, poniedziałek 6 lipca 2020
Cieszyn: Nowe logo dla Domu Narodowego oraz inne zmiany (wywiad)
Tak wygląda nowy logotyp Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Nowe logo dla Domu Narodowego oraz inne zmiany (wywiad)

MAŁGORZATA BRYL
Pracownia Fotografii i Nowych Mediów, Pracownia Krawiectwa Artystycznego, Pracownia Filmu Animowanego - to m.in. nowe warsztaty w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”, które zostaną otwarte dla mieszkańców wraz z zakończeniem wakacji. To nie jedyne zmiany w tej instytucji - właśnie powstało nowe logo Domu Narodowego. O nadchodzących zmianach opowiedziała nam dyrektor Domu Narodowego Monika Sikora-Monkiewicz.

Dom Narodowy właśnie zmienił logo. Skąd pomysł na tę odmianę? Kto jest twórcą nowego logotypu?

Monika Sikora-Monkiewicz: Zmiana logotypu wiąże się z moim planem rozwoju instytucji, który wygrał w konkursie na dyrektora COK DN i który realizuję konsekwentnie krok, po kroku. Plan ten zawiera fundamentalne zmiany, począwszy od wizerunku, między innymi zmianę systemu identyfikacji wizualnej, zmiany organizacyjne, stworzenie nowej oferty, po zupełnie nowe wydarzenia kulturalne. Ten pięcioletni plan, to szereg zmian zmierzających do stworzenia nowoczesnej instytucji kultury. Proces tworzenia znaku trwał bardzo długo, ale w ostateczności jesteśmy zadowoleni z efektu. To historyczna chwila dla Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, który zdecydowanie musi iść z duchem czasu. Autorką logotypu jest Ania Witkowicz z Pate Media z Bielska-Białej, wspaniała i zdolna graficzka.

Powoli pojawiają się informacje o nowych pracowniach warsztatowych w Domu Narodowym. Jakie nowości czekają na mieszkańców?

Celowo wprowadzaliśmy testowo nowe formy pracy podczas ferii zimowych i wakacji. Po raz pierwszy pojawiły się półkolonie twórcze, z całodzienną opieką i posiłkiem. Był m.in. Tydzień ze sztuką, Tydzień z tańcem, Tydzień z filmem, które kończyły się pokazem tygodniowych dokonań dzieci i młodzieży w formie wernisaży, pokazów tanecznych na rynku, przedstawień teatralnych czy interaktywnej pracy w przestrzeni miasta. To bardzo cieszy i rozwija talenty, rozbudza zainteresowania dzieci, młodzieży, ale i dorosłych.

Nasze nowe pracownie są odpowiedzią na te zainteresowania. Mamy sporo nowości, od września pojawi się Pracownia Fotografii i Nowych Mediów, Pracownia Krawiectwa Artystycznego, Pracownia Filmu Animowanego, zwiększyliśmy również ilość grup w Pracowni Ceramiki, która w przyszłości zostanie poszerzona o witraż. Kontynuujemy zajęcia w Pracowni Rysunku i Malarstwa oraz Pracowni Rękodzieła Artystycznego. Pojawi się także nowość - Język z Kulturą - na początku ruszamy z Kulturalnym Czeskim. Mamy spory wybór dla amatorów tańca: Salsa Cubana, Latino Solo, Taniec Współczesny, Taniec Towarzyski, Taniec Żydowski, Tango Argentyńskie, Hip-Hop, Balet, Teatr Tańca, Zespół Taneczno-Mażoretkowy.

A co z propozycjami dla starszych gości Domu Narodowego?

Zapraszamy również dzieci, młodzież i dorosłych do współtworzenia zupełnie nowych projektów. Rozpoczynamy nabór do Grupy Teatralnej, Amatorskiej Grupy Gitarowej oraz Zespołu Muzycznego - wszystko przy scenie COK. Nie zapomnieliśmy również o osobach starszych, stworzyliśmy interdyscyplinarne zajęcia ruchowe - Rusz się Seniorze! Zapraszamy również na Podróże z Kulturą, byliśmy już w Wiedniu, na koncertach Filharmoników Wiedeńskich, we wrześniu odbędzie się wycieczka do Warszawy, niebawem Kulturalne Morawy, ideą jest odkrywanie kultury ciekawych miejsc. Sporo nowego, nie sposób wymienić wszystkiego, dlatego zachęcam do śledzenia naszego Facebooka, plakatów, ale również do odwiedzenia Domu Narodowego. Do końca września funkcjonował będzie nasz Ogródek Kulturalny, w którym odbyło się już kilkanaście koncertów kameralnych i warsztatów twórczych. Jeszcze we wrześniu impreza z muzyką klubową i inne ciekawe projekty.

Największe wyzwania organizacyjne przed pracownikami Domu Narodowego w nadchodzącym sezonie artystycznym?

Dom Narodowy jest nieartystyczną instytucją kultury, nie ograniczają nas sezony artystyczne. Chcemy pracować dla mieszkańców, jest taka potrzeba często właśnie wtedy, kiedy instytucje artystycznie nie pracują. Jesteśmy do dyspozycji mieszkańców, spotykamy się z nimi codziennie. Mój kalendarz przepełniony jest terminami spotkań z mieszkańcami, którzy przychodzą ze wspaniałymi projektami. Partycypacja mieszkańców tworzy to miejsce na nowo, kreuje nową atmosferę, drzwi Domu Narodowego są codziennie szeroko otwarte. Nie wyobrażam sobie innego ośrodka kultury. Oczywiście, wymagało to zmian organizacyjnych i zmiany mentalności pracowników. Dostosowaliśmy nasz czas pracy do oferty w godzinach wieczornych i weekendów, czyli do czasu wolnego dla mieszkańców. Sekretariat nie pracuje już do 16.00, ale do godziny 18.00. Galeria czynna jest od godz. 8.00 do zamknięcia budynku, czyli aktualnie do 22.00. Zapraszamy do naszego Kulturalnego Ogródka codziennie od 8.00 – 22.00 (poza niedzielą).

Czy może już coś wiadomo o wynikach starań samorządu w sprawie zdobycia środków na remont wnętrz Domu Narodowego?

Niestety nie, musimy cierpliwie czekać.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

może zamiast Qltury czas poremontować w końcu drogi w Cieszynie ?

Naśladownictwo, inspiracja, a może epigonizm? Fakit - bez eufemizmów- to jest plagiat.
Czy ktoś zna logotyp firmy Commodore?

No cóż z pustego i Salomon nie naleje, pozostało więc naśladownictwo, już nie tylko w kwestii logo, ale i oferty programowej.
Dom Narodowy pozostał jednak w XX wieku, a dokładnie w latach 80. - erze komputerów Commodore C64.

nieprzemyślane i nieprofesjonalne logo dla instytucji z długą historią, konkurs powinien być obowiązkowy jak i możliwość wyboru logo przez mieszkańców Cieszyna

wiecie dlaczego hotel "Pod jeleniem" ma permanentne kłopoty? spójrzcie na wieczorem, nocą, jak oświetlona jest podobizna jelenia u nasady budynku...zamiast piękna, spokoju i majestatu tego zwierzęcia, zobaczymy wyostrzoną światłem bestię, taki mały horror...kiedyś zwróciłem na to, w biurze promocyjnym hotelu na to uwagę - młoda dama nie wiedziała o czym mówię i wzięła mnie za jakiegoś nawiedzonego dziwaka - nie znaczy to, że per analogiam, widząc logo Domu Kultury, wieszczę tej placówce, niepowodzenia...z pewnością jednak, hasło "pełna kultura" nie jest - samo-spełniająca się przepowiednią... pomyśli ktoś bajdurzę - kiedyś napiszę na ten temat, głębszą analizę (Noami Klein "No Logo", Feng Shui, psychologia zorientowana na proces - to wystarczające dziedziny, które mi skutecznie w tym pomogą...)...zespołowi DN - życzę, w 5-letnim, historycznym dziele tchnięcia nowego ducha w sędziwe mury wszelkiej pomyślności!

nieprzemyślane, nieprofesjonalne, bez konkursu-szkoda

za duzo tych zachwytow nad wybitnoscia dziela. Logo niedopracowane. Dlaczego COK jest bardziej eksponowany niz Dom Narodowy? Nie powinno byc odwrotnie? Po co te dziurki postarzenia w sygnecie? Beda z nimi same problemy na etapie wdrazania. I jak te postarzenia maja sie do czytstego nowoczesnego fonta oraz calosciowego konceptu unowoczesnienia logo?

wyczyscilbym te dziurki syfki, mocno poprawil krawedzie C w sygnecie na lagodniejsze (na zblizeniach wyglada okropnie) i byloby duzo lepiej. Udaloby sie tym uzyskac wizerunek osoby siedzacej przed otwarta ksiazka (patrzac z gory).

graficzka brzmi trochę niepoważnie

a z czym się to logo kojarzy? czy też ma kojarzyć, bo jakoś zupełnie graficznie nie koreluje ani z Domem Narodowym, ani jego historią, ani z samym Cieszynem. Chyba, że potrzebne jest tu wyjaśnienie samej Autorki, p.t. "co autor miał na myśli ?" A tak na marginesie, skoro Dyrektorka została wybrana w drodze konkursu, to może logotyp też należało wybrać w drodze konkursu ?

COK Cieszyński Ośrodek Kultury. NIE WIDZISZ?

... świetnie, że autor podpisał co miał na myśli, bo z samego logo ciężko wywnioskować." Pełna kultura" to niewątpliwie wysokich lotów kolokwializm.

Zmiany w COK są widoczne i to dobrze. Nowa dyrektorka dała jakiś impuls temu miejscu. Ciesz fakt, że pojawiają się nowe propozycje, choć tańca z dużo chyba jest. Taka instytucja powinna żyć i to jest fajne że jest dłużej czynna i nie zamyka się po 16.
Brawo, dobra zmiana! Jedynie co mnie interesuje jak na poczynania swojej szefowej i taką aktywność reagują pracownicy :) he he.

zgadzam się , za dużo tańca, ale ktoś to już dawno przewidział,że tak będzie .

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama