, piątek 15 luty 2019
Cieszyn: Bon organizacyjny od września
Zdjęcie poglądowe fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Cieszyn: Bon organizacyjny od września

DR
W cieszyńskich szkołach od 1 września tego roku wprowadzony zostanie bon organizacyjny. Pozwoli on na sprawne podejmowanie decyzji przez dyrektorów placówek i sprawiedliwy podział środków przeznaczonych na ich funkcjonowanie.

Prace nad tym systemem trwają od jesieni ubiegłego roku. - Zaczęliśmy się do tego przekonywać, zaczęliśmy to organizować, wychodząc z założenia, że jasne kryteria postawione dyrektorom szkół powodują, że mogą szybciej, sprawniej podejmować decyzje, w które nie musi być zaangażowany burmistrz miasta – mówi Ryszard Macura.

Bony będą przyznawane według kryterium ilości uczniów w danej szkole i częściowo w zależności od tego ile oddziałów klasowych będzie w danej szkole. Dyrektorzy otrzymają pewną pulę finansową, którą muszą przełożyć na organizację swojej szkoły, jednocześnie nie przekraczając jej. W ramach tej puli trzeba wyróżnić cztery aspekty. Są to środki przeznaczane przede wszystkim na zajęcia obowiązkowe. Drugą część stanowią środki na zajęcia dodatkowe, w zależności od czy jest to większa, czy mniejsza placówka. Z pewnością w tej większej szkole łatwiej będzie organizować zajęcia dodatkowe, jednak ta ma nieco bardziej skomplikowane mechanizmy organizacyjne zajęć obowiązkowych. Natomiast mniejsza szkoła oznacza mniejsze klasy, tu łatwiej o organizację, ale niestety jest to również mniejsze pole manewru, jeżeli chodzi o zajęcia dodatkowe. Trzecia część środków będzie przeznaczana na remonty, w zależności od wielkości szkoły. Ostatnia część to rezerwy, przeznaczana na sytuacje nieprzewidziane, m.in. związane z urlopami dla poratowania zdrowia.

Bon organizacyjny daje pole do popisu dyrektorom cieszyńskich placówek, którzy sami mogą rozplanować środki według aktualnych priorytetów. Jeżeli nie będzie potrzeby wykorzystania pieniędzy pozostawionych w rezerwie na nagłe sytuacje, dyrektor może je na przykład przeznaczyć na zwiększenie zajęć dodatkowych. Wszystko według zasady, że to oni najlepiej znają potrzeby swojej szkoły i dobrze wiedzą jak funkcjonuje. Każdy z nich dostanie taką samą szansę na zorganizowanie swojej szkoły. - To jest pewien mechanizm zachęcający dyrektorów, żeby tak organizowali swoją prace, aby starczyło im na wszystko – podkreśla burmistrz Ryszard Macura.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama