, piątek 19 kwietnia 2024
Cieszyn: Wystartowała Szkoła Radnych XXI wieku
W warsztatach brała udział młodzież szkolna, studenci, osoby z doświadczeniem związanym z pracą radnego i pełnieniem innych funkcji publicznych, przedsiębiorcy i emeryci. fot: mat. TCW



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Wystartowała Szkoła Radnych XXI wieku

MB/MAT.PRAS.
Cieszyn: Wystartowała Szkoła Radnych XXI wieku

mat. TCW


Cieszyn: Wystartowała Szkoła Radnych XXI wieku

mat. TCW


Cieszyn: Wystartowała Szkoła Radnych XXI wieku

mat. TCW

Nie było oficjalnych powitań, nie było ławek szkolnych ani tradycyjnych wykładów. Widać było za to nowe twarze i zupełnie nowe metody działania. Szkoła Radnych XXI wieku to przede wszystkim dydaktyczne innowacje, służące aktywizowaniu uczestników nie tylko do myślenia, ale i działania praktycznego.

- Spotkania okazały się ciekawe, merytoryczne, prowadzone w niekonwencjonalny sposób i w sympatycznej atmosferze - mówi Remigiusz Jankowski, jeden z kilkunastu uczestników, którzy w miniony weekend, 28-29 marca, szkolili się na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Za metodykę spotkań odpowiadają liderzy Transgranicznego Centrum Wolontariatu w Cieszynie, którzy specjalizują się w zarządzaniu wiedzą, budowaniu relacji międzypokoleniowych i międzykulturowych. - To nasz kolejny krok w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wspólne dzielenie się doświadczeniem i wypracowywanie nowych standardów sprawowania funkcji radnych było bardzo satysfakcjonujące i motywujące do kolejnych spotkań - twierdzi Michał Paluch, koordynator szkoły.

W warsztatach brała udział młodzież szkolna, studenci, osoby z doświadczeniem związanym z pracą radnego i pełnieniem innych funkcji publicznych, przedsiębiorcy i emeryci. Jeśli ktoś narzeka na średnią wieku w cieszyńskiej radzie miejskiej, to powinien spodziewać się jej odmłodzenia, jeśli rzeczywiście absolwenci szkoły zdecydują się startować w tegorocznych wyborach. - Przekonujemy każdego, kto rozważa taką decyzję, aby najpierw przygotował się nie tylko merytorycznie, ale przede wszystkim pod kątem współpracy i sprawnej komunikacji interpersonalnej. Nazywamy to nabywaniem kompetencji miękkich - zaznacza Krzysztof Kula, wolontariusz TCW, uczeń z cieszyńskiego "Osucha".

Zajęcia piątkowe poświęcono na wprowadzenie do programu szkoły oraz zapoznanie się z charakterystyką wyzwań związanych z dynamiką zmian społecznych XXI wieku. - Młode pokolenie, zwane przez socjologów Generation Net, będzie oczekiwało od dorosłych szybkości działania, nieszablonowych rozwiązań, innowacji społecznych i technologicznych oraz współpracy - przekonywał Paluch w wykładzie inauguracyjnym. Z trudną sztuką dialogu międzypokoleniowego musiał zmierzyć się Stanisław Kubicius, który przyjął zaproszenie TCW do poprowadzenia wykładu konwersatoryjnego z tematyki administracji publicznej. - Tu, na sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego debiutowały pierwsze rady powiatu cieszyńskiego, zanim ten doczekał się siedziby. Także szkoła powraca symbolicznie do początków samorządności - wspominał Kubicius.

Z kolei podczas sobotniego zjazdu odbyły się zajęcia outdoorowe, gdzie trenowano umiejętności współpracy w grupie, podejmowania decyzji pod presją czasu, zarządzania własnym pomysłem i emocjami. Za tą część programu odpowiadał Przemysław Major, wolontariusz, a zarazem doświadczony samorządowiec i absolwent wielu programów liderskich. - Jestem pod wrażeniem inicjatywy kolegów z TCW i bez wahania postanowiłem ich wspomóc. Łączymy siły i pozytywną energię - mówi Major, na co dzień pełniący funkcję przewodniczącego rady miejskiej Bierunia.

Kolejny zjazd szkoły odbędzie się w terminie 25-26 kwietnia. - Każdy bez względu na okoliczności, doświadczenia, poglądy czy wiek może jeszcze dołączyć. Wystarczy odwiedzić naszą stronę i zapoznać się z regulaminem szkoły. Czekamy na zgłoszenia drogą mailową i telefoniczną kolejnych uczestników, jak i osób, które chciałaby dołączyć do kadry szkoły - zachęca Wojciech Szczurek, prezes Stowarzyszenia Transgranicznego Centrum Wolontariatu.

Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

grunt to szalone, niekonwencjonalne pomysły - młodych na takie stać Transgraniczny Parlament Młodzieży: tymczasem fajerwerk ale niech młodzi próbują, starają się...zmieniać na lepsze rzeczywistość - istotne, że zabierają głos i bywają obecni tu i tam...

A co się stało z tak szumnie celebrowaną przez Pana Palucha inicjatywą jak Transgraniczny Parlament Młodzieży? Czyżby wielki szum a potem słomiany zapał. Oby tak nie skończyła się ta szkoła radnych.

Krytyka Polityczna, Szara, "Być Razem", to wzorcowe NGO-sy, bronią się same, swoją bogatą, ofiarną działalnością!

Właśnie, bronią same siebie i tyle w temacie walecznych NGOsów

Oszelda wypunktowal Palucha.

Panie Paluch, a kto prowadzi wykłady z zakresu finansów publicznych ? Ktoś tam zna w ogole ustawę? Szkoda że dał sie w to wciagnac Pan Kubicjus, bo firmuje swoim doswiadczeniem ten eksperyment "za dotacje wiódł slepy kulawego".

Na jakiej podstawie Michał Paluch chce nauczac innych jak radnym BYC skoro nigdy nim nie byl?

Szanowna Pani lub Panie. Jesteśmy dydaktykami i zajmujemy się edukacją nieformalną. Pracujemy nad zmianą postaw, nastawieniem do do zmiany, poszerzeniem świadomości w zakresie możliwych rozwiązań społecznych. Naszą kompetencją w szkole radnych jest metodyczne przygotowanie i zapewnienie zaplecza organizacyjnego i merytorycznego. To, że nikt z nas nie był wcześniej radnym paradoksalnie może być pomocne. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że prowadzimy spotkania młodzieży z radnymi i wsłuchujemy się również w ich potrzeby i opinie. Tym razem wychodzimy im na przeciw poprzez organizacje innowacyjnych działań dydaktycznych.
Pozdrawiam. Michał Paluch.

A tak tylko spytam: a jakież to innowacyjne działania dydaktyczne Pan wprowadza poza lansem ( nieustannym) własnej osoby? Pan mówi , mówi, mówi...........i co z tego wynika? Transgraniczny Parlament Młodzieży? co z nim?

Szanowna Pani lub Panie. Jesteśmy dydaktykami i zajmujemy się edukacją nieformalną. Pracujemy nad zmianą postaw, nastawieniem do do zmiany, poszerzeniem świadomości w zakresie możliwych rozwiązań społecznych. Naszą kompetencją w szkole radnych jest metodyczne przygotowanie i zapewnienie zaplecza organizacyjnego i merytorycznego. To, że nikt z nas nie był wcześniej radnym paradoksalnie może być pomocne. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że prowadzimy spotkania młodzieży z radnymi i wsłuchujemy się również w ich potrzeby i opinie. Tym razem wychodzimy im na przeciw poprzez organizacje innowacyjnych działań dydaktycznych.
Pozdrawiam. Michał Paluch.

Bo Michał Paluch jest najlepszym liderem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.... na gębie, bo jak przychodzi co do czego i trzeba poprzeć inicjatywe obywatelską to chowa głowę w piasek, tak samo jak te inne NGO-sy jak Krytyka Polityczna , Szara, i ta cała Federacja Stowarzyszeń z z panem Andrukiewiczem na czele.

A jakiej to inicjatywie obywatelskiej mówisz? takiej poronionej typu referendum o odwołanie burmistrza zaraz przed wyborami????

Michale, szanuję dobrą wolę, myślenie, innowacyjne myślenie oraz charakterystyczną dla młodości spontaniczność ale elementarny poziom kompetencji jest niezbędny...życzę powodzenia!
ps niech uczestnicy współtworzą program - to moje pobożne życzenie.

Jerzy, każdy uczestnik ma możliwość uczestnictwa w szeroko rozumianej kadrze szkoły. Jeśli ktoś jest ekspertem w tematyce zawartej w 10 modułach szkoleniowych nie ma przeszkody przed prowadzeniem zajęć. Program konsultowaliśmy z doświadczonymi samorządowcami z Cieszyna i innych miast.

lektura regulaminu niewiele mi dała - ot dane techniczno-organizacyjne...mnie interesuje zawartość merytoryczna szkolenia: wykładowcy, autorzy warsztatów - nazwiska i tematy...jeżeli tego nie ma, znaczy to, że kupuję kota w worku...

Jerzy, program i harmonogram szkoły otrzymują osoby, które zarejestrowały się w naszym formularzu zgłoszeniowym. Program jest bardzo intensywny merytorycznie i praktycznie. Polecam posłuchać relacji radiowej:
https://www.radio90.pl/wspolczesnosc-wymaga-od-radnych-nowych-kompetencj...

to jakaś tajemnica ? Czy Pan Oszelda słusznie się domyśla, że wyłady sa na zasadzie - '...ty masz tablet to wygłosisz wyklad o komunkacji, Zenka wszyscy lubia i ma cechy przywodcze to zrobi zajecia o pracy w grupie...' etc..

Dziś 1 kwietnia - Prima Aprilis

zaraz zerknę na regulamin szkoły...bo nadal nie wiem o co chodzi...

poza ogólnikami, niczego się nie dowiedziałem, np na czym polega specyfika szkolenia - ale może po prostu, to ciąg dalszy kuglarstwa - polityczna nowomowa?

Szanowny Panie Oszelda. Specyfika szkolenia opiera się na metodyce TCW czyli przede wszystkim pracy warsztatowej w oparciu o metody aktywizujące. Pracujemy od 16:00 do 20:00 w piątki i od 10:00 do 15:00 w soboty. W programie dydaktycznym przewidziane są również prace samodzielne, kiedy uczestnik realizuje określone zadanie pomiędzy kolejnymi zjazdami szkoły. Spotykamy się łącznie czterokrotnie, w każdy ostatni weekend miesiąca marca, kwietnia, maja i czerwca. Zajęcia prowadzą praktycy z dziedzin samorządności lokalnej, podzieleni na poziomy gminy, powiatu i województwa. Wolontariusze z TCW zapewniają zaplecze dydaktyczno techniczne - sale wykładowe, pomoce naukowe, środki multimedialne, scenariusze gier dydaktycznych i katering. Zapraszamy na stronę regulaminu szkoły:
http://www.transgraniczni.eu/radniregulamin/

Kryterium wyboru polityka powinno być jego podejście do prawa, do zasad, do ekonomii a nie umiejętności socjo- i psychotechniczne czy autoprezentacyjne. Zamiast więc uczyć polityków jak oszukiwać ludzi, powinno się uczyć wyborców, jak nie dać się na to nabierać.

Szanowny Panie Pawle, program szkoły składa się z 10 modułów z czego większość dotyczy kwestii prawnych i administracyjnych. NIE NAUCZAMY jak zostać radnym i prowadzić kampanię tylko jak BYĆ efektywnym radnym w pracy terenowej i podczas sesji. Zgadzamy się z Panem, że powinno się uczyć wyborców jak nie dać się nabrać na "ładny garnitur" i właśnie to robimy. Zapraszam na kolejny zjazd. Michał Paluch

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama