, sobota 4 lipca 2020
Cieszyn: Znamy termin głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego
Głosowanie na propozycje projektów, które zostaną zrealizowane z budżetu obywatelskiego w 2016 roku, odbędzie się w terminie 12 - 26 października br. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Znamy termin głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego

MB
12 października startuje głosowanie mieszkańców Cieszyna na propozycje projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2016. Czasu na oddanie swojego głosu będzie sporo, bo dwa tygodnie. Udogodnieniem jest to, że mieszkańcy mogą zagłosować przez internet.

Głosowanie na propozycje projektów, które zostaną zrealizowane z budżetu obywatelskiego w 2016 roku, odbędzie się w terminie 12 - 26 października br. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Cieszyna. Swój głos będzie można oddać tylko raz, a każdy ma do dyspozycji 10 punktów, które może dowolnie rozdzielić pomiędzy propozycje projektów biorące udział w tegorocznym głosowaniu. W tym roku mieszkańcy zgłosili 28 propozycji takich projektów, z których do głosowania ostatecznie zakwalifikowano 25.

Wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę punktów przyznanych w głosowaniu mieszkańców. Maksymalną pulą budżetu obywatelskiego na rok 2016 jest 300 tys. zł. Koszt wszystkich wybranych projektów powinien więc zmieścić się w tej kwocie.

W tym roku swój głos będzie można oddać na trzy sposoby. 1. Głosowanie bezpośrednie: odbywa się poprzez wrzucenie wypełnionej i podpisanej karty do głosowania do urny znajdującej się w budynku ratusza. Karta do głosowania jest do pobrania tutaj. 2. Głosowanie korespondencyjne: odbywa się poprzez wysłanie wypełnionej karty do głosowania na adres Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Wydział Strategii i Rozwoju Miasta. 3. Jest też możliwe oddanie swojego głosu drogą internetową. Będzie to możliwe za pomocą interaktywnego interfejsu głosowania zamieszczonego na stronie www.um.cieszyn.pl od 12 października od godz. 0.00 do 26 października br. godz. 24.00.

Urząd Miejski już przedstawił opis każdej propozycji projektu. Do głosowania zakwalifikowało się 25 projektów.

Propozycje projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2016:

1. Siłownia pod chmurką na Mnisztwie: projekt dotyczy budowy pomiędzy ul. Orzeszkową a Odległą chodnika pieszo-jezdnego o szer. 2,5 m., oświetlenia przy placu, instalacji certyfikowanych urządzeń do ćwiczeń fizycznych, np. drabinka uniwersalna, wyciąg górny, wioślarz, podciąg nóg, biegacz, ławka, orbitek, wahadło, prasa nożna oraz plac zabaw dla dzieci. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

2. Wykonanie miejsca rekreacji sportowej, siłowni terenowej o nawierzchni bezpiecznej przy ul. Bobka na terenie osiedla „Bobrek - Zachód” w Cieszynie: projekt dotyczy budowy siłowni terenowej. Plac siłowni wyposażony zostanie w strefę z urządzeniami siłowymi z dojściem po utwardzonym chodniku z dwóch stron, kosze na śmieci oraz tablicę informacyjną zawierającą regulamin korzystania z siłowni terenowej. Szacunkowy koszt: 49 990 zł.

3. Plac zabaw dla dzieci - Mała Łączka: budowa ogrodzonego placu zabaw na terenie Małej Łąki z bramką samozamykającą się, bezpieczną nawierzchnią, wyposażonego w huśtawkę podwójną i huśtawkę równoważną, karuzelę, sprężynowiec, zestaw zabawowy, ławkę i kosz na śmieci. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

4. Plac zabaw - zabawa przy szóstce: budowa placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Katowickiej z betonowym obrzeżem, wyposażonego w dwie huśtawki (jedna dla mniejszych dzieci, druga dla większych), huśtawkę wahadłową, domek z grą w kółko i krzyżyk, bujak, zadaszoną wieżę wraz z mostem zwodzonym i zjeżdżalnią, piaskownicę oraz karuzelę, ławki, tablicę informacyjną z regulaminem, kosze na śmieci oraz stojak na rowery. Szacunkowy koszt: 49 969,66 zł.

5. Plac zabaw: budowa placu zabaw obok strażnicy OSP w Boguszowicach przy ul. Frysztackiej, wyposażonego w huśtawki, piaskownicę, koniki, zjeżdżalnię, pajączka oraz ławki. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

6. Ławeczka dla Hospicjum: projekt dotyczy zagospodarowania skweru przed blokiem przy ul. Wąskiej 2a, bezpośrednio przy wejściu do biura Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łukasz Ewangelisty w Cieszynie oraz wyremontowania schodów prowadzonych do biura. Szacunkowy koszt: 8 000 zł.

7. Plac zabaw w Marklowicach przy OSP ul. Zagrodowa: projekty dotyczy budowy placu zabaw obok strażnicy OSP w Marklowicach przy ul. Zagrodowej, wyposażonego w huśtawki, piaskownicę, koniki, zjeżdżalnię, pajączka oraz ławki. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

8. Grób dzieci utraconych - budowa mogiły i pomnika nagrobnego: projekt dotyczy budowy grobu i pomnika nagrobnego dla dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie przy ul. Katowickiej (Dział XXXIII). Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

9. Nowy pociąg w Cieszynie - tylko dla dzieci: projekt dotyczy montażu wolnostojącego parowozu (ciuchci) w parku położonym za Kościołem Św. Trójcy z tunelem do raczkowania, kierownicą, termometrem, grą w sortowanie kolorów oraz bezpieczną nawierzchnią. Szacunkowy koszt: 49 354 zł.

10. Przystanek: Błogocice - montaż wiat przystankowych i urządzenie miejsca rekreacyjno-integracyjnego dla mieszkańców: projekt dotyczy montażu 2 wiat przystankowych przy al. Łyska oraz urządzenia miejsca rekreacyjno-integracyjnego dla mieszkańców os. Błogocice przy przystanku autobusowym przy ul. Myśliwskiej - montażu 3 ławek parkowych, 3 koszy na śmieci, huśtawek z ławką, stołu do gry w karty/szachy z dołączonymi siedzeniami, utworzenia podłoża z kamienia ozdobnego oraz wykonania żywej architektury: płotu i łuków. Szacunkowy koszt: 38 200 zł.

11. Projekt i budowa toru do Disc Golfa na terenach parku przyległych do górki „Cieślarówka”, ul. Gen. Hallera i ul. Żwirki i Wigury: projekt dotyczy budowy 9-cio dołowego pola do gry w Disc Golfa w parku przy stoku Cieślarówka wraz z montażem tablicy informacyjnej z mapą toru, regulaminem oraz uproszczonymi zasadami gry, instalacją elementów wyposażenia toru: kosze, punkty startowe z tabliczkami informacyjnymi przy każdym polu startowym. Szacunkowy koszt: 48 000 zł.

12. Wykonanie i montaż drzwi zewnętrznych do kina „Piast”: projekt dotyczy wykonania i montażu 3 sztuk drzwi zewnętrznych (wejściowo-wyjściowych) do budynku kina „Piast”. Szacunkowy koszt: 48 000 zł.

13. Zakup przenośnego (mobilnego) boiska do piłki nożnej ulicznej: projekt polega na zakupie przenośnego boiska do piłki nożnej ulicznej. Rozmiary boiska wynoszą 20 x 16 m., a w jego skład wchodzą: bandy okalające plac gry, dwie bramki oraz siatka zabezpieczająca (tzw. piłkochwyt). Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

14. Przedłużenie-wytyczenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Frysztackiej do ul. Leśnej-Pogwizdów: budowa ścieżki rowerowej wraz z zamontowaniem wzdłuż trasy oświetlenia i koszy na śmieci. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

15. Cieszyńska oś czasu: projekt polega na utrwaleniu w trwałym tworzywie (kamień, stal) informacji w formie datowanych haseł opisujących wydarzenia istotne dla historii Cieszyna i regionu oraz wkomponowaniu całości w przestrzeń publiczną. Szacunkowy koszt: 22 000 zł.

16. Ciąg dla pieszych łączący ulicę Moniuszki (za przystankiem Moniuszki Żłobek) z ulicą Liburnia: projekt polega na budowie chodnika wraz ze schodami wyposażonymi w poręcze i zjazd dla wózków oraz oświetleniem. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

17. Ogrody seniora na Banotówce: projekt polega na budowie placu z miejscem do rozmów i gry w szachy/warcaby, umieszczeniu 3 altan/pergol aluminiowych z zadaszeniem tymczasowym (zdejmowanym na zimę) lub drewnianych wyposażonych w ławki z oparciem i stoły - tworząc w ten sposób miejsce do spotkań. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

18. Street Workout Arena Cieszyn: projekt polega na budowie placu do ćwiczeń gimnastycznych i siłowych w parku „Pod Wałką”. Ogólnodostępny obiekt dla około 15 osób trenujących równocześnie np. Street Workout, Kalistenika, Crossfit. Szacunkowy koszt: 49 999 zł.

19. Cieszyńskie podziemia na start. Odgruzowanie podziemnego korytarza na ul. Przykopa: projekt polega na przywróceniu dostępności wejścia w murze przyporowym na ul. Przykopa (obecnie zamurowanego), odgruzowaniu podziemnego korytarza oraz zabezpieczenia stanu istniejącego obiektu. Potwierdzenie istnienia podziemnych korytarzy pod miastem oraz odgruzowanie najłatwiej dostępnych z nich, będzie pierwszym krokiem do bardziej kompleksowej rewitalizacji tzw. „cieszyńskich podziemi”. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

20. Ośrodek adopcji zwierząt ADGERIS w Cieszynie: projekt jest propozycją wyjścia z trudnej sytuacji zwierząt w gminie Cieszyn. W I etapie wykonany zostanie remont, modernizacja i przystosowanie terenu i budynku przy ul. Harcerskiej, a także budowa kojców dla zwierząt (psów i kotów). Założona zostanie Fundacja „Otwarte Serce”, która pozyskiwać będzie dodatkowe fundusze dla potrzeb bezdomnych i chorych zwierząt, uzupełniając działalność Ośrodka. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

21. Budowa placu zabaw w Cieszynie-Krasnej: projekt dotyczy budowy tematycznego placu zabaw „mały strażak” przy budynku OSP w Krasnej, w ramach którego wybudowane zostaną urządzenia stylizowane na rekwizyty i sprzęt strażacki oraz urządzenia dla młodzieży i dorosłych. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

22. Zestaw do ćwiczeń siłowych dla dzieci i seniorów przy kempingu „Olza”: projekt dotyczy zamontowania zestawu 14 stanowisk do ćwiczeń siłowych dla seniorów i dzieci, stanowiących uzupełnienie do uprawiania rekreacji i sportu na terenie Sport Parku. Szacunkowy koszt: 35 000 zł.

23. Cieszyn kolorowo latem, świątecznie zimą: w ramach projektu zakupione zostaną cztery kwietniki kaskadowe (plus nakładki choinkowe), które w czasie lata będą nas cieszyć pięknymi kwiatami, natomiast z zimie świątecznymi choinkami wykonanymi z tworzywa sztucznego, poprawiając estetykę oraz uatrakcyjniając przestrzeń płyty Rynku bądź urozmaicając dekoracjami świątecznymi ulicę Głęboką. Szacunkowy koszt: 50 000 zł.

24. Zagospodarowanie skweru pomiędzy ulicami gen. J. Halllera- ks. R. Tomanka - bp. F. Śniegonia: projekt dotyczy urządzenia rekreacyjnego terenu zielonego wraz z placem zabaw, w ramach którego zamontowana zostanie piramida linowa Maxi wraz z bezpieczną nawierzchnią, dwa zestawy stołów piknikowych z ławkami, dwie ławki z oparciem, dwa kosze służące utrzymaniu czystości, wyrównanie terenów zielonych, wykonaniem skarp. Szacunkowy koszt: 38 658, 90 zł.

25. Bezpieczna i przyjazna strefa - II etap: projekt dotyczy montażu około 10 sztuk latarni parkowych wraz z zasilaniem oraz instalacją kamer monitorujących teren „Ministrefy Sportu i Rekreacji” na „Osiedlu Piastowskim”. Szacunkowy koszt: 48 763 zł.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

O ku....a!!! "8. Grób dzieci utraconych - budowa mogiły i pomnika nagrobnego: projekt dotyczy budowy grobu i pomnika nagrobnego dla dzieci nienarodzonych na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie przy ul. Katowickiej (Dział XXXIII). Szacunkowy koszt: 50 000 zł."

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama