, sobota 19 września 2020
Cieszyńscy radni na nadzwyczajnej sesji nt. przedsiębiorczości
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Cieszyna na temat przedsiębiorczości i biznesu odbędzie się w czwartek, 15 listopada, o godz. 15.00 w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Cieszyńscy radni na nadzwyczajnej sesji nt. przedsiębiorczości

JM
Z udziałem przedsiębiorców, ludzi biznesu, naukowców, władz miasta, radnych, przedstawicieli instytucji finansowych i rynku pracy w Cieszynie odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta. Tematem przewodnim posiedzenia będą sprawy dotyczące rozwoju przedsiębiorczości nad Olzą.

Przygotowania do tej nadzwyczajnej sesji trwały już od dłuższego czasu. - To bardzo ważna dla naszego miasta sesja - mówi Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miasta Cieszyna. - Przede wszystkim chcemy się spotkać, porozmawiać o problemach i sprawach, które nurtują środowisko przedsiębiorców w naszym mieście. Z jednej strony na pewno prowadzenie działalności gospodarczej w obecnej sytuacji jest trudne i wymaga determinacji oraz dobrych pomysłów, ale z drugiej strony chcemy jako władze samorządowe, aby te problemy zostały zdiagnozowane i wyartykułowane przez środowisko przedsiębiorców - dodaje.

Stąd pomysł zorganizowania nadzwyczajnej sesji, która, jak zauważa Zemła, jest chyba pierwszą taką w Polsce, która poświęcona jest tylko sprawom gospodarczym. - Spróbujemy zastanowić się nad możliwościami rozwiązaniem problemów, które trapią przedsiębiorców, nad poprawieniem klimatu wokół przedsiębiorców i działaniami, które umożliwiłyby rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście - mówi przewodniczący Rady Miasta Cieszyna. - Myślę, że będzie to pierwszy krok w stronę nawiązania stałej współpracy, której efektem będą konkretne działania i wypracowanie decyzji realizowanych dla dobra przedsiębiorców i mieszkańców miasta - podkreśla Zemła.

W trakcie czwartkowej sesji głos zabiorą m.in. przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Cieszynie, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Klubu Przedsiębiorcy działającego przy Zamku Cieszyn. Będzie to również okazja wysłuchać głosu lokalnych przedsiębiorców.

W programie przewidziano m.in. wystąpienie Mieczysława Szczurka, burmistrza Cieszyna, który będzie mówił na temat finansowych i niefinansowych instrumentów skierowanych do przedsiębiorców. Głos zabierze również Anna Stefaniak-Bacza, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy, która opowie o nowych firmach i miejscach pracy, które powstały z wykorzystaniem Funduszu Pracy i środków unijnych na terenie Cieszyna w latach 2011-2012. Sesja będzie również okazją do podsumowania dotychczasowych spotkań, które odbyły się w ramach cyklu "Przedsiębiorcy & Radni".

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Cieszyna na temat przedsiębiorczości i biznesu odbędzie się w czwartek, 15 listopada, o godz. 15.00 w sali sesyjnej cieszyńskiego ratusza.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pogadają , poklepią , paru urzędników zaliczy teksty, przewodniczący RM będzie się puszył co to on nie zrobił dla
przedsiębiorców cieszyńskich a w urzędach miejskich i powiatowych będzie jak zwykle.
Szkoda nerwów przedsiębiorcy.

Powodzenia...

co tam gadać o ułatwieniach dla przedsiębiorców...
każdy, kto w Cieszynie starał się np.. o pozwolenie na budowę wie, co to jest droga przez mękę
chaos i spory kompetencyjne, arogancja, lekceważenie przepisów i terminów
urzędnicza hydra wydaje się być nie do pokonania
starosta i burmistrz niech się wpierw uderzą we własne piersi, zrobią porządek u siebie a potem organizują nadzwyczajne sesje

Pozwolenia na budowę? Sytuacja jest dość prosta. Decyzje Burmistrzów spowodowały bodaj już milionowe straty. Taka jest orientacyjna suma odszkodowań a z ratuszowych przecieków wynika że kilka jeszcze w toku. Czemu Radni się tym nie interesują? Czemu jeden Koleś uzyskuje odszkodowanie układając się Miastem a inny musi prostych racji dochodzić w Sądzie? Czemu nie interesują się decyzjami Burmistrzów dzielących działki bez dostępu do drogi publicznej. Gadanie o przedsiębiorczości jest bzdurą gdy jeden może w Magistracie załatwić wszystko co chce a inny tylko wyciera klamki. Możesz mieć Kolego dużo racji mówiąc o "urzędniczej hydrze". Nie ma jednak anonimowości, wiadomo Kto za co odpowiada. Wiadomo Kto podejmuje decyzje. Radni Miejscy jednak tolerują takie sytuacje. Widać im tak wygodnie.

Rusza w Sejmie deregulacja. Zobaczymy czy w Kraju zapanuje moda na przedsiębiorczość, czy zwyciężą partykularne interesy środowisk o określonych interesach. Zobaczymy co na to Nasi Posłowie. To będzie dla nich wielki test. Czy dalej będą się zamykać w swoich biurach, Czy zagłosują za powszechniejszym dostępem do możliwości realizowania się. Zobaczymy czy grupki egoistów okażą się silniejsze od prawa i praworządności. Dziś prowadzą egoiści. Nawet prowadząc lobbing na rzecz swoich interesów nie stosują się do właściwej ustawy. Nie ma egoistów na legalnych listach. To jednak nie pierwszy tego typu przykład poselskiego przyzwolenia na łamanie prawa. Polska już bodaj raz zapłaciła za swe postępowanie w stosunku do legalnego lobbysty. Widać nauka poszła w las. Widać bardziej lubimy jak nas adorują niż wymagają od nas. Nikt przecież nie odważy się nawet pomyśleć o sprzyjaniu egoistom. Uchowaj Boże myśleć o lepkich rękach

rozumiem, że pod określeniem "możliwość realizowania się" masz na myśli działność zgodną z własnym wykształceniem, szczególnie jeśli komuś oferujesz za pieniądze swoją pracę lub usługę. Bo z tego co wiem o zapędach ministra Gowina n.t. deregulacji wynika, zgodnie ze starym powiedzeniem, że "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera". A taka deregulacja to wielka niepewność i ryzyko dla każdego klienta takiego pseudo-fachowca.

Każdy kto czyta powyższy tekst , a jest przedsiębiorcą musi postawic pytanie Bolesławowi Zemle co było przedmiotem tak długich przygotowań do owej nadzwyczajnej sesji RM w sprawie przedsiębiorczości w Cieszynie. Problemy przedsiębiorców sa tak różne jak różne są ich profesje ,które obejmuja swoja działalnością.Pomysłów na przedsiębiorczość się nie zdradza i sądzę ,że to ,jest poza dyskusją na forum ogólnymn ,a determinacja w prowadzonej działalności gospodarczej jest takze poza forum publicznym-więc to pustosłowie jest po jednej stronie i w całości dotyczy sfery przedsiębiorczości o której raczej publicznie się nie dyskutuje-w tym przedsiębiorcom w Cieszynie nikt nie jest w stanie pomóc. Jeżeli chodzi o druga stronę te samorządową to znów nie oni ale samorzadowcy oczekuja od przedsiębiorcow aby ci wyartykuowali i zdiagnozowali swoje problemy- także na forum publicznym. A więc to przedsiębiorcy za kazdym razem sa stroną dla siebie -jak wynika to z wypowiedzi Boleslawa Zemły i nie ma dwóch stron. na mównicę pchają się jednak urzędnicy skarbowi, naukowcy, urzędnicy z izby gospodarczej,przedstawiciele zamkowego klubu przedsiębiorcy( ile tworza miejsc pracy? -Jednym slowem dyskutanci ,którzy z przedsiębiorczością nie mają nic wspólnego i dorwali się do stanowisk urzędniczych bedąc wcześniej bezrobotnymi nie wyłanczając samego burmistrza. A po skończeniu kadencji zasilają ponownie urzędy pracy jako bezrobotni ,no chyba ,że jak w przypadku byłego burmistrza podzielą dla niego wydział i postawią biurko ,a wy podatnicy-czytaj przedsiębiorcy zapłaćcie mu posadkę do emerytury z waszych podatków.

jeżeli jesteś przedsiębiorcą to przyjdź na tą sesję i wyraź swoją opinię. Jeżeli będziesz tylko stukał w klawiaturę komputera to na niewiele się Twoje pisanie tutaj przyda. Każdy z przedsiębiorców może zabrać głos, wystarczy się zgłosić do dyskusji przed rozpoczęciem sesji RM. Proste, prawda? A przy okazji dowiesz się kto w ogóle należy do Klubu Przedsiębiorcy i ilu ludzi zatrudnia. Poleganie na komentarzach w codziennej ten obraz zniekształca.

Gdyby w gronie Radnych była grupa znających problematykę to z pewnością nie dążyli by oni do nadzwyczajnej debaty. Nie ma najmniejszego sensu gadanie gdy trzeba robić, po prostu. Słynne: gospodarka głupcze. Miasto dla przedsiębiorczości może zrobić tylko jedną rzecz: nie przeszkadzać. Jak zwalniamy z podatku od nieruchomości, to muszą być precyzyjnie określone zasady zwalniania. Dotychczas zwolnienia latami dotyczyły tych samych podmiotów z małymi zmianami. Ja to rozumiem tak, że musi być jakaś ważna gospodarcza przyczyna zwolnienia. Jeśli jednak jakaś Firma latami musi korzystać ze zwolnienia podatkowego to musi to być powodem do zastanowienia. Podobnie, Jeśli jakiś obszar działalności ma być realizowany w trybie przetargowym, to albo należy bezwzględnie to czynić, albo starać się wpływać na zmianę przepisów, albo przynajmniej zaniechać działań protekcyjnych. Uważam też, że jakikolwiek urzędnik, jeśli załatwia świstki papieru dla przedsiębiorców, to musi to czynić jak automat, czyli dla każdego petenta tak samo. Jakiekolwiek uprzejmości w stronę sobie znanych nie mogą mieć absolutnie miejsca. Pamiętajmy na koniec o sprawach gruntowych i planach zagospodarowania. To kwestia kluczowa. Co jest? Wiemy. Jeden tylko Pan Zbyszek J. mógłby niejedno Burmistrzom i Radnym podpowiedzieć, w tym o krajowych, urzędniczych sposobach przeciwdziałania przedsiębiorczości. Mam jednak nieodparte wrażenie, że niewielu jest na Magistracie chcących słuchać. Wolą gadać

Ale ci nasi radni to pajace! Naprawdę myślą ,że znają się na przedsiębiorczości ? Są po prostu śmieszni!!!

Od ciągłego mieszania herbata nie staje się słodsza......

a o ile droższe będą ściek , a o ile śmieci? oczyszczalnia szyści nasze kieszenie . Może przyjmie do roboty?

Popieram. Każdy krok się liczy. Z drugiej strony wśród prelegentów trudno dostrzec gwiazd przedsiębiorczości. Gwiazd radzących sobie nie tylko w układach lokalnych ale z faktycznym ryzykiem samodzielnego działania. Nie widać przedstawicieli "Niepokonanych2012" niedawno obradujących w niedalekim Chorzowie. Nie widać śladów Kongresu Obywatelskiego wielbionego niegdyś przez Platformę Obywatelską, dziś obradującego cichcem bo ciągle aktualne są przytyki dla władzy uczynione przed laty. Dziwi pominięcie tematu wykorzystania gruntów działkowych uwolnonych niedawnym orzeczeniem Trybunału. Dziwi brak odniesienia do dalszego funkcjonowania lokalnych i krajowych monopoli. Trzeba też zapytać o inicjatywy ku samodzielności ekonomicznej szeregowych mieszkańców. Przedsiębiorczość nie istnieje bowiem w próżni. Przedsiębiorcy to nie wyodrębniona grupa jak to postrzegają Radni. Dzisiejsi przedsiębiorcy to zaledwie fragment szerokiej aktywizacji społeczeństwa koniecznych aby tylko nielicznym życiowe cele nie kojarzyły się z zapomogami, rentami, kuroniówkami itp.. Dziś proporcje są dokładnie odwrotne. Owocnych obrad

jeśli się coś z tego urodzi to niech mi kaktus na czole wyrośnie... umówmy się: sektor małych i średnich nie daje łapówek takich jak duzi, którzy liczą na SSE i brak podatków, na co mali liczyć nie mogą, a to najlepszy impuls dla rozwoju.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama