, czwartek 25 kwietnia 2024
Cieszyn i Czeski Cieszyn: Trwa 18. edycja Kina na Granicy!
Na scenie zwyczajowo pojawił się zespół organizatorów Kina na Granicy, a filmową 18-stkę nad Olzą otworzyli włodarze Czeskiego Cieszyna i Cieszyna, Vít Slováček i Ryszard Macura.  fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Cieszyn i Czeski Cieszyn: Trwa 18. edycja Kina na Granicy!

MB
Cieszyn i Czeski Cieszyn: Trwa 18. edycja Kina na Granicy!

Zdjęcia: Maciej Kłek


Cieszyn i Czeski Cieszyn: Trwa 18. edycja Kina na Granicy!


Cieszyn i Czeski Cieszyn: Trwa 18. edycja Kina na Granicy!


Cieszyn i Czeski Cieszyn: Trwa 18. edycja Kina na Granicy!

Rozpoczął się 18. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Przez 6 dni pokazanych zostanie ponad 100 filmów polskiego, czeskiego i słowackiego kina. Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami i aktorami, m.in. Agatą Kuleszą, Anną Geislerovą, Grzegorzem Królikiewiczem, Markiem Koterskim czy Kingą Dębską. Festiwal potrwa do 3 maja.

28 kwietnia rozpoczął się maraton filmowy 18. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Pierwszego dnia widzowie obejrzeli film „Ojciec” Artura Urbańskiego, który w kinach pojawi się 10 czerwca. Po projekcji Karolina Porcari, odtwórczyni głównej roli spotkała się z widzami. Uczestnicy mogli sobie również przypomnieć role Agaty Kuleszy („Sala samobójców”, „Róża”), bohaterki jednej z aktorskich retrospektyw. Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu był przedpremierowy pokaz filmu „Kosmos” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego pokazany podczas inauguracji Przeglądu. Na scenie zwyczajowo pojawił się zespół organizatorów Kina na Granicy, a filmową 18-stkę nad Olzą otworzyli włodarze Czeskiego Cieszyna i Cieszyna, Vít Slováček i Ryszard Macura.

- To, co wyróżnia Kino na Granicy to duża różnorodność filmów. Zobaczyć można zarówno ponadczasowe klasyki, hity ostatnich sezonów oraz filmy, które dopiero wejdą na ekrany kin. W programie są znane już widzom retrospektywy wybitnych artystów, takich jak Grzegorz Królikiewicz, Dušan Trančík, Agata Kulesza czy Anna Geislerová. Po raz pierwszy festiwal odwiedzi aż kilkudziesięciu twórców. Niemal każdy film reprezentują reżyserzy, aktorzy, producenci lub kompozytorzy - mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.

Podczas konferencji prasowej, Jolanta Dygoś (dyrektor przeglądu), Petra Slováček Rypienová (dyrektor finansowa), Łukasz Maciejewski ( dyrektor programowy programu filmów polskich) i Jakub Gajdica (koordynator klubu festiwalowego), opowiedzieli o nowościach tegorocznej edycji Przeglądu. Można tu wspomnieć „Łodzią po Olzie”, czyli retrospektywa Szkoły Filmowej w Łodzi, a także specjalny cykl filmów „Osiemnastka na osiemnastkę”, czyli filmy o dojrzewaniu, dorastaniu i pierwszych miłościach, ciekawie zapowiada się cykl filmów erotycznych „Parno nie porno”. Oprócz tego podczas tegorocznego Kina na Granicy pokazane zostaną retrospektywy artystów trzech kinematografii: polskiej (Agata Kulesza, Grzegorz Królikiewicz), czeskiej (Anna Geislerová, Ladislav Helge) i słowackiej (Magda Vášáryová, Dušan Trančík). Atrakcją są niewątpliwie premiery, na Przeglądzie można bowiem obejrzeć filmy, które dopiero czekają na premierę filmową.

Ciekawie zapowowiadają się imprezy towarzyszące. Już dzisiaj 29 kwietnia o godz. 18.00 w Domu Narodowym w Cieszynie odbędzie się monodram "Nie lubię pana, Panie Fellini" w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej w reżyserii Marka Koterskiego, który w Cieszynie będzie miał swoją premierę. Ponadto w trakcie Kina na Granicy odbywają się koncerty, spotkania wokół książki i wystawy. Szczegółowy kalendarz projekcji 18. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest tutaj.

W Biurze Organizacyjnym Kina na Granicy wciąż jeszcze można kupić trzydniowe karnety oraz bilety na koncerty. Bilety na poszczególne projekcie są do kupienia w kasach poszczególnych obiektów przed seansem. Szczegółowe informacje na stronie organizatora www.kinonagranicy.pl.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kto wie czy nie trafi do Rybnika ten festiwal, w Cieszynie pozostaną tylko marsze dla życia i inne gusła.. Po co taka świecka impreza, no chyba że będą to filmy chrześcijańskie i ocenzurowane dodatkowo przez proboszcza i radnych. Nie gorszyć malutkich i młodzież, kino może sprowadzić na manowce wiary. Pyrsk z Rybnika.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama