, sobota 20 kwietnia 2024
Cieszyn: Miasto zainwestuje w nowe mieszkania?
Budynek z mieszkaniami socjalnymi przy u. Wiślańskiej w Cieszynie fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Cieszyn: Miasto zainwestuje w nowe mieszkania?

MB
Na pytanie, ile mieszkań komunalnych powstało w Cieszynie na przestrzeni lat 2011 - 2015 burmistrz odpowiada: zero. Nad Olzą powstają jedynie mieszkania socjalne, bo na to udaje się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie. A co ze zmniejszeniem długiej kolejki oczekujących na mieszkania komunalne?

Na przestrzeni lat 2011-2015 w Cieszynie powstało 79 mieszkań socjalnych wynajmowanych na czas oznaczony. Samorząd cieszyński uzyskał na to dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowe budynki z lokalami socjalnymi powstały przy ul. Motokrosowej 28 i Wiślańskiej 21 w Cieszynie. Ponadto przy ulicy Wiślańskiej do końca czerwca br. ma powstać budynek z kolejnymi 24 lokalami socjalnymi, a samorząd ma na to dostać dopłatę w wysokości 30% rzeczywistych kosztów. - Jedynie lokale przeznaczone na cele socjalne mogą być dofinansowane z ww. funduszu - informuje burmistrz Ryszard Macura. Jak dodaje, na przestrzeni ostatnich lat nie powstało ani jedno mieszkanie przeznaczone na najem na czas nieoznaczony.

Zainteresowanie mieszkaniami komunalnymi w Cieszynie jest spore, szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań z bonifikatą. W sumie na przestrzeni lat 2011-2015 gmina sprzedała z bonifikatą 231 mieszkań (na 235 wszystkich sprzedanych mieszkań) w budynkach komunalnych za łączną kwotę blisko 12 mln złotych. Radny Krzysztof Herok złożył niedawno wniosek „o poszerzenie oferty sprzedaży lokali mieszkaniowych pozostających w zasobach miasta” po wcześniejszej weryfikacji listy mieszkań komunalnych wyłączonych ze sprzedaży. Burmistrz przychylił się do tego wniosku, zaznaczając, że zasady sprzedaży mieszkań komunalnych będzie regulować m.in. zaktualizowany w tym roku przez samorząd wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Prace nad tym dokumentem mają ruszyć w kwietniu br.

A co z dodatkowym budownictwem? O budowę mieszkań przeznaczonych na wynajem na czas nieokreślony zawnioskował do burmistrza klub radnych Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej. - Budowa tych mieszkań pozwoliłaby zmniejszyć kolejkę oczekujących mieszkańców Cieszyna na przydział lokali mieszkalnych - wnoszą radni CIS. Ta kolejka zarówno w przypadku mieszkań socjalnych, jak i komunalnych utrzymuje się na poziomie kilkuset osób.

Burmistrz Macura: „Aktualnie prowadzone są działania zmierzające do rozpoznania faktycznych możliwości skorzystania z finansowania zwrotnego tego typu inwestycji w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego”. Samorząd chce też wykorzystać możliwość, jaką daje nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wedle której poszerza się krąg inwestorów na terenie danej gminy o spółki gminne. - W przypadku Cieszyna tego typu inwestorem może być Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie Sp. z o.o. - wyjaśnia Macura.

Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Budowa mieszkań komunalnych to kierunek właściwy -w działaniach gminy. Zobowiązuje do tego gminę ustawa o samorządzie terytorialnym. W gospodarce lokalami komunalnymi należy przyjąć zasadę, ze środki pochodzące ze sprzedaży mieszkań komunalnych, nie mogą być wykorzystywane w innych celach jak na budowę nowych lokali tego typu. Można w ten sposób tworzyć fundusz budowy mieszkań komunalnych sprzedając stare zasoby. Fundusz ten może powiększać ZBM o środki zebrane z czynszów za lokale komercyjne i mieszkaniowe, w które miasto wyposażyło spółkę ZBM wnosząc je tam w aporcie. Pytanie jest czy takie środki pozostają na kontach ZBeMowskich, czy nie są konsumowane na bieżące wynagrodzenia przerośniętej administracji i kosztowne w utrzymaniu rady nadzorcze.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>...
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>....
Sprzedaż mieszkań komunalnych po cenach preferencyjnych dla aktualnych najemców jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony daje możliwość właścicielowi poczucia się gospodarzem wewnątrz lokalu co skutkuje w większej dbałości o jego stan techniczny, a jednocześnie pozwala mu być jedynym dysponentem w sytuacji gdy decyduje się na jego sprzedaż na wolnym rynku. Należy pamiętać, że wyłączony lokal z gospodarki mieszkaniowej poprzez sprzedaż pozwala właścicielowi dalej zarządzać budynkiem jako całością w zakresie zarządzania częściami wspólnymi budynku do czasu ich większościowej sprzedaży.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Komunalne zasoby mieszkaniowe w Cieszynie to bardzo już stare obiekty i patrząc na ich stan techniczny warto prowadzić sprzedaż by uwolnić miasto od coraz kosztowniejszych remontów. To własnie sprzedaż starych zasobów pozwoli miastu odmłodzić zasoby mieszkań komunalnych poprzez budowę nowych o współczesnych wymogach stawianym mieszkaniom.

To pytanie wydaje się być retoryczne, ponieważ burmistrz uważa, że inwestorem zastępczym może być ZBM. Wynika chyba z tego, że budowa mieszkań komunalnych jest zadaniem ZBM nie gminy, która swoją spychotechniką problem przekazała do innego podmiotu, wraz ze środkami o których piszesz, a środki ze sprzedaży w ramach rekompensaty za deal są przejadane przez gminę.

Obecny Burmistrz nie ma wyjścia bo jego poprzednicy pozbawili miasta środków finansowych przekazując aportem to co budowało skarb gminy do ZBM-u, by RM i Burmistrz taką politykę mieszkaniowa mogli inicjować. W ten sposób ZBM ,jako prywatny podmiot prawa handlowego co prawda ze 100% kapitałem gminnym stoi rzeczywiście na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych podmiotów gospodarczych. Widać, że poprzednicy zarządzający miastem podrzucili następcy tę żabę -jak słusznie zauważyłeś spychotechniką, ale to już następstwo wcześniejszych "nieprzemyślanych "decyzji.

..."Obecny Burmistrz nie ma wyjścia...", ALEŻ MA, bo to w jego ręku leży inicjatywa uchwał. Inną sprawą jest czy RM wyrazi wolę poparcia i pochyli się nad problemem " funduszu mieszkaniowego" i " równego traktowania podmiotów gospodarczych". Równe traktowanie podmiotów będących pod niewątpliwą władza Urzędu, jest podstawa demokracji, chyba o tym zapomniano w imię własnych priorytetów, natomiast tzw. fundusz mieszkaniowy został pozbawiony kontroli czynnika społecznego jakim jest RM, możliwe że dla wygody obarczenia odpowiedzialnością samego burmistrza, który jako tzw. właściciel (zgromadzenie wspólników) jednoosobowo rozstrzyga te problemy. Rewizja aktu założycielskiego jest również w kompetencji RM, wydając uchwałę dała możliwość burmistrzowi zawarcia umowy cywilnoprawnej, w której też jednoosobowo umocował ZBM w rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Czy ten Akt. Założycielski jest dostępny np. na stronach BIP ZBM, oprócz uchwały przekształcenia zakładu budżetowego w sp. z o.o., która nie jest ani statutem, ani aktem założycielskim?

Tu oczywiście się z Tobą zgodzę. Tyle tylko, że nie widzę tej inicjatywy ani u burmistrza ani RM aby ten skarb gminy odbudować. Dzisiaj dla RM najpoważniejszym problemem jest 'Być Razem" i jak sobie nie zaszkodzić a przy okazji robić medialny szum, że coś tam się robi.

jak będzie się sprzedawać mieszkania komunalne, to będzie ich ciągle brakowało. Mieszkania komunalne z założenia są własnością gmin, a nie mieszkańców. Jeżeli ktoś chce na własność, to może kupić od dewelopera lub spółdzielni, a komunalne mają stanowić pulę mieszkań do dyspozycji miasta i żadne uwłaszczanie się na majątku gminy za psie pieniądze !!! Panie Herok nie rozumie Pan co to jest mieszkanie komunalne - wstyd !

... ale On chce tylko sprawę załatwić ( komuś), płacąc nie swoimi pieniędzmi. Tak załatwiając jest społecznikiem.

Nie abym coś sugerował ale problemem jest złe prawodawstwo. W krajach, w których prawodawstwo jest normalne ludzie chcą wynajmować mieszkania na wolnym rynku (w Polsce jest to zaledwie 3%, średnia unijna to 56%, w Szwajcarii (poza Unią) to 50% a w takiej Szwecji, Danii czy Holandii to 99%), miasto wcale nie musi w tym systemie partycypować. Uważam, że miasto nie powinno być właścicielem zasobu mieszkaniowego, który to zasób generuje tylko koszty - corocznie Cieszyn dopłaca do tego zasobu setki tysięcy złotych. Po co dopłaca? Uważam, że taka polityka nie ma sensu. Miasto powinno nieustannie naciskać na rząd i parlament nad zmianami przepisów w tym zakresie tak, aby normalni ludzie mogli w normalny sposób wynajmować na wolnym rynku mieszkania, jak to ma miejsce w normalniejszych krajach.
Krótko mówiąc w Polsce na rynku wynajmu mieszkań panuje jeszcze komuna i to jest źródło problemu braku tanich mieszkań pod wynajem.

Jestem bardzo ciekaw czy ty już jesteś kapitalistą posiadającym własne lokale na wynajem, czy tylko marzysz aby nim zostać poszukując zmian w prawie? Świetna jest teza, że prywatne lokale nie generują kosztów i nie trzeba do nich dopłacać tylko czerpać zyski, chyba że masz na myśli nowe lub po remoncie - to się zgodzę.

No właśnie, zawsze się zastanawiałem, czemu w ogóle miasto zajmuje się budową i wynajmem mieszkań. Przecież to bez sensu - czemu nie reguluje tego rynek. Mieszkania miejskie nie są chyba wcale najtańsze, wymaga to rozbudowanej administracji itd.
No, ale teraz - przy obecnym rządzie, który będzie wszystko centralizował i zarządzał wszelkimi sferami życia centralnie i jedynie słusznie, na taką zmianę prawa nie ma co liczyć. Prywatyzacje szpitali już chyba zablokowali. Socjalizm wraca pełną gębą!

.. a ja się zastanawiam, czemu miasto zajmuje się sprzedażą mieszkań komunalnych? Rynek tego nie reguluje, bo wielu nie stać nawet na myślenie o mieszkaniu?

"...inwestorem może być Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie" - TYLKO NIE TO! Nic dobrego dla ludzi z tego nie wyniknie.

Jak to nic dobrego nie wyniknie? Dla niektórych wyniknie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama