, środa 8 lipca 2020
Cieszyn: Rosyjska ruletka, czyli przyszłość terenów po PKS
Projekt uchwały miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został oddany pod głosowanie radnych. Tymczasem nim doszło do dyskusji nad uchwałą, radnych już poróżnił wniosek o zdjęcie jej z porządku obrad sesji.  fot: D T G/wikimedia commonsDodaj do Facebook

Cieszyn: Rosyjska ruletka, czyli przyszłość terenów po PKS

MAŁGORZATA BRYL
Miniona, XLIII sesja Rady Miejskiej Cieszyna w dniu 29 maja była kluczowa dla rozstrzygnięcia przyszłości terenów w rejonach ulic Hajduka i Bobreckiej w Cieszynie, gdzie ma powstać nowy węzeł przesiadkowy oraz Galeria Stela.

Projekt uchwały miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został oddany pod głosowanie radnych. Tymczasem nim doszło do dyskusji nad uchwałą, radnych już poróżnił wniosek o zdjęcie jej z porządku obrad sesji. W głosowaniu nad zdjęciem uchwały 9 radnych głosowało za, a 9 - przeciw.

Prawo reguluje takie sytuacje i tym samym uchwała trafiła ponownie pod obrady. Jednak po blisko trzygodzinnej dyskusji ponownie padły wnioski radnych o przeniesienie terminu uchwalenia i w tym drugim głosowaniu Rada Miejska zadecydowała o zdjęciu uchwały z porządku sesji w stosunku głosów: 11 - za i 6 - przeciw. Przyszłość terenów w rejonie ulic Hajduka i Bobreckiej nadal pozostaje zawieszona.

Podczas przedsesyjnych prac komisji Rady Miejskiej radni także nie mogli dojść do konsensusu. Komisja Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków negatywnie zaopiniowała ten projekt. - Mieliśmy tylko jedno posiedzenie, a to za mało, by zapoznać się z materiałem, który według naszej opinii wymaga znaczących poprawek - mówił podczas sesji Adam Wojtowicz, przewodniczący Komisji Urbanistyki. - Dlatego wnioskuję o przeniesienie obrad nad tym projektem na kolejną, czerwcową sesję. Opóźnienie wyniesie tylko miesiąc - dodał. O oddalenie w czasie podjęcia decyzji w tej sprawie wnioskowali też radni Krzysztof Herok oraz Piotr Tomica.

Z kolei sprzeciw wobec tego wniosku wyrazili burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Bolesław Zemła. - To się teraz nie opóźni o miesiąc, tylko co najmniej o pół roku - powiedział burmistrz. Sprzeciw wobec zdjęcia uchwały z porządku sesji wyraziła też radna Alicja Wlach. Burmistrz zapytany przez przewodniczącego Komisji Urbanistyki, czy była przeprowadzana analiza finansowa wpływu nowej galerii na budżet i gospodarkę miasta, nie udzielił odpowiedzi.

Sprawa uchwalenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego podzieliła też na sali sesyjnej architektów. Grażyna Kołder wskazała, że w planie jest wiele nieścisłości, dlatego też przychyliła się do wniosku Komisji Urbanistyki, by nie uchwalać go w takiej wersji. Ponadto architektka podkreśliła, że budowa galerii nie jest dobrym rozwiązaniem dla miasta, m.in. dlatego, że budowa w tym miejscu sparaliżuje komunikacyjnie miasto. Z kolei Andrzej Adamczyk, projektant miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazał, że niekoniecznie galerie przy dworcach muszą powodować zakorkowanie centrum miast. Jako przykład wskazał nowopowstałą Galerię Katowicką przy dworcu PKP w Katowicach, która będzie miała zdecydowanie większą powierzchnię niż cieszyńska, a jej funkcjonowanie nie wywołało paraliżu komunikacyjnego w centrum Katowic.

Przypomnijmy, że do 29 kwietnia br. trwały konsultacje społeczne nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Hajduka i Bobreckiej. 7 marca br. miała miejsce debata społeczna na ten temat. 16 maja br. wnioski i uwagi zgłoszone w czasie konsultacji społecznych zostały rozpatrzone przez burmistrza Cieszyna, przy czym uzasadnienie ich rozpatrzenia pojawiło się ok. tydzień później.

Obecnie na skutek przegłosowanego wniosku Komisji Urbanistyki o przeniesienie w czasie uchwalenia projektu znajdzie się on w porządku czerwcowej sesji Rady Miejskiej. Czy zostanie on uchwalony? W kontekście obecnych kontrowersji jest to bardzo niepewne.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A pomyśleć, że miasto mogło dostać ten teren razem z dworcem PKS za darmo! Nic nie trzeba byłoby kombinować, pasażerowie mieliby porządny dworzec! Za ten cały burdel należą się podziękowania cieszyńskim radnym powiatowym : Beata Sabath, Ludwik Kuboszek, Ryszard Macura, Florian Sikora...

Dworzec PKS był do sprzedania chyba za 3,5 mln zł, ale za to miał już gotową infrastrukturę (poczekalnia, stanowiska odjazdowe, parkingi, toalety, kasy biletowe itp.). natomiast teraz w ten "betoniak po kolejach" trzeba bedzie włożyć około 15 mln zł czasowo zamykajac wjazdy autobusów no i bez parkingu dla autobusów i busiarzy. Pogratulować ekonomii naszym radnym!!!!

Tylko dureń wydałby 3,5 mln. zł w sytuacji gdy mógłby dostać to samo za darmo!! Dlaczego powiat nie przekazał miastu dworca PKS tylko sprzedał ? Odpowiedzcie radni powiatowi !!!

Radni wnioskowali do burmistrza o kupno dworca, niestety burmistrz olał sprawę.

Jak widać, zarówno ta Rada, jak i ten Burmistrz są totalnie "niemocni" - nic nie potrafią zdecydować. To wszystko jedna wielka kpina!

....to jest jakaś paranoja, a radni wydają się być z jakiejś innej rzeczywistości - czy oni nie widzą że tamten teren to jakieś pobojowisko i III świat - budowa tej galerii zmieni oblicze tego terenu na plus przecież - i da też po części oczekującym na transport schronienie. Czy oni nie wiedzą że ten punkt przesiadkowy , który MOŻE powstanie to będzie do użytku pewnie na początku 2017 roku, a galeria mogłaby zacząć działać już za pół roku pewnie....nie rozumiem - a na tych radach miejskich to wydaje się że nie wiedzą co robią - taka gadania i puste słowa żeby tylko coś robić...dziwne to wszystko - i jak tu może być podejście proinwestycyjne skoro inwestor jest gotowy do budowy a rzuca mu się kłody pod nogi???

Szanowna Pani E.Z. - może juz dość złego pani narobiła!

inwestor ? - nie wiadomo kto jest inwestorem, bo już trzeci z kolei podmiot występuje w tej roli. Projektu nie ma, jest tylko wizualizacja służąca dopiero pozyskaniu inwestorów, czyli firm, które zechcą w galerię zainwestować. W planach "inwestora" jest wynajem prawie 8 tys. metrów kw. pow. użytkowej i zanim nie znajdzie wszystkich chętnych, to nie ruszy z budową. Więc nadzieja, że galeria powstanie do pół roku jest mrzonką (poza tym proces inwestycyjny trwa znacznie dłużej). W tym miejscu może jeszcze długo nic nie powstać, a teren będzie przedmiotem handlu nieruchomością. Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że obecny właściciel chce jak najwięcej "ugrać" , żeby teren jak najkorzystniej sprzedać. Zadaniem radnych jest z kolei przyjęcie takiego planu, który będzie realny i będzie służył interesowi miasta i mieszkańców. Nic dziwnego, że mają wątpliowści, skoro w tym temacie jest tak dużo niewiadomych.

Jedyna rada - zwołać kolejną nasiadówkę w strażnicy i pochylić się nad nabrzmiałym tematem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama