, piątek 19 kwietnia 2024
Co dalej z Powiatową Radą Pożytku Publicznego?
Radni powiatowi dali w zeszłym roku zielone światło na powołanie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego, ale na niewiele to się zdało. fot: F.J.Dral



Dodaj do Facebook

Co dalej z Powiatową Radą Pożytku Publicznego?

MB
Starostwo Powiatowe oraz Stowarzyszenie Delta Partner z Cieszyna realizowali w ubiegłym roku wspólny projekt, w wyniku którego zaplanowano powstanie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego. To gremium miało być głosem wszystkich organizacji pozarządowych z całego powiatu. Miało być, bo żadna organizacja się do tego nie zgłosiła...

Niebawem minie rok, odkąd Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie określenia trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Uchwała z czerwca 2015 roku po wcześniejszym poparciu starosty Janusza Króla i ówczesnego przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Baczy dała zielone światło do ukonstytuowania się Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Miał to być organ będący głosem wszystkich organizacji pozarządowych z terenu powiatu cieszyńskiego, który reprezentowałby ich interesy przed samorządem.

Sęk w tym, że taka Rada do dzisiaj nie została powołana do życia. Dlaczego? Postanowiliśmy o to zapytać w Starostwie Powiatowym. Odpowiedział nam Henryk Pieszka, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Starostwa Powiatowego. Jak wyjaśnia Pieszka, po uchwale Rady Powiatu z czerwca 2015 roku kolejny krok należał do organizacji pozarządowych. Co najmniej 5 takich organizacji miało wtedy złożyć wniosek o powołanie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego. - Po wpłynięciu wniosku Powiat ma obowiązek utworzenia takiej rady w ciągu 2 miesięcy według uchwalonego przez Radę Powiatu trybu. Do chwili obecnej taki wniosek nie wpłynął do urzędu - informuje nas urzędnik.

- Powiat Cieszyński zainicjował proces powoływania powiatowej rady pożytku publicznego poprzez zaangażowanie się w projekt „Ciesz-Lab”, który miał za zadanie, poprzez szereg szkoleń, między innymi uświadomić organizacjom pozarządowym możliwość powołania takiej rady oraz przybliżyć jej prawa i obowiązki - stwierdza Pieszka, podkreślając, że teraz kolejny krok należy do organizacji pozarządowych.

Pytanie jednak, czy organizacje pozarządowe z terenu powiatu cieszyńskiego są zainteresowane powołaniem takiego organu? Patrząc na do tej pory słabe zainteresowanie tematem, nie jest do końca znana przyszłość Powiatowej Rady Pożytku Publicznego.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Komu potrzebna jest ta rada? Zresztą kolejna rada przelewająca z pustego w próżne. Pieniędzy powiat nie ma a sama rada dodatkowych dla niego środków nie wygeneruje. Cieszynowi potrzebne są nowe inwestycje, miejsca pracy, fabryki i zakłady produkcyjne oraz usługowe a nie to.
Szanowni radni - opamiętajcie się! Po prostu przestańcie przeszkadzać tym organizacjom, zmniejszcie dla nich podatki, ewentualnie zaoferujcie pomoc prawną - i tyle. Ludzie sami wiedzą jak o siebie i swoje przedsięwzięcia zadbać, wystarczy im tylko nie przeszkadzać. A wy zajmijcie się gospodarką - większe dochody mieszkańców to większe bogactwo. Za tym idzie prywatna pomoc, wsparcie, filantropia - ludzie wreszcie sami będą mieli z czego pomagać tym stowarzyszeniom i organizacjom. Bo przecież o to chodzi, nieprawdaż?

Powoływanie takich rad przewiduje ustawa o działalności pożytku publicznego. Rada może lobbować za tym wszystkim, o czym Pan pisze, ale możliwości ma raczej bardzo ograniczone. Ale nie musi jej być - myślę, że w Cieszynie i w powiecie organizacje są na tyle silne, że nie potrzebują takiej Rady, czego dowodem brak zainteresowania jej powstaniem.
A co do postulatu, żeby Radni zajęli się gospodarką, to tak sobie myślę, że jeśli radni zajmą się gospodarką, to znajdzie się ona w opłakanym stanie.
Niech biznes ma jak najwięcej wolności, niech radni się do niego nie wtrącają. Niech się zajmują bezpieczeństwem, wsparciem dla chorych i niepełnosprawnych, a reszta sobie poradzi, byle jej nie ograniczać i nie mówić, co ma robić.

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że powiaty jako takie same w sobie są zbędne. Ich zadania dublują się z zadaniami gmin. Lepiej by było aby gminy same tworzyły mniej lub bardziej sformalizowane związki i stowarzyszenia. Powiaty to tylko miejsca przy korycie, dla aparatu politycznego poszczególnych partii.
Tak, radni powinni zająć się gospodarką - niech obniżają, gdzie tylko możliwe, powiatowe podatki oraz lobbują na rzecz sprowadzenia nad Olzę i Wisłę dużych inwestorów, którzy daliby pracę mieszkańcom i przyczynili się do rozwoju powiatu. Cieszynowi, Skoczowowi i pozostałym gminom ze Ślaska Cieszyńskiego potrzeba fabryk i zakładów produkcyjnych oraz usługowych a nie banków, supermarketów i galerii handlowych.
Rajcowie ze starostwa powinni też energiczniej zająć się organizacją transportu publicznego na terenie naszego powiatu - zarówno koleją jak i autobusami. Wiadomo, ze połączenia organizują linie prywatne lecz w obecnej sytuacji jest ich niewystarczająca ilość, szczególnie w kierunku Katowic oraz w kierunku mniejszych miejscowości naszego i przyległych powiatów - ot choćby poprzez ulgi podatkowe, najlepiej całkowite ich zniesienie.
Co do reszty tego, co napisałeś - pomoc niepełnosprawnym i chorym - to można się zgodzić niemniej od powiatu lepiej tym zajmą się stowarzyszenia i fundacje, im powinno dać się większe środki, nie utrudniać.
Kończąc wracam do tego, od czego zacząłem - uważam, że powiaty powinny być całkowicie zlikwidowane.

Kto o tym wiedział? Które organizacje otrzymały jakąś informację o możliwości uczestniczenia w takiej radzie? Kto koordynował te działania?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama