, środa 19 luty 2020
Cieszyn: Ceny za wywóz śmieci w górę
Jakie stawki miesięczne będą obowiązywać? fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Cieszyn: Ceny za wywóz śmieci w górę

DR
Rada Miejska Cieszyna uchwaliła nowe stawki opłat za wywóz śmieci. Ceny od 1 kwietnia pójdą w górę.

Jakie stawki miesięczne będą obowiązywać? W przypadku gospodarstw domowych, w których segregowane są śmieci, stawki wyniosą 15 zł od osoby. Osoby niesegregujące śmieci zapłacą 33 zł. Przypomnijmy, że do tej pory obowiązywały kwoty kolejno – 10,30 i 22,70 zł. Właściciele domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe za wywóz segregowanych śmieci zapłacą ryczałtową stawkę opłaty w wysokości 57 zł za rok, za niesegregowane śmieci – 74 zł za rok. Wcześniej było to kolejno – 52 i 68 zł.

- Utrzymanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na obecnym poziomie zagraża powiększającym się deficytem, który będzie wymagał pokrycia z budżetu miasta, co negatywnie wpłynie na możliwość finansowania innych zadań samorządu gminnego – tłumaczą władze miasta Cieszyna.

Podwyżki są wynikiem analiz dochodów i wydatków poniesionych w latach 2013-2018 z tytułu funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Wskazują one na deficyt w wysokości ok. 2 912 000,00 zł. Ponadto, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2017 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska określiło nowe wyższe jednostkowe stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowiskach. Stawki te będą wzrastać do 2020 r, a to ma istotny wpływ na stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów w gminach. Kolejnym czynnikiem jest również wzrost w 2019 roku minimalnego wynagrodzenia za pracę w stosunku do wysokości z 2018 r. o 7 %. Ma to bezpośrednie przełożenie na koszty pracownicze, które wykonawcy wliczają szacując ww. stawki.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A czy sprawa przekrętów na śmieciach firmy obsługującej została wyjaśniona, a winni ukarani?

W Polsce powinno się i to jak najszybciej wprowadzić kaucję na plastikowe butelki.

ale najpierw delegalizację PiS

powiedzmy sobie szczerze, dotychczas za odbiór śmieci płaciło się grosze - no i potem zdziwienie, że palą się ich hałdy po całej Polsce - podejrzewam, że wzrost kosztów ma solidny związek z tymi pożarami i obostrzeniem przepisów dot. składowania

ja-nek ,bredzisz człowieku,stawki za wywóz śmieci w Dreźnie są o połowę niższe jak w Cieszynie...ja mam tylko dwa pytania:
1.czy zakończyło się już śledztwo w sprawie oszustwa (zawyżania masy śmieci na wadze) przez firmę wykonującą wywóz śmieci ?
2.czy miasto Cieszyn musi koniecznie wybierać firmę której właściciel co miesiąc kupuje nowego luksusowego Mercedesa ? -może zamiast podnosić ceny wywozu śmieci-warto poszukać tańszej firmy...i o ile oczywiście jestem daleki od zaglądania komuś w jego prywatny portfel ,tak w tym przypadku "zaglądam" ,bo dzieje się to kosztem moim i innych mieszkańców miasta,a miasto idzie po najniższej linii oporu,a tłumaczenie tego faktu wzrostem kosztów pracowniczych-jest dziecinnie-naiwne...wszyscy wiedzą jak jest :-)
Pozdrawiam wszystkich myślących

sugerujesz, żeby ze śmieciami do Drezna jeździć czy jak?...
albo żeby Drezno nasze śmieci odbierało??...
założę się, że nie znasz struktury kosztów i dopłat w Dreźnie i tylko tak sobie pobulkujesz jak przysłowiowa rzić w mydlinach
równie idiotyczny argument z mercedesem i "szukaniem tańszej firmy" - masz w ogóle pojęcie co to jest przetarg czy może jesteś kandydatem do obrony terytorialnej?

No tak ,trzeba skądś wziąć kasę na różne niepotrzebne projekty i pomysły nowych władców Cieszyna

a tu chyba spudłowałeś, bezmyślność tak ma - w Skoczowie też droższe śmieci, w Dębowcu itede

 W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-opl... ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej prawo nie zezwala tam na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej... … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Nadal jesteśmy jedynym krajem UE który pozwala aby zyski z comiesięcznych opłat polskich rodzin za śmieci były transferowane do innych krajów… https://www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 ...

może tego nie czujesz i nie rozumiesz, ale jakakolwiek usługa wykonana przez podmiot państwowy/komunalny jest droższa i gorsza, niezależnie od tego gdzie się odbywa - to wiedzą wszyscy, którzy już trochę pożyli na tym świecie i mają nieco doświadczeń w tym zakresie - o przyczynach takiego stanu rzeczy nie będę się rozwodził, bo rozumni je znają, a z twojego elaboratu wynika, że jesteś raczej z tych zadżumionych cudaczną ideologią

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama