, sobota 6 marca 2021
Cieszyn: Kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników
315.086,00 zł podzielono między burmistrzów, kierowników jednostek i pracowników. fot: FJDDodaj do Facebook

Cieszyn: Kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników

UM
Cieszyn: Kilkaset tysięcy złotych premii dla urzędników

Należy pamiętać również, że w cieszyńskim UM, jako jedynym w powiecie zatrudniono dwóch wiceburmistrzów, co niewątpliwie, w obecnym kryzysie jest sporym obciążeniem dla budżetu.

Pandemia ma negatywny wpływ na wszystkie sfery życia w Polsce. Nie inaczej jest z sektorem publicznym i stanem jego finansów. Decyzje co do tego, jak w dobie kryzysu ma funkcjonować administracja powinny być podejmowane rozsądnie. Z dużą rozwagą i ostrożnością należy podchodzić do wszelkich wydatków. Spore środki wydane na nagrody i premie w cieszyńskim ratuszu wydają się temu założeniu jednak przeczyć.

W Toruniu już na początku pandemii, z uwagi na sytuację epidemiczną, która znacząco wpłynęła na finanse miasta, we wszystkich jednostkach organizacyjnych, poza sferą oświaty, podjęto działania zmierzające do ograniczenia wydatków na wynagrodzenia i oraz corocznych premii. Podobne decyzje zapadły w wielu polskich miastach i gminach.

Włodarze szukają oszczędności, a wpływy do miejskich kas stoją ciągle pod znakiem zapytania. Pandemia i przedłużające się obostrzenia niewątpliwie zachwiały miejskimi budżetami stawiając zupełnie nowe wyzwania i podeście do planowania inwestycji.
Wystarczy jednak przyjrzeć się budżetowi Miasta Cieszyna na rok 2021 by zaważyć, że zachowujemy się tak jakby pandemiczne problemy omijały nas wielkim łukiem. Spore środki przeznaczone na inwestycje, przy rosnącym zadłużeniu miasta, które na 31 grudnia wynosiło 69 082 610zł pokazują, że dość lekko i bardzo optymistycznie patrzymy na kolejny rok. Nie oznacza to, że nie ma finansowych cięć, owszem są.

Oszczędności szuka się choćby przez łączenie klas, obcina się również wydatki na kulturę. Podniesiono opłaty parkingowe, a w najbliższym czasie wzrośnie opłata za śmieci. W styczniu podniesiono również czynsze przedsiębiorcom, co przy okazji remontu na ul. Głębokiej jest ciosem trudnym do przyjęcia, szczególnie gdy w UM pod koniec grudnia 2020 r. wypłacono premie. Należy pamiętać również, że w cieszyńskim UM, jako jedynym w powiecie zatrudniono dwóch wiceburmistrzów, co niewątpliwie, w obecnym kryzysie, jest sporym obciążeniem dla budżetu.

315.086,00 zł podzielono między burmistrzów, kierowników jednostek i pracowników.

Jak poinformowała rzeczniczka UM Katarzyna Koczwara, wgrudniu 2020 r. zostały przyznane nagrody uwzględniające całokształt pracy pracowników Urzędu na ich poszczególnych stanowiskach pracy. Łącznie nagrody przyznano 149 pracownikom, a wysokość przyznanych nagród przedstawia się w następujący sposób (kwoty brutto na pracownika):

 • kierownictwo Urzędu (z wyłączeniem pani Burmistrz): kwota 8.250,- zł;
 • stanowiska kierownicze (naczelnicy wydziałów, kierownicy biur): kwoty od 1.200,- zł do 5.000,- zł;
 • pozostałe stanowiska urzędnicze: kwoty od 400,- zł do 3.000,- zł;
 • stanowiska pomocnicze i obsługi: kwoty od 500,- zł do 2.300,- zł.

  W ciągu 2020 r. przyznano również nagrody 13 kierownikom miejskich jednostek organizacyjnych (z wyłączeniem placówek oświatowych) w wysokości od 5.000,- zł do 9.000,- zł.

  Zgodnie z Regulaminem wynagradzania Urzędu Miejskiego w Cieszynie jednym ze składowych wynagrodzenia pracowników jest tzw. nagroda, która przysługuje pracownikom za:

 • szczególne osiągnięcia zawodowe;
 • wzorowe wypełnianie obowiązków;
 • przejawianie inicjatywy w pracy.

  Wiele polskich miast zmaga się z kryzysem finansowym, Cieszyn również nie jest od niego wolny. Budżet miasta nie jest kasą wypełnioną pieniędzmi, ale zbiorem planowanych wpływów. Założenia, które (w większości) przyjęli radni mogą okazać się na wyrost. Ostatni rok pokazał bowiem, że wszystkie plany mogą szybko ulec zmianie.

 • Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Co do tego że szeregowi pracownicy zarabiają mało to nie ulega wątpliwości.
  To właśnie im powinna należeć się nagroda , a nie jak zawsze Kadrze Kierowniczej , która wie jak podzielić ,, sprawiedliwie ''
  między sobą pieniądze.

  Premie zawsze budzą emocje, zwłaszcza gdy dostają je tylko nieliczni (patrz wpis powyżej). Patrząc na to wszystko to człowieka smutek ogarnia, miałobyć lepiej a jest w stylu TKM. Myslę, że wielu by chciało powrotu p. Macury. A tak na poważnie na premie jest kasa a na wydarzenia, kulturę nie ma. Wiem, ze jest pandemia ale po pandemii rynek to nie cały Cieszyn. Kiedy będzie się coś działo, np. w Marklowicach, na Banotówce - tam też mieszkają ludzie!!!

  Dramat - ręce opadają na tą bandnę czworga i radnych pro .3V62

  Większość urzędników cieszyńskiego ratusza zarabia na rękę między 2300 a 2700. Czy to mało czy dużo niech każdy oceni sam.

  Ci, którzy są szeregowymi pracownikami i zarabiają rzeczywiście mało, nagród nie dostali.

  ładnie się bawi Gaba

  Przejrzałem już politykę Pani burmistrz na wylot. Obsadzanie stanowisk w miejskich spółkach i podległych jednostkach organizacyjnych swoimi ludźmi (mzd, zgk, straż miejska, nawet Zamek); zadłużanie miasta dla poprawy własnego wizerunku (np. remont. ul. Głębokiej na kredyt, nowe autobusy na kredyt); absurdalne pomysły jak np. poprowadzenie komunikacji ul. Menniczą; wszechobecny lament i próba pokazania, że próbuje Pani coś zrobić (maszt na Małej Łące, drzewa przy torach kolejowych itd.); na aroganckich wypowiedziach / odpowiedziach na niewygodne pytania i tematy. Całość dosadnie pokazuje jak WAŻNY jest dla Pani Cieszyn i mieszkańcy (hasło wyborcze). Przykłady można mnożyć... Nic więc mnie już nie zdziwi. Z niecierpliwością czekam na koniec tej kadencji z nadzieję, że Cieszyniacy to dostrzegą i Pani podziękują (chociaż po nich wszystkiego można się spodziewać). Na szczęście mam czyste sumienie bo na Panią Staszkiewicz nie głosowałem. P.S. Podając dłoń proszę spojrzeć w oczy. To dużo świadczy o tym, jakim Pani jest człowiekiem.

  Kto miał przyjemność ten wie.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama