, wtorek 19 czerwca 2018
Cieszyn-Boguszowice: Chcą sprzedać dawne przejście graniczne
Przetarg na platformę zostanie ogłoszony najprawdopodobniej pod koniec roku.  fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Cieszyn-Boguszowice: Chcą sprzedać dawne przejście graniczne

Marcin Czyżewski
Platforma w Cieszynie-Boguszowicach przez lata była największym przejściem granicznym na południu Polski. Teraz trwają przygotowania do jej sprzedaży. Niewykluczone, że powstanie tu galeria handlowa ze stacjami benzynowymi i fast foodem.

Kiedyś było tu największe drogowe przejście graniczne w południowej Polsce. To wciąż najpopularniejsze miejsce przekraczania granicy przez osoby jadące na południe Europy. Każdego dnia przejeżdżają tędy tysiące samochodów. Dzisiaj jednak przeważająca większość z nich nie zatrzymuje się już na dawnej platformie granicznej, tylko wydzieloną drogą wjeżdża prosto do Czech.

Na platformie i w stojących tutaj budynkach wciąż jednak sporo się dzieje. Mieszczą się tu urząd celny, agencje spedycyjne, sklepy, restauracja, kantor. - W sumie mamy około 60 najemców - mówi Bolesław Zemła, naczelnik wydziału zarządzania nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Cieszynie, które zarządza dzisiaj terminalem.

Mimo to władze powiatu przygotowują się do sprzedaży dawnego przejścia granicznego, gdyż prowadzenie działalności komercyjnej polegającej na wynajmowaniu pomieszczeń nie należy do zadań powiatu. Starostwo zleciło już wykonanie wyceny nieruchomości, co zajmie około dwóch miesięcy.

W powiecie przekonują, że platforma może być łakomym kąskiem. - To miejsce z ogromnym potencjałem, ostatni taki teren przed wyjazdem z Polski. Bardzo dobrze skomunikowane, popularne, mijane codziennie przez wielu ludzi. Pojawiają się informacje, że mogłyby tu powstać galeria handlowa, stacja benzynowa, fast food - mówi Zemła.

Przetarg na platformę zostanie ogłoszony najprawdopodobniej pod koniec roku.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Program Głos Regionów zajmie się sprawą zabudowań przejść granicznych w Cieszynie-Boguszowicach i Zwardoniu. Chcemy porozmawiać na temat ich przyszłości, ale także planów władz na ich zagospodarowanie oraz o obawach przedsiębiorców z Cieszyna w związku z planami budowy na terenie przejścia - hipermarketu.

Chętnych do udziału w programie zapraszamy o 11:30 w najbliższą niedzielę 23.11.2014 roku.

Program Głos Regionów na żywo z Cieszyna rozpocznie się o 12:00

przemyslaw.adamski@tvp.pl

Może tak to miało być od samego początku.Terminal wszak był budowany już w czasach gdy było wiadomo że zmierzamy do otwartych granic. W tym czasie jednak grupa celników była jedną z najmocniejszych w budżetówce i swoje wywalczyła. Dobrze się gospodaruje nie-swoim pieniądzem. Skąd my to znamy? Dziś celnicy trochę zostali odstawieni od państwowego cycka to protestują we "włoski" sposób lub usiłują naginać przepisy do swoich wyobrażeń. Takie "państwo w państwie" jakich jeszcze wiele w Rzeczypospolitej. Zatem konkluzja jest taka że to bynajmniej nie "władze są głupie". Tak ani mówić ani twierdzić niesposób. Tylko lokalna Władza nie potrafi się znaleść w tym gąszczu który jest wytworem: niejasnych przepisów (a może tak ma byc?), lokalnych grup nacisku biznesowo-politycznego, działalności z pogranicza (prawa oczywiście), a w końcu sytuacji w której "lokalni partnerzy" niezbyt rychliwie podnoszą poziom swojej wiedzy, przedsiębiorczości i innowacyjności. Oni chcieliby sterować PKS-em, koleją czy innymi obszarami, a podchodzą do tego w starym partyjnym stylu. Egzekutywa lokalnej ..... (tu wpisać nazwę jakiejkolwiek lokalnej zgrajii partyjnej) uchwaliła działania swoich Radnych,-Posłów (przecież jest jasnym że to nie są lokalni tylko partyjni ludzie) w danym obszarze,delegowała "wybitnych" (zaufanych) na stanowiska, a lokalny samorząd ma w demokratycznej legalizacji klapnąć partyjny wymysł.

Postawmy tam McDonald's i wszyscy będą się cieszyć, że do Jasienicy nie trzeba jeździć! Galeria handlowa to chyba jakaś pomyłka...

Owieczkę można okresowo strzyc lub jednorazowo zarżnąć. Wybór należy do Ciebie /Powiecie/

Platforma na pewno była łakomym kąskiem a kontrabanda i przemytnicy czuli się tam jak u siebie w domu.
Jeszcze długo miejsce to kojarzyć mi się będzie z zapijaczoną mordą stojącego w rozkroku celnika

niech zrobią kolejny chiński market:)

Zgadzam się, władze są głupie, może niech sprzedadzą miasto Chińczykom albo jeszcze lepiej oddadzą za darmo (w końcu sami chcą za darmo dostawać dworce), oni się tu osiedlą, wybudują fabryki, będzie rozkwit. Nie dla nas oczywiście.

Widocznie powiatowi nie jest potrzebna kura znosząca złote jaja.

Niech Urząd Miasta i Starostwo sprzedają. Jak to ładnie napisane że są tam sklepy, gdzie?. To są sklepiki. A tu chcą galerie robić. W tym mieście same sklepy a pracy żadnej, za co kupować? Może ktoś jadący za granicę wjechał by do miasta a nie do galerii handlowej na ex granicy i pojedzie dalej. Jezus Maria jakie te władze wciąż są głupie i ślepe co do przyszłości miasta. Kiedyś wielce nie wolno było się tam kręcić bo to wielka granica państwa a teraz nie wiedzą co z tym zrobić. Hotel dla kierowców jadących tamtędy a nie sklepy. Kto tam z miejscowych pójdzie na zakupy? jak to daleko od miasta.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama