, piątek 19 kwietnia 2024
Cieszyn: Urząd konsultuje sprawę remontu ulicy Hajduka
Remont węzła przesiadkowego w Cieszynie to nie tylko teren skrzyżowania ulic Hajduka -Bobrecka (widoczny na zdjęciu), ale powiązany jest również z przebudową wschodniej części ulicy Hajduka wzdłuż torów kolejowych aż do skrzyżowania ulic Bielska-Korfantego. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Urząd konsultuje sprawę remontu ulicy Hajduka

MAŁGORZATA BRYL
Po naszym zeszłotygodniowym artykule dotyczącym remontu wschodniego skrzydła ulicy Hajduka Urząd Miejski odezwał się do tych przedsiębiorców i mieszkańców, dla których inwestycja budzi kontrowersje. Jeśli miasto będzie prowadzić na bieżąco konsultacje społeczne, to ta ważna i potrzebna miastu inwestycja z pewnością ma szanse być przeprowadzona bez przeszkód.

Przebudowa węzła przesiadkowego w Cieszynie jest już pewna, bo miasto w lipcu br. dostało na ten cel wielomilionowe dofinansowanie, lada dzień ma być ogłoszony przetarg, a nowe dworce mają stanąć do końca 2017 roku. Jednak dziś w samorządzie Cieszyna mówi się także o niemal stu procentowej pewności, że miasto otrzyma dofinansowanie na remont sąsiadującej z dworcami wschodniej części ulicy Hajduka i wybudowanie dużego ronda u styku tej ulicy z ulicami Bielska i Korfantego. Jeśli będą pieniądze, dotąd rzadko uczęszczana część ulicy Hajduka stanie się nowoczesną i ruchliwą drogą - wyprowadzającą ruch drogowy spod dworca i galerii handlowej (Galerii Stela), która ma stanąć w miejscu dawnego dworca PKS.

Jednak to niejedyne zmiany na wschodnim skrzydle ulicy Hajduka. Stojące tam budynki należące do PKP mają iść do rozbiórki. Problem w tym, że w tych zabudowaniach działa przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 20 osób. Rozebrana ma być też kamienica, w której mieszka kilka rodzin łącznie kilkanaście osób z małymi dziećmi. W zeszłym tygodniu opisaliśmy sytuację w artykule Remont wschodniego skrzydła ulicy Hajduka budzi kontrowersje. Przedsiębiorcy z firmy Sonea i mieszkańcy nie chcą wstrzymać remontu ulicy Hajduka, ale narzekają na brak regularnych konsultacji społecznych, nie bardzo wiedzą dokąd mieliby pójść po wyburzeniu im budynku firmy i domu. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do burmistrza Cieszyna. Odpowiedział na wiceburmistrz Aleksander Cierniak.

- Do przebudowy węzła przesiadkowego cieszyński magistrat przygotowuje się od blisko 6 lat. W tym czasie nasze zamierzenia, jak i sam projekt były wielokrotnie publicznie prezentowane i omawiane - stwierdza w odpowiedzi wiceburmistrz. Co jednak z mieszkańcami wschodniego skrzydła Hajduka, którzy twierdzą, że od dawna nic z nimi nie było omawiane i nie dostali od miasta alternatyw nowego miejsca zamieszkania? Po interwencji naszej redakcji Ratusz zaplanował konsultacje społeczne / spotkanie z mieszkańcami tej ulicy. Jak informuje nas Aleksander Cierniak: - Co najmniej od 2015 roku jesteśmy w stałym kontakcie ze spółką PKP, do której należą tereny objęte lokalizacją inwestycji wschodniej części Hajduka. To właśnie od tej spółki wynajmują swoje mieszkania lokatorzy nieruchomości Hajduka 2. Dodatkowo w dniu 28 września br., z naszej inicjatywy, planujemy spotkać się z tymi mieszkańcami i wysłuchać ich opinii - zapowiada wiceburmistrz.

Z kolei jeśli chodzi o firmę Sonea, jak twierdzi Cierniak, konsultacje były na pewno prowadzone przez miasto i to wielokrotnie. - Odnosząc się do działalności prowadzonej w tym budynku przez firmę Sonea, pierwszy raz spotkałem się z jej właścicielem także w 2015 r. przedstawiając zarówno zamierzenia miasta związane z budową dworca, jak i wschodniej części ul. Hajduka - zaznacza wiceburmistrz.

Jak wyjaśnia włodarz w korespondencji z naszą redakcją, w miejscu, gdzie obecnie działa firma, ma być tymczasowy dworzec autobusowy na czas przebudowy węzła przesiadkowego: - „Co więcej w następstwie tego spotkania Miejski Zarząd Dróg dokonał z udziałem przedstawicieli firmy wizji lokalnej, na parkingu przed jej budynkiem, przygotowując się do zaprojektowania tymczasowej lokalizacji dworca autobusowego na czas tych inwestycji”.

Zdaniem Cierniaka cieszyński magistrat poinformował też przedsiębiorcę o alternatywnym miejscu na terenie Cieszyna, gdzie będzie mógł kontynuować działalność. - Równocześnie na kolejnych spotkaniach z firmą Sonea i jej potencjalnymi kooperantami opracowaliśmy zadowalający w naszym przekonaniu scenariusz postępowania, pozwalający firmie na kontynuowanie działalności gospodarczej w innym miejscu, a miastu niezakłóconą możliwość realizacji inwestycji. 21 września spotkaliśmy się po raz kolejny z właścicielami firmy i upewniliśmy się co do wzajemnych działań obu stron zmierzających, w miarę możliwości, do osiągnięcia ww. celu - odpowiada nam Cierniak. Być może to właśnie w ostatnim czasie, gdy miasto wznowiło starania o przebudowę ulicy Hajduka we wschodnim skrzydle, zabrakło tych spotkań i dialogu z mieszkańcami. Dobrze, że będzie to nadrobione.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe czy podczas przenosin firmy pracownicy będą orali jak to miało miejsce podczas wcześniejszej przeprowadzki... Oby właściciel poczuł na własnych barkach te przenosiny. Jak to mówią "wszystko się wraca"!!!

O i widzę, można zmienić ton artykułu..hmmm...szkoda, że pierwszy nie był podobny...sensowny, obiektywny i RZETELNY..nie zerżnięty z pierwszej strony Faktu!

Pan Cierniak - czyli taki burmistrz widmo -powinien pokazać się w mieście jeśli che żeby mieszkańcy go zaakceptowali i zrozumieli.Wierzę, że jeśli wybrał go nasz Burmistrz MAcura to jest to człowiek kompetentny i na właściwym miejscu. Dobrze by było gdyby tylko pokazał się czasem w Cieszynie -bo po co nam burmistrz który w Cieszynie tylko pracuje i nie żyje tym wspaniałym jednak miastem. Nie musi jasne przeprowadzać się do Cieszyna, ale chciałabym żeby było go bardziej widać na jakiś imprezach sportowych albo na jakiś rocznicach czy wydarzeniach w mieście.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama