, wtorek 10 grudnia 2019
Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!
Już po raz 15. w Cieszynie odbyły się obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który rokrocznie organizuje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!

Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!

Imprezę tradycyjnie otworzył "Marsz Godności"..., fot. ARC SPOT


Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!

fot. ARC SPOT


Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!

Potem rozpoczęły się występy, a wśród nich pokaz mody na czerwonym dywanie, fot. ARC SPOT


Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!

fot. ARC SPOT


Cieszyn: Zatrzymajmy się przez chwilę, spójrzmy na nich!

Tego dnia na płycie rynku odbył się także wernisaż wystawy „Słowa - krajobraz emocji”, fot. ARC SPOT

Traktowani infantylnie jak małe dzieci, mimo że już dawno nimi nie są. Pomimo licznych umiejętności wciąż postrzegani przez społeczeństwo tylko jako ci, którzy bezustannie potrzebują pomocy. Organizowany już od 15 lat Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną walczy z tymi stereotypami.

Już po raz 15. w Cieszynie odbyły się obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, który rokrocznie organizuje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. W imprezie, która odbyła się 6 maja na cieszyńskim rynku, wzięli udział podopieczni i ich opiekunowie z szeregu placówek z terenu województwa śląskiego i Zaolzia. Słoneczna pogoda dopisała, dlatego każda z placówek mogła zaprezentować występy artystyczne przed tłumnie zgromadzoną publicznością. Wydarzenia na cieszyńskiej estradzie poprzedził tradycyjny „Marsz Godności” dookoła rynku. Hasłem tegorocznego wydarzenia było „Spotkanie z Godnością”, a imprezie towarzyszyły ponadto wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieła artystycznego autorstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W uroczystym otwarciu Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wzięli ponadto udział przedstawiciele cieszyńskiego, powiatowego i wojewódzkiego samorządu, a także dyrektorzy miejskich i powiatowych jednostek, a także naczelnicy wydziałów Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Anna Wrzecionko, przewodnicząca PSOUU w Cieszynie podkreśliła, że godność jest wartością i dobrem, które przynależy się każdemu. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowany jest po to, by uwrażliwić społeczność na kwestie związane z tolerancją i poszanowaniem każdego człowieka. To też impreza, która co roku pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością mają liczne umiejętności, zainteresowania i talenty, a stereotypowym jest myślenie, iż wymagają tylko pomocy i niczego nie potrafią samodzielnie zrobić. Starosta Janusz Król i dyrektor cieszyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Helena Smolarz przyłączyli się do tego przekazu, podkreślając otwarcie na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

- Przez społeczeństwo jesteśmy odbierani jako słabi, potrzebujący pomocy i wymagający bezustannego wsparcia, tymczasem w wielu sprawach potrafimy zatroszczyć się o siebie, a dodatkowo wsparcie podarować drugiemu człowiekowi - zaapelował ze sceny podopieczny PSOUU w Cieszynie, Jerzy Bojarski. - Chodzi nam o to, żeby nie traktować nas jak małe dzieci, nie chcemy infantylnego traktowania, tylko zrozumienia - dodał. Ten przekaz uzupełnił apel Sylwii Banot, także podopiecznej PSOUU w Cieszynie: - Zasługujemy na taką samą godność jak inni - podkreśliła.

Wydarzeniem towarzyszącym głównej imprezy na płycie cieszyńskiego rynku 6 maja był wernisaż poetycko-edukacyjnej wystawy „Słowa - krajobraz emocji”, którą przygotowało Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź” w ramach projektu „Słowa na granicy zmian”. - Nasza wystawa, choć była wystawiona w ramach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, skupiona jest wokół problematyki osób z zaburzeniami psychicznymi. Chciałbym tu zwrócić uwagę na bardzo istotną sprawę, którą jest rozróżnienie między osobami z niepełnosprawnością intelektualną i osobami z zaburzeniami psychicznymi. Choć czasem bywa, że są osoby, które zmagają się z dwoma tymi wyzwaniami - tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Marek Malesza z CSOZP „Więź”.

Na wystawę składają się utwory poetyckie stworzone podczas warsztatów, a także przewodnik „językowy savoir-vivre”, jakim powinniśmy się posługiwać, komunikując ze zdrowiejącymi. - „Słowa - krajobraz emocji” to wystawa stworzona z potrzeby obalania stereotypów dotyczących osób po kryzysach psychicznych - wyjaśnia nam Maria Kozakowska, autorka wystawy. - Staramy się pokazać, że choć często staramy się tego nie dostrzegać, to osoby z diagnozą psychiatryczną funkcjonują z nami w jednej przestrzeni i są nierzadko bardziej wnikliwymi jej obserwatorami, niż możemy przypuszczać. Wystawa jest zachętą do dialogu, który pozwoli nam na bardziej świadome budowanie wspólnoty - dodaje.

Wystawę, która znajduje się na rynku naprzeciwko cieszyńskiego ratusza, można zobaczyć do 19 maja br.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną PSOUU w Cieszynie oraz projekt „Słowa na granicy zmian” CSOZP „Więź” zostały objęte patronatem medialnym portalu gazetacodzienna.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama