, piątek 19 kwietnia 2024
Coraz mniej uczniów w powiecie cieszyńskim
Oprócz niżu demograficznego, spadku uczniów szkół i rosnącej liczby „pustostanów” oświatowych starosta wskazał też na inne problemy takie jak, wzrost małych (6-10 oddziałów) szkół prowadzonych przez powiat, które znajdują się poza Cieszynem, z kolei młodzież wybiera szkoły w Cieszynie, największym ośrodku edukacyjnym. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Coraz mniej uczniów w powiecie cieszyńskim

MB
W Radzie Powiatu pojawił się niedawno temat postępującego niżu demograficznego, który rzutuje na przyszłość działania szkół w powiecie cieszyńskim. W konsekwencji zadano pytanie o działania, jakie w tej sprawie zamierza podjąć zarząd powiatu.

W niedawnym wniosku radna powiatowa, Czesława Haczek zwróciła się do zarządu powiatu, by określił, jakie działania zamierza podjąć w obecnej kadencji w stosunku do szkół i placówek wychowawczych, które są prowadzone przez powiat.

Radna zwróciła uwagę na malejącą do 2019 roku demografię. Podczas gdy w 2004 roku w powiecie cieszyńskim do szkoły ponadgimnazjalnej poszło ok. 2600 uczniów, w obecnym roku szkolnym naukę rozpoczęło już tylko niespełna 1900 absolwentów gimnazjów. Jednocześnie aż do 2019 roku przewiduje się dalszy niż demograficzny w powiecie. W krytycznym momencie, w 2019 roku naukę w szkołach ponadgimnazjalnych rozpocznie już tylko ok. 1700 uczniów. Tak duże zmiany będą odczuwalne szczególnie w postaci malejącej liczby oddziałów.

Jak podkreśliła radna, te zmiany są już teraz widoczne. - Za okres 2006/2007-2014/2015 średnio w każdym roku szkolnym liczba uczniów zmniejszyła się o ok. 270, a liczba oddziałów o 9 - wskazała w swoim wniosku radna, Czesława Haczek. Wyliczenia są możliwe dzięki przygotowanej w ostatnim czasie publikacji wydanej przez Starostwo Powiatowe "Szkolnictwo ponadgimnazjalne w powiecie cieszyńskim w roku szkolnym...” - wydania z lat 2008-2014, a także prezentacji danych z ubiegłorocznej sesji Rady Powiatu.

Według tych danych począwszy od 2006 roku liczba oddziałów w szkołach na terenie powiatu cieszyńskiego systematycznie maleje. Podczas gdy w roku szkolnym 2006/2007 było ich 261, w roku szkolnym 2014/2015 jest ich tylko 180. Jest to powiązane ze znacznym spadkiem liczby uczniów w szkołach - w ciągu ośmiu lat liczba uczniów zmalała o blisko 2,5 tys.

- Jak wynika z powyższego zestawienia zasadne jest, aby Zarząd obecnej kadencji zaplanował konkretne działania i przedstawił je radnym na najbliższej sesji Rady Powiatu - zawnioskowała radna, Czesława Haczek.

W odpowiedzi na wniosek radnej starosta Janusz Król poinformował o zadaniach, jakie w tej sprawie chce podjąć zarząd powiatu. - W obecnej kadencji Zarząd Powiatu będzie w pierwszej kolejności realizować zadania, które obniżą koszty stałe prowadzenia szkół i placówek - wskazał Janusz Król. - Ponadto Zarząd będzie pozyskiwał środki pozabudżetowe na wzmacnianie kształcenia zawodowego i ogólnego - dodał.

W niedawnej odpowiedzi na interpelację przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Baczy starosta wskazał na duże środki unijne (ok. 1 mld. zł) przeznaczone na szkolnictwo zawodowe w latach 2014-2020, które znajdują się w budżetach marszałków województw i MEN. - Priorytetem dla Ministerstwa Edukacji Narodowej jest rozwój szkolnictwa zawodowego, obecny rok jest nazywany "rokiem zawodowców” - poinformował starosta w odpowiedzi na tę interpelację.

W odpowiedzi na interpelację Andrzeja Baczy starosta wskazał na konieczność podjęcia decyzji przez zarząd powiatu w sprawie kierunków polityki oświatowej dla szkół i placówek oświatowych powiatu cieszyńskiego. Janusz Król podkreślił, że decyzja będzie wieloaspektowa, będzie bowiem konieczne wzięcie pod uwagę szeregu elementów związanych z oświatą w regionie.

Oprócz niżu demograficznego, spadku uczniów szkół i rosnącej liczby "pustostanów” oświatowych starosta wskazał też na inne problemy takie jak, wzrost małych (6-10 oddziałów) szkół prowadzonych przez powiat, które znajdują się poza Cieszynem, z kolei młodzież wybiera szkoły w Cieszynie, największym ośrodku edukacyjnym. Ponadto, jak poinformował starosta, zwiększa się liczba szkół niepublicznych o uprawnieniach publicznych, a to decyduje o tym, że z roku na rok rośnie wysokość przekazywanej im dotacji.

Jak podkreślił starosta, konkretne rozwiązania dotyczące szkolnictwa w powiecie będą w przyszłości przedstawiane radnym w postaci projektów uchwał.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No jak slysze ze Bacza w tym palce macza to nic z tego nie bedzie dobrego :)

Poczekajcie jeszcze troche a nie bedzie komu pracowac na emerytow dzieki wspanialej polityce naszej szanownej wladzy !!!!

Chęć zamieszkania poza Polską zadeklarowało 39 proc. ogółu uczniów. Odsetek ten wzrasta do 44 proc w szkołach ponadgimnazjalnych napisali autorzy raportu, który na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka został przygotowany przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych.
"Ostatnie 25 lat to nasz złoty wiek" twierdzi z miedzianym czołem Komorowski.

"Radna zwróciła uwagę na malejącą do 2019 roku demografię" - demografia to nie liczba, to nauka.
Lepiej już pisać o rosnącym niżu demograficznym. Pozdrowienia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama