, środa 24 kwietnia 2024
Czeski Cieszyn przyjmie uchodźców
- W tym tygodniu do Czeskiego Cieszyna trafią cztery chrześcijańskie rodziny, uchodźcy wojenni z Iraku, którzy doświadczyli przemocy na tle religijnym - wyjaśnia Havlíková. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn przyjmie uchodźców

MB
Jak informuje Urząd Miasta w Czeskim Cieszynie, do miasta przyjadą i znajdą nowy dom cztery chrześcijańskie rodziny uchodźców z Iraku. Za wsparcie rodzin na miejscu odpowiada Śląska Diakonia.

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że uchodźców przyjęła wieś Śmiłowice między Frydkiem a Trzyńcem na Zaolziu. W sumie do Republiki Czeskiej trafiło 153 uchodźców (37 rodzin). Uchodźcy są chrześcijanami z Syrii i Iraku. Sprowadzonymi do RC uchodźcami zaopiekowała się Śląska Diakonia, a zostali sprowadzeni legalnie za aprobatą czeskich władz i inicjatywy czeskiej organizacji pozarządowej NF Generace 21, która pozyskała na ten cel środki poza unijne i pozarządowe.

Uchodźcy trafią też do Czeskiego Cieszyna. Jak informuje naszą redakcję Dorota Havlíková rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie, trwają poszukiwania miejsc, by umieścić uchodźców także nad Olzą. - W tym tygodniu do Czeskiego Cieszyna trafią cztery chrześcijańskie rodziny, uchodźcy wojenni z Iraku, którzy doświadczyli przemocy na tle religijnym - wyjaśnia Havlíková. Jak dodaje, za opiekę uchodźcami na miejscu odpowiada Śląska Diakonia, zaś procedury umieszczenia uchodźców w Czeskim Cieszynie odbywają się legalnie i za wiedzą czeskiego rządu.

- Czeski Cieszyn jest średniej wielkości, spokojnym miastem, którego mieszkańcy zawsze byli tolerancyjni wobec innych - podkreśla Havlíková i podaje szereg przykładów: ponad 300 lat temu powstał tu pierwszy kościół ewangelicki, przez setki lat żyli obok siebie Czesi, Polacy, Niemcy i Żydzi oraz inne narodowości. - Nasze miasto ma także doświadczenie z pomocy oferowanej uchodźcom - zauważa Havlíková, podając przykład wsparcie kobiet i dzieci z Galicji w okresie I wojny światowej czy pomoc uchodźcom żydowskim w okresie międzywojennym. - Ponadto warto przypomnieć, że nasze szpitale w 1948 roku zaangażowały się w leczenie dzieci dotkniętych grecką wojną domową w latach 1946-1949 - dodaje.

Z wypowiedzi Havlíkovej wynika też, że biorąc pod uwagę doświadczenia z historii i dotychczasową skalę zaangażowania miasto zdecydowanie stać na przyjęcie czterech rodzin uchodźców i pomóc im zintegrować się z życiem Czeskiego Cieszyna, tym bardziej, że samorząd otrzyma wsparcie Śląskiej Diakonii. Jak informuje Havlíková, z historiami uchodźców można zapoznać się na stronie internetowej czeskiej organizacji pozarządowej NF Generace 21 (http://www.gen21.cz/pribehy-uprchliku/). Można tam zobaczyć twarze uchodźców, poznać ich jednostkowe historie i motywy, dlaczego zdecydowali się uciec ze swoich krajów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama