, wtorek 12 maja 2020
Czeski Cieszyn nie zgadza się na ekrany w centrum miasta
Zgodnie z umową ekranów nie będzie od budynku poczty aż do końca peronów. fot: Vitmalinovsky / Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Czeski Cieszyn nie zgadza się na ekrany w centrum miasta

STEFAN MAŃKA
W bieżącym roku rozpocznie się przebudowa trakcji kolejowej na trasie Czeski Cieszyn - Dziećmorowice. Oprócz remontu torowiska, planowana jest również budowa ekranów akustycznych. Budzi ona jednak sporo emocji. Władze Czeskiego Cieszyna nie zgadzają się na budowę betonowych ekranów w zabytkowej części miasta i składają protest.

- Ekrany akustyczne, betonowe czy też z tworzyw sztucznych, są bardzo brzydkie. Kompletnie nie pasują do historycznie i architektonicznie cennych części miasta. Całkowicie oddzielą centrum miasta, niszcząc unikalny widok po drugiej stronie linii kolejowej - mówi zastępca burmistrza Stanisław Folwarczny i dodaje, że zyskana w ten sposób redukcja hałasu o 5-10 dB będzie tak niska, że i tak nie zostanie zauważona.

W związku z tym przedstawiciele miasta apelują do inwestora - Zarządu Czeskiej Infrastruktury Kolejowej (SŽDC) o wykorzystanie innych środków ograniczających emitowany przez kolej hałas. Mowa tu o takich zabiegach jak szlifowanie szyn, instalowanie pochłaniaczy hałasu oraz modernizacja floty. Zdaniem SŽDC koszty wprowadzenia takich rozwiązań byłyby jednak zbyt wysokie.

Zgodnie z aktualnym planem ekrany mają pojawić się od bocznicy kolejowej do kładki kolejowej przy ul. Pod Dzwonek. Dalej od sklepu Dřevo Trust aż do budynku poczty przy ulicy Dworcowej. Strefą wolną od ekranów będzie dworzec kolejowy. Przedstawiciele ratusza wnioskują o wydłużenie jej na odcinku od końca peronów do budynku straży pożarnej przy Alejach Masaryka, tak by nie ekrany nie zasłoniły zabytkowej części miasta.

Sporo uwag pojawiło się również do projektu przebudowy peronów. Główny postulat miasta to nawiązanie do XIX-wiecznej zabudowy dworca. Co ciekawe aktualne plany nie obejmują przebudowy pierwszego peronu, którego właścicielem, w przeciwieństwie do reszty, są České dráhy (Czeskie Koleje). - Czuję się jak w Kocourkově (fikcyjna czeska wioska, miejsce komicznych historyjek - przyp. red.), gdzie mimo że SŽDC zadeklarował się wymienić wszystkie powierzchnie peronów, jedno zadaszenia się nie zmieni. Z czasem zostanie naprawione w innym stylu - mówi rozczarowany Petr Prochazka, zastępca burmistrza.

Remont w obrębie dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie, obejmować będzie również wymianę wind na peronach oraz rekonstrukcję podziemi. Jak informuje Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie, możliwe są dalsze rozmowy na temat umiejscowienia ekranów akustycznych oraz materiału z jakiego zostaną wykonane.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Remont w obrębie dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie, obejmować będzie również wymianę wind na peronach" Ja tam nigdy żadnej windy nie widziałem

Lexx, widać że jesteś pospolitym Cieszyniakiem, nic nie wiesz , nic nie widzisz a potem się dziwisz że robią urzędnicy z nami co chcą bo wiedzą że jesteśmy mało bystrzy. Winda jest przy pierwszym peronie koło schodków do przejścia podziemnego pod torami. Żaden z was teraz nie przyzna się że mówił iż tylko PKP jest poje.ane a jak jest super na Czeskiej kolei. Tak samo jak i u nas . Dworzec podlega pod kolejowe nieruchomości a tory pod linie kolejowe i to są 2 osobne firmy. Ktoś na siłę chce zarobić na ekranach akustycznych zasłaniając się normami nakazanymi przez UNIE ale wszyscy ucierpią na wizualizacji terenu i widoku z okien pociągów. Stacja nie będzie remontowana i wiaty się nie wymieni, będzie szpecić względem pozostałych gdy zostaną wymienione na 2,3 i 4 peronie. To PKP jest mądrzejsze bo w takich przypadkach w kraju wykupiła samą powierzchnię tam gdzie stoją same filary wiaty na peronie 1 gdzie wiata przylega do budynku stacji ale w ten sposób PLK przerabia wiaty które już nie podlegają pod Nieruchomości. Po co kupować dużą powierzchnię peronową , można tylko tą gdzie stoją podstawy wiaty. Tu ktoś napisał dobrze te ekrany to niczym getta. Mi to przypomina mur Berliński. i żaden nie myśli nawet o manifestacji tylko wzrusza ramionami. Przecież dla kogo to zrobione ? dla nas ale jak my tego nie chcemy to po co te ekrany?.

Bardzo dobrze, że wreszcie ludzie zaczynają protestować przeciw absurdalnej budowie ohydnego getta, obrzydliwych więziennych murów w miastach i wzdłuż torów. Ale, jak wiadomo, urzędnicy o wszystkim decydują niezależnie od ludzi, "dla ich dobra".

Madre podejscie do problemu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama