, środa 29 stycznia 2020
Cieszyn: Czy będą inwestycje w ramach PPP?
O wykorzystanie narzędzia ppp przy realizacji inwestycji w Cieszynie wnioskuje radna Janina Cichomska. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Czy będą inwestycje w ramach PPP?

MB
W Radzie Miejskiej Cieszyna pojawiają się wnioski do burmistrza o zrealizowanie w mieście nad Olzą inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli PPP. Cieszyn może także przystąpić do Platformy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która pełni rolę forum wymiany informacji i doświadczeń w zakresie tego typu partnerstwa w całym kraju.

O wykorzystanie narzędzia ppp przy realizacji inwestycji w Cieszynie wnioskuje radna Janina Cichomska. - Jak pokazują doświadczenia wielu gmin zarówno miejskich, jak i wiejskich, ppp jest z reguły tańszą metodą realizacji inwestycji niż finansowanie ich ze środków budżetowych. Ponadto prywatny inwestor ma większe doświadczenie w realizacji określonych projektów i posiada szerszy dostęp do innowacyjnych rozwiązań, co z kolei przekłada się na wyższą jakość i efektywność danego przedsięwzięcia - zaznacza Cichomska, wnosząc do burmistrza o „wykonanie analiz przedrealizacyjnych dla wybranych inwestycji lub przedsięwzięć nieinwestycyjnych w Cieszynie, które zrealizowane byłyby przy zastosowaniu formuły ppp”.

Radna podaje przykłady inwestycji ppp w kraju i województwie: Gmina Łazy powierzyła w tej formule obsługę przewozów w transporcie zbiorowym, miasto Katowice organizację, utrzymanie i zarządzanie Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Halą Widowiskowo-Sportową „Spodek”, Bielsko-Biała utrzymanie i zarządzanie infrastrukturą sportowo-rekreacyjną na stoku Dębowca, zaś Sosnowiec zarządzanie Sosnowieckim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Jak odpowiada burmistrz Ryszard Macura, propozycja zostanie przeanalizowana w trakcie planowanego właśnie budżetu na rok 2017. Do wniosku odniósł się również wiceburmistrz Aleksander Cierniak: - Trwa analiza wypracowanych w ubiegłym roku priorytetów inwestycyjnych gminy Cieszyn pod kątem ewentualnej aktualizacji na rok 2017. W ramach tego procesu będzie rozważana możliwość zastosowania instrumentu finansowego, jakim jest partnerstwo publiczno-prywatne. Zwracam jednak uwagę na fakt, że zawarcie umowy w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego również wiąże się z ujęciem zobowiązań w wieloletniej prognozie finansowej miasta, tym samym może mieć wpływ na wzrost poziomu długu jednostki samorządu terytorialnego. Fakt ten będzie brany pod uwagę w trakcie analizowania możliwości zastosowania ppp w Cieszynie - odpowiedział Cierniak.

Wiceburmistrz poinformował dodatkowo, że Cieszyn może przystąpić do Plaformy PPP, która powstała w wyniku porozumienia z 2011 roku pomiędzy ministrem rozwoju regionalnego, ośmioma innymi ministerstwami, dyrektorami instytucji państwowych i prezydentami szeregu miast. - Platforma służy do wymiany informacji i doświadczeń w zakresie ppp (…) Koszty związane z jej funkcjonowaniem finansowane są z budżetu ministerstwa rozwoju regionalnego - informuje radna Cichomska. - Inicjatywa jest interesująca i zapewniam, że podejmę działania mające na celu przystąpienie gminy Cieszyn do Porozumienia, jeżeli tylko w pracach nad WPF oraz budżetem miasta na 2017 rok wytypowane zostanie przynajmniej jedno zadanie przewidywane do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - odpowiada Cierniak.

Co to jest partnerstwo publiczno-prywatne (ppp)? - Jest to jedna z możliwości realizacji zadań publicznych. Podstawą ppp jest podział zadań między sektorem prywatnym i publicznym (czyli współpraca prywatnych podmiotów z jednostkami administracji rządowej lub samorządowej) oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności, tak, by wspólne przedsięwzięcie zrealizować efektywnie i z korzyścią dla społeczeństwa. Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce reguluje ustawa z 2008 roku o partnerstwie publiczno-prywatnym. Minister Rozwoju wspiera wykorzystanie ppp poprzez powołaną w styczniu 2011 r. Platformę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, do której dołączają miasta, gminy, marszałkowie województw, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, spółki publiczne, agencje rozwoju regionalnego, publiczne placówki medyczne czy uczelnie wyższe. [Źródło: www.mr.gov.pl]

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pani Janino chyba już Pani widzi, że nic z tego nie będzie a szkoda. Brawo dla urzędników UM, czekali...czekali i się doczekali. Teraz włodarze śpiewają tak jak im grają. A graja w ton, tego się nie da, to się nie opłaca, z tego nie wiadomo co będzie więc może lepiej nie - najlepiej proszę nam nie przeszkadzać.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama