wymiany okien i drzwi, ale też innych drobnych prac, na przykład instalacji anten do ośmiu metrów wysokości, tablic reklamowych o powierzchni do 0,6 metrów kw. i innych.

Przypomnijmy, że wniosek o wpisanie historycznej części miasta do strefy zabytków kultury złożył w 2008 r. w czeskim Ministerstwie Kultury jeden z mieszkańców. Na jego podstawie wojewódzki konserwator zabytków przeprowadził w zabytkowej części Czeskiego Cieszyna zakrojone na szeroką skalę badania i ostatecznie poparł pomysł. W swojej opinii na temat miasta napisał wtedy, iż "Czeski Cieszyn jest unikalnym przykładem powstania niezależnego miasta, w wyniku wydarzeń historycznych, w drodze transformacji zabudowy podmiejskiej do samodzielnego obszaru miejskiego z nowo powstałym centrum - rynkiem, z budynkiem ratusza i licznymi, architektonicznie cennymi budynkami głównie z początku XX wieku".

W 2011 roku radni Czeskiego Cieszyna zajęli negatywne stanowisko w sprawie wniosku, który zmieniłby centrum miasta w strefę zabytków. Swoją decyzję argumentowali, iż obowiązek ochrony zabudowy z początku XX wieku, zlokalizowanej w historycznym centrum miasta, nakłada na miasto m.in. plan zagospodarowania przestrzennego oraz uchwały rady miasta, wśród których znajduje się zapis mówiący o konieczności konsultacji wszystkich prac budowlanych w centrum miasta z miejskim architektem. Negatywnie do planów Ministerstwa Kultury nastawiony był też burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A kiedy Rado Miejska i Sz. P. Burmistrzu starówka i układ urabistyczny Cieszyna zostanie wpisany do rejestru zabytków? Czyżby był młodszy od starówki czeskocieszyńskiej?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama