, piątek 10 lipca 2020
Cieszyn: Korzystając z wakacji, będą się uczyć
Program Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej obejmuje nie tylko intensywny kurs języka polskiego, ale także cykl seminariów "Wiedza o Polsce”, bogaty program kulturalny i wycieczki. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Korzystając z wakacji, będą się uczyć

MB
Cieszyn: Korzystając z wakacji, będą się uczyć

25. Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej rozpoczęła się 29 lipca i potrwa do 25 sierpnia, fot. ARC SPOT


Cieszyn: Korzystając z wakacji, będą się uczyć

W tym roku gościmy prawie 140 słuchaczy-praktykantów - powiedziała Jolanta Tambor, fot. ARC SPOT


Cieszyn: Korzystając z wakacji, będą się uczyć

- Wykorzystajcie ten czas i wszystko to, co uniwersytet i miasto Cieszyn mogą wam zaoferować - rektor zwrócił się do studentów, fot. ARC SPOT

Wczoraj, 30 lipca w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się inauguracja 25. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Letnia szkoła jest jedynym w swoim rodzaju kursem językowym skierowanym do międzynarodowego grona odbiorców, który ma na celu promocję Polski, języka polskiego, polskiej literatury i kultury w świecie.

Inaugurację 25. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej otworzyła dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor. - W tym roku przybyło do Cieszyna wielu zagranicznych gości, aby tutaj w letnie sierpniowe dni uczyć się języka polskiego, zdobywać wiedzę o Polsce, jej historii, współczesności, godząc wakacyjny wypoczynek z nauką. W tym roku gościmy prawie 140 słuchaczy-praktykantów - mówiła Jolanta Tambor.

We wczorajszej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego na czele z rektorem UŚ, przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesławem Banysiem. Na inauguracji pojawili się również licznie samorządowcy, burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, który objął to wydarzenie honorowym patronatem, starosta powiatu cieszyńskiego Janusz Król, a także radni i przedstawiciele miejskich instytucji.

Przede wszystkim jednak salę konferencyjną UŚ wypełnili uczestnicy Letniej Szkoły, którzy przez najbliższy miesiąc będą pogłębiali wiedzę na temat mowy i kultury polskiej. Do Cieszyna przyjechali studenci z Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Macedonii, Chin, Japonii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Turcji, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Austrii, Węgier i Chorwacji.

W imieniu środowiska akademickiego rektor Uniwersytetu Śląskiego Wiesław Banyś powitał wszystkich studentów i przybyłych gości. - Wykorzystajcie ten czas i wszystko to, co uniwersytet i miasto Cieszyn mogą wam zaoferować - rektor zwrócił się do studentów. - Korzystajcie pełnymi sercami i umysłami z tego wszystkiego, co przygotował dla was Uniwersytet Śląski we wspaniałym mieście Cieszynie. Wyjedźcie spełnieni, szczęśliwi i wracajcie do nas - dodał.

Program Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej obejmuje nie tylko intensywny kurs języka polskiego, ale także cykl seminariów "Wiedza o Polsce”, bogaty program kulturalny i wycieczki. W tym roku uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Wawel oraz najważniejsze zabytki Krakowa, osiedle górnicze w dzielnicy Nikiszowiec, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Beskid Śląski.

Letnia Szkoła zaakcentuje także swoją obecność w Cieszynie. 15 sierpnia zgodnie z tradycją odbędą się dwie najważniejsze imprezy w czasie letniej szkoły: "Sprawdzian z polskiego”, w którym wyłoniony zostanie Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego (nagrodą główną jest bezpłatny udział w przyszłorocznej XXVI letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej) oraz Wieczór Narodów na cieszyńskim rynku, w ramach którego studenci pod opieką lektorów zaprezentują swoje kraje, ich kulturę i zwyczaje.

25. Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej rozpoczęła się 29 lipca i potrwa do 25 sierpnia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama