, środa 5 sierpnia 2020
Cieszyn przyłączył się do kampanii Fundacji ARKA.
Palone plastiki, stare ubrania, buty, klejone meble, czy zabawki są dodatkowym źródłem opału wielu mieszkań. fot: Aterro_Sanitario/wikimediacommons



Dodaj do Facebook

Cieszyn przyłączył się do kampanii Fundacji ARKA.

Nie jest nowością, że palenie śmieci w przydomowych piecach jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Za takie praktyki grozi grzywna w wysokości 5 000 zł. Fundacja Ekologiczna ARKA prowadzi kampanię pt. "Kochasz dzieci, nie pal śmieci", do której przyłączył się także Cieszyn. W ramach akcji dystrybuowane są plakaty oraz ulotki przypominające o zakazie spalania odpadów komunalnych w przydomowych paleniskach oraz o skutkach tego procederu.

Według raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. Na terenie całej Unii Europejskiej co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza jest właśnie Polakiem.

Podczas spalania śmieci do atmosfery emituje się pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenie metalami ciężkimi; tlenek węgla i tlenek azotu. Trujący dym zawiera także dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór i rakotwórcze związki zwane dioksynami.

- Smog, który wisi nad nami spowodowany jest nie tylko warunkami atmosferycznymi, ale także faktem, że od wielu tygodni nie pada i pogoda do wczoraj była prawie bezwietrzna, jednak duży udział w jego tworzeniu ma także nasza bezmyślność. Fakt, że w naszych piecach, gdzie powinniśmy spalać węgiel i drewno, spalamy także śmieci - mówi Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna.

Palone plastiki, stare ubrania, buty, klejone meble, czy zabawki są dodatkowym źródłem opału wielu mieszkań. Zdecydowana większość ludzi mniej lub bardziej świadomie idąc na łatwiznę zatruwa środowisko. Mało kto zdaje sobie sprawę jak groźna dla środowiska jest tzw. "niska emisja" spowodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach.

Fundacja Ekologiczna ARKA, od lat prowadząc ogólnopolską kampanię "Kochasz dzieci, nie pal śmieci". - Chodzi o uświadomienie nam wszystkim tego faktu, każdy z nas ma znajomych, którzy w nieekologiczny sposób podchodzą do tego tematu. Próbując zaoszczędzić na opale i opłatach związanych z wywozem śmieci zatruwamy środowisko. Mamy nadzieję, że dzięki temu trafimy do świadomości osób dorosłych. Oddziaływanie poprzez dzieci jest najbardziej wpływowym sposobem zwrócenia uwagi starszym. To jest bardzo konstruktywne zjawisko - wyjaśnia Swakoń.

Dystrybuowane ulotki mają obudzić świadomość mieszkańców. Wzbudzić poczucie odpowiedzialności za naszą planetę. - Poza takimi praktykami wspieramy każdego mieszkańca, który zdecyduje się na bardziej ekologiczne ogrzewania np. wymieniając piece węglowe na gazowe. Poprzez funkcjonujący system ulg jesteśmy w stanie dofinansować taką inwestycję - dodaje wiceburmistrz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama