, czwartek 18 kwietnia 2024
Cieszyn: Pył zawieszony przekroczył poziom alarmowy
W czwartek, 24 stycznia na terenie Cieszyna średnie 24-godzinne stężenie pyłu zawieszonego PM!) wyniosło 202 µg/m3, przy normie wynoszącej 50 µg/m3. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Pył zawieszony przekroczył poziom alarmowy

SM
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wydał dla Cieszyna kolejne powiadomienie dotyczące przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego (PM10). Od kilku dni obserwowany jest znaczny wzrost jego stężenia. Wczoraj w Cieszynie przekroczony został poziom alarmowy stężenia średniodobowego pyłu PM10 wynoszący 200 µg/m3.

W czwartek, 24 stycznia na terenie Cieszyna średnie 24-godzinne stężenie pyłu zawieszonego PM10 wyniosło 202 µg/m3, przy normie wynoszącej 50 µg/m3. Wysokie stężenie PM10 utrzymywało się całą noc i dopiero nad ranem zaczęło powoli ustępować. O godz. 9.00 stężenie pyłu zawieszonego w Cieszynie, według stacji monitoringu powietrza zlokalizowanej przy ul. Mickiewicza, wyniosło 91 µg/m3.

Wzrost zanieczyszczenia powietrza odnotowuje również stacja pomiarowa w Czeskim Cieszynie. - Ze względu na złą jakość powietrza na terenie Czeskiego Cieszyna utrzymane zostało ostrzeżenie o smogu. Sytuacja się pogarsza, gdyż poziom zanieczyszczeń rośnie - informuje Dorota Havlíková, rzeczniczka UM w Czeskim Cieszynie i dodaje, iż dziś rano w mieście, średnie 24-godzinne stężenie pyłu zawieszonego wyniosło 240 µg/m3. O godzinie 9.00 stężenie pyłu w Czeskim Cieszynie wyniosło 107 µg/m3.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza, spodziewa się jednak dalszego pogorszenia sytuacji w województwie śląskim. - W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal niekorzystne, z możliwością ich dalszego pogarszania. Na terenach aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, aglomeracji górnośląskiej, a także w kotlinie żywieckiej i na Podbeskidziu, będą występowały wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, mogące okresowo przekraczać jego poziom ostrzegawczy 200 µg/m3. Poziomy dopuszczalnych stężeń pozostałych mierzonych zanieczyszczeń mogą być nieco wyższe od występujących w poprzedniej dobie - informuje dr Jerzy Kopyczok, z-ca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Aktualne dane dotyczące jakości powietrza w województwie śląskim dostępne na stronie www.stacje.katowice.pios.gov.pl. W zakładce "pomiary automatyczne" należy wskazać opcję "parametry", a następnie wybrać wynik dla pyłu zawieszonego PM10. Wyniki Czeskiego Instytutu Hydrometeorologiczny w zakresie stężenia pyłem zawieszonym PM10 w Czeskim Cieszynie można śledzić na stronie: www.portal.chmi.cz.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak to, nie ma powodu do paniki? Co ty bredzisz człowieku? Przecież nie ma czym oddychać, a ty chrzanisz coś o "wyrównaniu".
Wszyscy padniemy jak muchy od tego pyłu. No i wtedy będziesz miał ...chomeostazę.
A ci którzy powinni ogłosić alarm, cicho siedzą ! Przecież to bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu !!!!

Ten pan Grobelny to filozof, który sądzi, ze smog to CO2. Ale taki jest skutek bezmyślnego rozpowszechniania przez media informacji, że CO2 to czynnik zanieczyszczający atmosferę. A rząd, zamiast kombinować z wychwytywaniem CO2 ze spalin i gromadzeniem go pod ziemią, powinien wspierać nowoczesne technologie, pozwalające ograniczać emisję pyłów, siarki i innego temu podobnego rakotwórczego syfu do atmosfery. Zamiast tego mamy handel emisjami, co za kretyństwo..

A czy ktoś to rozpatruje całościowo? Ziemia jest homeostatem, więc nastąpi sprzężenie zwrotne i to się wszystko wyrówna. Ten smog kiedyś istniał w postaci węgla w ziemii i teraz jedynie został uwolniony do atmosfery. Ziemia się szybko "obroni" w postaci szybkiego rośnięcia lasów. Zauważmy, że tam gdzie jest więcej CO2, tam bujniejsza roślinność! 99% dwutlenku węgla emituje do atmosfery sama natura w postaci oceanów.
Naprawdę nie ma powodów do paniki.

A co ma wspólnego smog z CO2? Bo nie wiem.

Składnikiem smogu jest CO2.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama