, środa 14 kwietnia 2021
Cieszyn: Komisja konkursowa wybrała projekt zintegrowanego węzła przesiadkowego
Największą liczbę punktów, bo aż 99,35 na 100 możliwych, otrzymała praca o kodzie 242852. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Komisja konkursowa wybrała projekt zintegrowanego węzła przesiadkowego

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Komisja konkursowa wybrała projekt zintegrowanego węzła przesiadkowego

Internauci wybrali pracę o kodzie 357112. fot. mat. pras


Cieszyn: Komisja konkursowa wybrała projekt zintegrowanego węzła przesiadkowego

Plan nie zakłada wyłącznie budowy poczekalni i parkingu dla autobusów. fot. mat. pras.

27 stycznia burmistrz Cieszyna ogłosił konkurs na opracowanie urbanistyczno-architektonicznej koncepcji „Zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie” na terenie obejmującym budynek dawnego dworca kolejowego oraz tymczasowego placu przesiadkowego przy ul. Hajduka.

Termin nadsyłania prac upłynął 24 lutego. W tym czasie do Urzędu Miejskiego wpłynęło 12 różnych koncepcji, które prezentowaliśmy tutaj. Ich oceny podjął się Sąd Konkursowy w składzie: Bronisław Nowak (Przewodniczący Sądu Konkursowego), Arkadiusz Skowroński (Sekretarz Sądu Konkursowego) i członkowie: Wojciech Riess, Marek Sojka, Mirosław Sitko, Leszek Podżorski i Antoni Dyrda.

W dniu dzisiejszym Sąd Konkursowy upublicznił oceny prac. Największą liczbę punktów, bo aż 99,35 na 100 możliwych, otrzymała praca o kodzie 242852. Wizualizację tej koncepcji zamieszczamy w galerii. Ze wszystkimi informacjami na temat tego projektu można zapoznać się tutaj.

Przypomnijmy jedynie, że zwycięska praca może zostać zrealizowana, o ile miasto znajdzie pieniądze na budowę. Koncepcja nowego węzła przesiadkowego, która dostała najwięcej punktów od Sądu Konkursowego, zawiera wiele urozmaiceń. Plan nie zakłada wyłącznie budowy poczekalni i parkingu dla autobusów, ale też bezobsługowego hostelu, wypożyczalni rowerów czy parkingu podziemnego pod płytą dworca dla samochodów osobowych. Wszystko to ma składać się na jeden kompleks węzła przesiadkowego. Nie dziwi więc, że jest to jeden z projektów, który ma najwyższy szacunkowy koszt realizacji, bo blisko 8,5 mln. zł.

Jednocześnie do 7 marca trwało głosowanie internautów, którzy także mogli głosować na najlepszą dla Cieszyna koncepcję, spośród 12 nadesłanych do konkursu. Tu zdecydowaną przewagą wygrała praca o kodzie 357112. Jej szacunkowy koszt realizacji wynosi ok. 6 mln. zł. Koncepcja nie będzie brana pod uwagę przez Urząd Miasta przy remoncie, ale dostanie nagrodę.

Za parę dni poznamy nazwiska twórców projektów. 12 marca o godz. 9:00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1 (Ratusz), sala nr 13, odbędzie się publiczna identyfikacja autorów prac konkursowych poprzez otwarcie kopert z danymi autorów.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

cały konkurs to jedno wielkie nieporozumienie, począwszy od sposobu jego przygotowania, ogłoszenia, określenia (a właściwie nie określenia warunków), po wyjątkowo krótki czas, który dano projektantom na opracowanie tak obszernego tematu. Natomiast wybór zwycięskiego projektu świadczy o braku profesjonalizmu "sądu konkursowego", który najwyżej ocenił bodaj jedyny spośród wszystkich nadesłanych projektów, który na "dworcu - przystanku" ma ewidentną kolizję ruchu pieszego z kołowym(!) Widać ani autorzy projektu, ani jury nie widzieli dworca autobusowego, a o tym wyburzonym w Cieszynie już zapomnieli. Na dobrze zaprojektowanym dworcu autobusowym, czy też przystanku nie może być kolizji ruchu !!! Pasażerowie muszą bezpiecznie dojść na stanowisko odjazdowe, a nie łazić po zebrze przed i za stojącymi już autobusami, bądź też włazić kierowcom pod koła. A podziemny parking w tym projekcie jest w ogóle wątpliwy z punku widzenia ekonomii inwestycji. Mam nadzieję, że Burmistrz zaprosi na wystawę pokonkursową, tylko jakoś dziwnie jeszcze nie wiadomo, kto kryje się za autorstwem nagrodzonej pracy, a nagrody mają być 3 (o dwóch pozostałych na razie nic nie wiadomo ...)

z pkp odjeżdża kilka pociągów a w Cieszynie Czeskim kilkadzisiąt

Co z węzłem sprzed kilku lat? Węzeł, plus Kaufland, plus Galeria, plus kolej. Czy ludzie tam mieszkający to wytrzymają? Dziś korki sięgają Granicznej, Goleszowskiej, Frysztackiej i Bielskiej. Słyszałam że będzie lepiej. Nie wiem gdzie ale słyszałam.

Najlepsza pozycja w kosztorysie : Rozbiórka kolejowego WC- 17768 zł. +VAT i tak nie drogo- rozbiórka śp. WC na Amfiteatrze kosztowała 5x tyle. Jedyny domniemany plus to taki że być może w miejscu kolejowego coś jednak powstanie zaś na Amfiteatrze mamy gustowną płytę betonową na której okazjonalnie ustawia się toy- toye.

jak będą wjeżdzać? wymyśli się nowy manewr drogowy czyli cofanie z ronda do stanowiska hihi

Bydom wjeżdżać łod zadka.

Tam będzie taki dźwig. Autobus weźmie się na pasy i obróci. Dźwig będzie zakupiony z programu innowacyjna gospodarka. Innowacyjne będzie to że nigdzie nie ma takiego sytemu. Słyszałem że ludzie z Hajduka już piszą sprzeciwy. Słusznie, innowacja polega na tym aby wyprzedzać ruchu rynku. Można też wstawiać Busy od razu na wiadukt. Kiedyś o tym myślano, jest na to pas.

Pytanie poza konkursem , ile efektywnie pracują pracownicy u Pana Sosina, 4, no 5 godz to góra.
Dzisiaj przyglądałem się ich pracy, zero logistyki, jedni stali , drudzy czekali , przypomina się powiedzenie -jeden robi jak
się patrzy a 3 patrzy jak się robi , tak to dziś wyglądało.Zaczęli o 9 skończyli o 13 . Dlatego to miasto nas tak dużo kosztuje,
ponieważ kierują tymi zakładami niekompetentni ludzie.

Właśnie ciekawe jak będą wjeżdżać/wyjeżdżać:)(to znaczy,że będą jakby to nazwać po"angielsku"wyjeżdżać?)to jedno...łał nawet parking podziemny...Bobrówka nie będzie"wywalać"tam wody?Obawiam się,że te 8,5 bańki chyba nie starczy.Papier każdą bzdurę przyjmie,na projekt,konkurs(jak zwał tak zwał)górę kasy się wywali(most na Olzie).Tak na koniec.To może powiat i miasto weźmie się do roboty i zacznie sprzątać brzeg Bobrówki,szczególnie tyczy się Urzędu Powiatowego.Straszny bur.....del na brzegu.Prawdziwa epidemia.Trzeba zawiadomić chyba sanepid.

Fajne te projekty. Ale ciekawe, bo Najlepszy Burmistrz - Pan Mieczysław Szczurek jeszcze niedawno podawał swoje skrupulatne wyliczenia odnośnie PKS-u. Wyszło mu, że ten stary kosztowałby miasto 3,5 mln. zł., a ten nowy wyżebrany od PKP - 0 zł. No i jako ekonomista pytał, co on miał wybrać, wiadomo, że 0 zł., bo to taniej. A teraz jakoś z 0 chce się zrobić 8,5 mln. Do tego już na wstępie mówi się, że jak starczy pieniędzy to wybudują... to poco wybierali najdroższy projekt. Pewnie skończy się na tym co jest, bo w sumie poczekalnia w kontenerze jest, a jakąś wiatę z blachy też można postawić :)

A co, kto bogatemu zabroni!

Parking podziemny za 2miliony na 25 miejsc. hm.. 80 000 za jedno. nie znam się to sie wypowiem. Czekqlem na projekt z pqrkingiem podziemnym. Czy te plany i koszty były dostępne czy tylko wizualizacje?

Ciekawy jestem jak te autobusu będą wjeżdżać i wyjeżdżać na stanowiska ? ale zobaczymy.

tak jak jest narysowane

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama