, sobota 19 września 2020
Cieszyn zainteresowany przejęciem dworca autobusowego
W Cieszynie boją się, że dworzec zostanie sprzedany i przeznaczony na cele niezwiązane z transportem publicznym. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Cieszyn zainteresowany przejęciem dworca autobusowego

JAKUB MARCJASZ
Władze miasta zainteresowane są przejęciem od likwidowanego PKS-u dworca autobusowego w Cieszynie. Pismo w tej sprawie znalazło się już na biurku ministra skarbu państwa. Tymczasem przewoźnik podjął decyzję o likwidacji kolejnych kursów.

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie pozostawić mieszkańców sam na sam z regułami rządzącymi wolnym rynkiem - mówi Adam Swakoń, zastępca burmistrza Cieszyna, który podkreśla, że bez dworca autobusowego miasto powiatowe stałoby się miastem ułomnym.

W minionym tygodniu władze Cieszyna zwróciły się do ministra skarbu oraz ministra transportu z prośbą o pomoc w przekazaniu na rzecz miasta w drodze umowy darowizny nieruchomości gruntowej, na której zlokalizowany jest dworzec autobusowy w Cieszynie. To efekt decyzji jaka zapadła 27 lutego w sprawie postawienia w stan likwidacji cieszyńskiego PKS-u, który jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości i właścicielem budynków.

- Nie jest to oczywiście proste, ponieważ jeśli podmiot jest zadłużony, to każdy element jego majątku będzie służył w procesie likwidacyjnym zaspakajaniu wierzytelności - zauważa Jan Matuszek, zastępca burmistrza Cieszyna.

Co jeśli ministerstwo nie przyjmie propozycji miasta? Niestety groźba, że nowy właściciel będzie chciał zmienić dotychczasową funkcję dworca autobusowego, na przykład tworząc w tym miejscu centrum handlowe, jest realna. Obowiązujące w rejonie dworca zapisy studium zagospodarowania przestrzennego są tak szerokie, że umożliwiają praktycznie prowadzenie każdej działalności w tym miejscu. Burmistrz Cieszyna chciałby, aby to się zmieniło i dlatego postanowił skierować pod obrady rady miejskiej projekt uchwały w sprawie opracowania dla tego terenu planu, który określałby jego funkcję jednoznacznie. - Nie wstrzyma to procesu sprzedaży dworca, ale da sygnał przyszłemu nabywcy, że władze miasta są zainteresowane, aby utrzymana została dotychczasowa funkcja dworca - dodaje Jan Matuszek.

Jednocześnie nie wyklucza, że jeśli ministerstwo skarbu nie wyrazi zgody na nieodpłatne przekazanie terenu dworca, to miasto rozważy możliwość jego zakupu. W tej sytuacji liczy jednak na wsparcie innych gmin z terenu powiatu cieszyńskiego oraz samego powiatu.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie odpowiedziało na razie na propozycję złożoną przez władze Cieszyna.

Tymczasem od 1 kwietnia PKS Cieszyn likwiduje kolejne połączenia. Szczegóły w zamieszczonym poniżej załączniku.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

oj tak wybudują , bo miasto za wesz nie kupi

Co będzie z dworcem? A będzie kolejna Biedronka, Auchan, Tesco lub Carrefour, tak i czemu mydlicie oczy ludziom!

A dzisiaj tj 28.03.2012 burmistrz cieszyna robił sobie PR kosztem PKS-u tzn.w towarzystwie TVP-1 pojawił się na dworcu cieszyńskiego PKS.Być może będzie dzisiaj relacja w wiadomościach o godz.19.30
To chyba taka 'choroba' naszych prominentów pokazać się w TV publicznej i ........

Jestem zaskoczony poprzedni Burmistrz Wisły i Pani Wójt Istebnej okazali się być prorokami w kwestii PKS
To oni zwrócili sie z wnioskiem do starosty aby ten skomunalizował PKS na rzecz Starostwa i gmin partycypowały by w kosztach utrzymania tego przedsiebiorstwa wręcz błagały aby zachować dworzec w Wiśle ale wszystkie gminy się wypieły łącznie ze starostą i obecnymi Radnymi Powiatowymi teraz mówi sie ze gminy mają partycypować w kosztach a Starostwo jak gdyby nigdy nic milczy w tej sprawie
Mam pytanie jaki interes Miała by gmina Wisła czy Istebna jak i tak za korzystanie z dworca w Wiśle sama będzie płaciła a przecież transport pomiędzy gminami to tylko kompetencje starostwa !!!!!!!! ;-)

"Miasto ułomne"-ono już jest!Czemu Ratusz,Powiat nic nie zrobił przez te lata w sprawie komunikacji?Dopiero teraz"wykazują zainteresowanie",leją"łzy"co PO cieszyńskim Pksie?Co będzie PO dworcu jak już PKS Cieszyn ganz w kalendarz kopnie?Ja Sz.P Sczurek i p.Swakoń powiem Wam,że takie oto są realia wolnego rynku,że jak ktoś coś kupi np w/w dworzec to jest jego własnością i może sobie z tym czymś zrobić co chce!Oby nie POpadł w ruinę jak dworzec PKP.Miasto"liczy"na to,że przejmie nieruchomość za friko)-mój teren(miasta)to takie coś nam się należy.Może rozbudują"struktury urzędniczej"powstaną nowe miejsca dla biurokratów z UM?,może nowy POsterunek SM(Straży Miejskiej)?Bo ci na Limanowskiego się już nie mieszczą?Nawet wielki parking by był.Warto POmysleć panie Burgmajster!Możliwości jest wiele!

Urzędzie Miejski w Cieszynie oraz Starostwo - róbcie coś - taka oferta przejęcia darmowego dworca przy wiadomej sytuacji że likwidator będzie chciał odzyskać dla Skarbu Państwa jak największej kwoty to tylko demagogia...
Myślcie nad założeniem spółki samorządowej, która mogłaby złożyć się z ościennych gmin - Hażlacha, Goleszowa, Dębowca, Cieszyna i starostwa oraz innych chętnych gmin - można negocjować z Urzędem Marszałkowskim, aby pomógł w rozwiązaniu sytuacji. Może są jeszcze fundusze unijne na rozwój komunikacji zorganizowanej w miastach!!! Po co w urzędzie macie wydział rozwoju - nie zajmie się szukaniem wyjścia!!! Zrobiliście fajne tereny rekreacyjne które mogłyby przyciągnąć ludzi z zewnątrz - ale jak kiedy nie można do Cieszyna dostać z mniejszych miejscowości, a nie wszyscy mają auta!!!

Zachowanie władz Cieszyna jest idealnie takie jak władz miasta Wisły - chcieliby wszystko za darmochę - jak w starym systemie(czytaj komunie).Niech szykują kasę włodarze i za własność należy zapłacić tak jak za każdy inny towar a nie żerować na cudzym nięszczęściu.Ta kasa za dworzec i zajezdnię należy się przecież też pracownikom jako rekompensata-odprawa za pracę w PKS!!

nie będzie niczego!

A ja się pytam co w tym kierunku zamierza zrobić Starostwo Powiatowe???? Przecież to głównie o komunikację powiatową chodzi...

dziwne ze burmistrz szczurek nic nie obiecal przy tej okazji... miasto przejmuej teren owszem, ale nalezaloby sie zastanowic czy nie zamienic miejscami dworca z targowiskiem.

Cieszyn już jest miastem ułomnym. Miasto powiatowe jest połączone regularną linią busową z Katowicami, a potem dochodzi do sytuacji, że w busie na starcie w Cieszynie jest 35 osób. Ostatnio z busa relacji Katowice - Cieszyn wysypało się UWAGA 49 osób. Podziwiam.

Ogólnie w Cieszynie nie będzie nic. Zwiną kolej, zwiną PKS, ale zapewne wybudują lotnisko gdzieś na Mnisztwie, bo każdy mieszkaniec Cieszyna poza autem będzie posiadał także własny helikopter, a rzecznik Urzędu Miasta będzie z wieży ratuszowej kontrolowała położenie tychże helikopterów i zezwalała na lądowanie i startowanie, a jeżeli będzie mgła to mieszkańcy będą wykonywać dodatkowe kręgi nad miastem do czasu poprawy warunków atmosferycznych.

Komentarze trafione, nie mijają się w większości z prawdą. Dodać należy że obecny poseł a niegdysiejszy Starosta wraz ze swoim zastępcą-obecnym Burmistrzem Cieszyna mieli od Ministra propozycję przejęcia PKS-u za darmo i oczywiście z niej nie skorzystali !. .A obecny Starosta -protegowany posła też nie robi nic dobrego dla tej sprawy.Zresztą Panowie już za późno,Wasze deklaracje i pisma to czysta kpina.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama