, piątek 29 marca 2024
Czeski Cieszyn inwestuje w system wczesnego ostrzegania przed powodzią
Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu ochrony ludności przed powodzią. fot: SM



Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn inwestuje w system wczesnego ostrzegania przed powodzią

SM
Małe głośniki z antenką można zaobserwować na prawie 300 latarniach oraz słupach wysokiego napięcia w Czeskim Cieszynie. Są one częścią systemu wczesnego ostrzegania przed powodzią, który modernizowany jest właśnie w Czeskim Cieszynie.

Jak informuje Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa UM w Czeskim Cieszynie, cały system jest całkowicie niezależny od sieci telefonicznej i elektrycznej dzięki czemu w każdej chwili może być przeniesiony w dowolne miejsce. - Będzie go można wykorzystać w przypadku skażenia środowiska, awarii, wypadków, poszukiwania zaginionych osób, a w przyszłości również jako "radio po drucie" jednak już w nowej bezkablowej formie - wyjaśnia Havlíková.

- Projekt modernizacji systemu prewencji oraz ochrony przeciwpowodziowej planujemy zakończyć jeszcze w te wakacje. Aktualnie kończymy instalację alarmów dźwiękowych na obrzeżach miasta - mówi zastępca działu inwestycji UM w Czeskim Cieszynie i dodaje, iż głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu ochrony ludności przed powodzią.

Równocześnie na terenie miasta przebiega montaż siedmiu czujników na lokalnych potokach, które podczas zwiększonych opadów deszczu powodują lokalne potopienia. Informacje z czujników przesyłane będą bezpośrednio do straży miejskiej, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz do Urzędu Miasta.

- Klęski żywiołowe, jak również inne sytuacje pokazały nam, że taki system jest nam bardzo potrzebny. Policjanci i strażacy nie będą już musieli sprawdzać stanu rzek w różnych lokalizacjach. Z jednego miejsca będziemy mogli szybko zawiadomić wszystkich mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu. Co ważne system pozwala ogłosić alarm również dla wybranej części miasta - wyjaśnia wiceburmistrz Stanisław Folwarczny i dodaje, iż po pięciu latach od uruchomienia systemu głośniki wchodzące w jego skład będą mogły być używane jako system nagłośnienia.

Wartość projekt wynosi w sumie 19,5 mln koron. Udział miasta, dzięki pozyskanej dotacji z UE, wyniósł jedynie 2 mln koron.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Wysyłanie przekazów radiowych za pośrednictwem kabla, bez użycia transmisji radiowej" czyli powrót do korzeni, czyli kołchoźnik. Dla niewtajemniczonych- radio po kablu popularne zaraz po wojnie a po naszemu radiowęzeł.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama