, wtorek 25 luty 2020
Cieszyn: Wygraliśmy! Drzewa z ul. Sienkiewicza ocalone!
W ciągu ostatnich miesięcy rozstrzygnęła się przyszłość drzew z ul. Sienkiewicza. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Wygraliśmy! Drzewa z ul. Sienkiewicza ocalone!

MAŁGORZATA BRYL
Walka o drzewa z ul. Sienkiewicza w Cieszynie, którym groziło wycięcie, właśnie się zakończyła. - Nie ma wystarczających podstaw do wycięcia tego drzewostanu - zgodnie stwierdzają RDOŚ i GDOŚ.

W kwietniu tego roku informowaliśmy, że na jednej z bardziej malowniczych ulic Cieszyna, ul. Sienkiewicza, mają być wycięte drzewa rosnące wzdłuż drogi. Burmistrz, Mieczysław Szczurek w zarządzeniu wycinki wskazywał, że drzewa stanowią nikłe walory estetyczne i krajobrazowe oraz stanowią zagrożenia lub utrudnienia dla ruchu drogowego. Z kolei w zamian wyciętych drzew kilkadziesiąt metrów dalej miałyby być nowe nasadzenia.

Jednak perspektywa nowych nasadzeń w innym miejscu i porządku nie zadowoliła mieszkańców. Dowodzili oni, że klony rosnące wzdłuż drogi są ponad stuletnim znakiem rozpoznawczym tej ulicy. Sprawa zakończyła się kontrowersjami i aktami niezadowolenia mieszkańców, którzy m.in. stworzyli petycję przeciwko wycince, pod którą podpisało się kilkaset osób.

Kontrowersje społeczne w Cieszynie doprowadziły do tego, że w sprawę ochrony drzew z ul. Sienkiewicza zaangażowali się ekolodzy, a konkretnie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub "Gaja” w Wilkowicach. Od czerwca br. trwało postępowanie w sprawie wyjaśnienia przyszłości drzew i do tego czasu starosta cieszyński zawiesił postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę. W tym postępowaniu stroną zabiegającą o ochronę drzew przed wycinką było ww. stowarzyszenie, z kolei stroną wnioskującą o wycięcie drzewostanu był MZD w Cieszynie.

W ciągu ostatnich miesięcy rozstrzygnęła się przyszłość drzew z ul. Sienkiewicza. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach postanowieniem z września br. nie zezwolił na wycinkę. Jednak to nie był koniec postępowania, bo MZD w Cieszynie wniósł zażalenie do tej decyzji RDOŚ. Tym samym sprawa została przekazana do instancji wyższej, czyli do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Ostatecznie 5 listopada GDOŚ podtrzymał decyzję o niewycinaniu drzew z ul. Sienkiewicza. To zdaniem zarządu Klubu "Gaja” już oznacza, że drzewa są bezpieczne. - Co prawda MZD może się jeszcze odwołać do WSA w Warszawie, ale oceniam ich szanse na minimalne, a nawet jeśli by wygrali to oznacza to tylko tyle, że RDOŚ będzie musiał wydać ponownie opinię i może się stać tak, że wyda ponownie negatywną. Tak więc cieszę się, że te drzewa udało się ocalić przed bezsensowną wycinką - mówi Paweł Grzybowski z Klubu "Gaja”.

Zarówno RDOŚ i GDOŚ jednoznacznie stwierdzają, że nie ma podstaw do wycięcia drzew. Nie stanowią one zagrożeń lub utrudnień dla ruchu drogowego. Po oględzinach dyrektorzy obu organów stwierdzają, że drzewa zostały zaniedbane, ale regularne ich przycinanie i usunięcie niewielkiego posuszu zniweluje ewentualne zagrożenie opadania suchych gałęzi, a także przywróci walory estetyczne.

Ponadto pismo Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie jednoznacznie stwierdza, że w ciągu ostatnich 14 lat na ul. Sienkiewicza nie doszło do ani jednego wypadku drogowego polegającego na tym, że samochód zderzył się z rosnącymi tam drzewami. W tym czasie odnotowano jedynie wypadki polegające na tym, że kierowcy najechali na inne unieruchomione pojazdy, powodując kolizję. Tym samym wniosek jest prosty: to nie drzewa stwarzają utrudnienia w parkowaniu, ale inne stojące tam pojazdy. Mimo wszystko RDOŚ i GDOŚ proponują włodarzowi Cieszyna zainstalowanie wokół drzew zabezpieczeń i odblasków celem poprawienia ich widoczności, jeśli burmistrz obawia się wypadków na tej ulicy.

- Cieszymy się, że udało się ocalić drzewa z ul. Sienkiewicza. To też pokazuje mieszkańcom, że ich zaangażowanie ma sens i skończyło się sukcesem. Jednak życzyłbym sobie i nam wszystkim, by w przyszłości było jak najmniej konieczności takich interwencji - podsumowuje Grzybowski.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Drzewa zapewniają nam powietrze, którym oddychamy.
Dopiero kiedy jesteśmy w stanie oddychać - możemy myśleć o samochodach, jeżdżeniu, nawierzchni i kłótniach o wycinanie alei...
Pamiętajmy o tym. ;)

I znowu ekoterroryści namieszali. Pewnie po co w Cieszynie szerokie przejezdne ulice - zielonym p.................. om posadzić drzewa na wszystkich ulicach w Cieszynie najlepiej na środku.

decyzję o wycince podejmowało Starostwo Powiatowe, a nie Urząd Miasta, więc proszę nie mylić kompetencji, chciaż Burmistrz był wnioskodawcą.

No i widzimy jak ważkimi sprawami zajmuje się burmistrz upadającego miasta i jak bardzo niekompetentny jest szef jednej z jednostek miejskich...
Już niedługo!

Wytną - nie wytną: nie ma znaczenia...
Najważniejsze jest to, że zgodnie z wielowiekowa tradycją miasta - jak kiedyś Cesarz w Wiedniu, tak teraz warszawski Generalny Inspektor decyduje o cieszyńskiej Dupie Maryny.

czytamy ze zrozumieniem, wyciąć postanowił Burmistrz, mieszkańcy Sienkiewicza rzekli "niet" , ktoś ten spór musiał rozstrzygnąć, a że aż Generalny Inspektor to cie tak boli ?

Kurczę pieczone, a gdzie był Dorda??? Pan naczelnik od wycinki drzew z wydziału nazywanego ochroną środowiska?
Drzewa nie są dla ekologów, są naszym wspólnym dobrem, a wielu sobie słowem "ekolog' wyciera gębę. Wszyscy powinniśmy być ekologami, nie wszystko jest na sprzedaż, a jak powiedział poprzednik miasto jest dla ludzi nie dla samochodów!

Zrozumiałbym, gdyby chodziło o kilkadziesiąt drzew, rosnących równo w szpalerze, w równych odległościach bo wtedy wyglądałoby to rzeczywiście ładnie. Ale tutaj chodzi o 5-6 malutkich drzewek, które rosną DOSŁOWNIE na drodze i najzwyczajniej w świecie przeszkadzają. Ani to ładne, ani to eleganckie. Dla procesu fotosyntezy drzewa wkładu nie mają w zasadzie w ogóle. Gdzie jakiś sens? Gdzie jakaś logika? Drodzy ekolodzy, w jakim celu stwarzacie niepotrzebne problemy? Jesteście dumni ze swoich działań?

10 osób zadowolonych z pozostawienia drzew, 1000 kierowców będzie narzekać na stan nawierzchni drogi, który pozostanie w takim fatalnym stanie. Ale ... huraaaaa dla ekologów

Proponuję się zapoznać ze znaczeniem słowa "ekolog", to raz. Dwa - sami mieszkańcy tej ulicy, także kierowcy, nie chcieli wycinki. Trzy - to nie jest trasa przelotowa, żeby konieczne było usuwanie z niej drzew. Cztery - nawierzchnię można wyremontować pozostawiając na niej drzewa, wszak nie rosną na całej ulicy, tylko po bokach. I pięć - samochody to nie wszystko. Miasto jest dla ludzi, nie dla samochodów.

Pięć argumentów - a co jeden to bardziej bzdurny.

5 argumentów - a co jeden to bardziej bzdurny.

A skąd to wiesz? "Czujesz za miliony"? Ja jestem kierowcą, jeżdżę przez ul. Sienkiewicza, czasem nawet na niej parkuję, a z wycinki drzew byłbym NIEzadowolony. I to bardzo. Bądź zatem łaskaw mnie w swoim rachunku nie uwzględniać.

Ty jesteś ten 1001-szy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama