, sobota 20 kwietnia 2024
Co piąty śląski przedsiębiorca składa deklarację VAT-7 przez Internet
E-rozliczenie sprawia, że coraz mniejsze kolejki tworzą się w cieszyńskim Urzędzie Skarbowym  fot: Edyta Rasmus



Dodaj do Facebook

Co piąty śląski przedsiębiorca składa deklarację VAT-7 przez Internet

JAKUB MARCJASZ, MAT. PRAS.
28 proc. przedsiębiorców z terenu powiatu cieszyńskiego składa deklarację VAT przez Internet - to jeden z najwyższych wskaźników w województwie śląskim, a urzędnicy skarbówki liczą, że będzie on jeszcze lepszy. - To obopólna oszczędność kosztów, czasu oraz nakładów pracy - przekonują.

Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Izbę Skarbową w Katowicach już co piąty śląski przedsiębiorca składa deklarację VAT-7 przez Internet. W październiku najczęściej elektroniczną formę rozliczenia wybierali przedsiębiorcy z Piekar Śląskich (36 proc.), Jastrzębia-Zdroju (34 proc.), Siemianowic Śląskich (30 proc.), Rybnika (28 proc.) i Cieszyna (28 proc). Chętnie rozliczenie VAT przez Internet wybierali także podatnicy II Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (32 proc.).

Jak przekonują urzędnicy, wpływ na rosnącą popularność systemu e-Deklaracje jest jego nieodpłatny charakter i bezpieczeństwo przesyłania dokumentów. Istotne znaczenie ma również wygoda elektronicznego rozliczenia. - Podatnicy mogą spełnić swój obowiązek wobec organu podatkowego bez konieczności fizycznego odwiedzania siedziby Urzędu Skarbowego czy placówki Poczty Polskiej - mówi Alina Paszek, naczelniczka Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Paszek podkreśla także, że dostępność wszelkiego rodzaju usług przez Internet staje się standardem i w przypadku e-Deklaracji pozwala ograniczyć formalności do minimum. - Ta forma rozliczenia gwarantuje obopólną oszczędność kosztów, czasu oraz nakładów pracy - dodaje.

Podobne słowa można usłyszeć od przedstawicieli innych urzędów. - Obserwujemy rosnącą ilość wszelakich deklaracji składanych za pośrednictwem nośników elektronicznych. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych - zauważa Sławomir Saltarius, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie. W porównaniu do 2010 roku ilość deklaracji VAT-7 przesyłanych za pomocą Internetu wzrosła w tym urzędzie o 41 proc, a deklaracji PIT-11 aż o 74 proc. Ogólna liczba deklaracji składanych drogą elektroniczną w porównaniu do ubiegłego roku o jest o 68 proc większa.

Aby złożyć deklaracje VAT drogą elektroniczną konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub korzystanie z usług pełnomocnika, który takim podpisem dysponuje.

- Dla przedsiębiorców, odprowadzających składki za więcej niż 5 osób nie jest to przeszkoda, taki podpis jest dla nich niezbędny do kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Nawet przedsiębiorcy, którzy nie posiadają kwalifikowanego podpisu elektronicznego, mogą przekazać część dokumentów do Urzędu Skarbowego przez Internet: rozliczając podatek dochodowy złożą lub skorygują PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, a także wiele innych – podkreśla Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Więcej informacji na temat składania zeznań drogą elektroniczną można uzyskać na portalu www.e-deklaracje.gov.pl.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Coraz więcej pracy Urzędów Skarbowych wykonują komputery, a mimo to liczba zatrudnionych jakoś stale wzrasta! Paradoksalnie, kiedy nie było komputerów ani telefonów komórkowych, które dziś odwalają kawał roboty, to liczba pracowników cieszyńskiego US była niższa.
Z tego wynika, że maksymalny poziom zatrudnienia w biurokracji będzie wtedy, kiedy 100% pracy będą wykonywać roboty.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama