, środa 19 luty 2020
Cieszyn: Bilans się zgadza, a drzew nie ma
Burmistrz, Mieczysław Szczurek zlecił Miejskiemu Zarządowi Dróg wycinkę, argumentując m.in., że drzewa stanowią nikłe walory estetyczne i krajobrazowe. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Bilans się zgadza, a drzew nie ma

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Bilans się zgadza, a drzew nie ma

Mieszkańcy i użytkownicy ulicy Sienkiewicza nie widzą zagrożenia w postaci zawalenia się drzew, gdyż ochoczo przy nich parkują swoje samochody.

Ulica Sienkiewicza, jedna z bardziej urokliwych cieszyńskich ulic zostanie wkrótce ogołocona z drzew, które niemal od zawsze były jej wizytówką.

Ulica jest znana z powodu zabytkowych willi i kamienic, które są przy niej zlokalizowane. Jednak jej znakiem rozpoznawczym od ponad stu lat były także klony rosnące w szpalerze po obu stronach drogi. Kiedy spojrzy się na zdjęcia z początku XX w., widać wiele drzew. Współcześnie przy Sienkiewicza rośnie już tylko siedem klonów, ale wkrótce i one zostaną wycięte, a nowych nasadzeń w tym miejscu nie będzie.

Burmistrz, Mieczysław Szczurek zlecił Miejskiemu Zarządowi Dróg wycinkę, argumentując, że drzewa stanowią nikłe walory estetyczne i krajobrazowe oraz stanowią zagrożenia lub utrudnienia dla ruchu drogowego. Jednak naczelnym powodem tej decyzji jest to, że drzewa rosną bezpośrednio w jezdni. Chociaż gdy spojrzy się na zdjęcia sprzed stu lat, drzewa zawsze rosły w tej jezdni, a konkretnie na linii chodnika i ulicy. I przez ten cały czas nikomu to nie przeszkadzało.

Jak się okazuje, do dziś mieszkańcy i użytkownicy ulicy Sienkiewicza nie widzą zagrożenia w postaci zawalenia się drzew, gdyż ochoczo przy nich parkują swoje samochody. - To jakaś straszna bzdura i nieporozumienie. Proszę spojrzeć, przecież to są normalne, zdrowe drzewa i już puściły liście na wiosnę - mówi, nie kryjąc zdziwienia jeden z mieszkańców ulicy Sienkiewicza. - Drzewka wymagają jedynie zadbania i przycinki koron - dodaje.

- I w ten sposób kolejna ulica z alejką drzew zniknie z Cieszyna. Na ich miejscu nie ma planów posadzenia nowych, bo chodzi tylko o ułatwienie wylania asfaltu po właśnie zakończonym w tym miejscu remoncie kanalizacji - napisał do nas poprzez rubrykę "Daj nam cynk” zbulwersowany czytelnik. Z kolei burmistrz broni swojej argumentacji i wskazuje, że w zamian wyciętych drzew będą nowe nasadzenia. - Posadzimy nowe drzewa. To nie będzie na Sienkiewicza, ale kilkadziesiąt metrów dalej, przy Przedszkolu Towarzystwa Ewangelickiego przy Placu Kościelnym - zapewnia burmistrz.

Rzeczywiście, w wyniku tych machinacji liczby w urzędniczych raportach z pewnością będą się zgadzać: siedem drzew wyciętych, siedem drzew nasadzonych. Ale chyba nie tylko o to chodzi...

Komentarze: (32)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A może lepiej byłoby poszerzyć tak chodniki z obu stron aby drzewa znalazły się na chodnikach zamiast na jezdni ???
To jest realne wyjście z tej sytuacji. Miejsce między drzewami teraz pełni funkcję parkinu mieszkańców. Rzeczywisty pas jezdni
nie będzie nadal uszczuplony bo i teraz ziemia między drzewami realnie nie spełnia funkcji jezdni.
Panie Szczurek,to jest dobre rozwiązanie !!!!!

Mieszkam na Sienkiewicza i twierdzenie ze drzewa przeszkadzaja mieszkańcom to jakas bzdura. Ulica dzieki tym drzewom i rosnacym tu magnoliom tworza niepowtarzalny klimat i miejsce do spacerow. Wielokrotnie widzialem turystow spoza Cieszyna robiacych zdjecia.
Czy pusta asfaltowa ulica bedzie równie atrakcyjna ? Łatwiej wyciąć niż o nie zadbać. Taka jest metoda ratusza ?
Dosyć niszczenia miasta. Ulice przypominajace tor motocrossowy już nam wystarczą !!!!!!

Fatalnie to wygląda Panie Burmistrzu. Naprawdę fatalnie.

Wstyd, wstyd, wstyd, wstyd, wstyd, wstyd, wstyd, wstyd, wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tyle lat nikomu nie przeszkadzały aż do teraz nasz burmistrz Szczurek trochę już przesądza niech zajmie się rzeczami, które trzeba zrobić, np.dokończyć PKS!!!

to jest po prostu kolejny skandal w wykonaniu Szczurka. Czy on nie ma za grosz przyzwoitości?! Teraz załuję, że nie udało sie przeprowadzić referendum.

Straszne, Cieszyn to ie jest jedyne miasto, które zostaje ogołocone z drzew. Ludzie, kiedy oni zaczną nas słuchac? Mamy na ulicę wyjść, żeby ktos wreszcie zareagował na mieszkańców? Do kogo należy miasto? Do ludzi czy do garstki politykierów realizujących własne interesy?

Jestem zbulwersowana!!! Ulica Sienkiewicza, przy której przez wiele lat mieszkałam zawsze kojarzyła się z aleją drzew. Ponad 100 lat sobie rosły, a nagle komuś coś zaczęło przeszkadzać? A może Pan burmistrz chciałby, aby jego w taki bestialski sposób "wyciąć" ze stanowiska? Niech Pan się opamięta w porę, bo pańska argumentacja jakoś do mnie i innych ludzi nie przemawia.

Teraz każdy neguje decyzje Pana Burmistrza, a jak była możliwość przeprowadzenia referendum to ilu z Was się podpisało pod petycją? Mamy taką władzę, jaką sami sobie wybieramy.

W swoim czasie ochoczo złożyłem podpis pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, gdy chodzono po osiedlach i podpisy zbierano. To niestety bolączka wyborów samorządowych. Ludzie zupełnie je ignorują. Ciekawe jaki procent mieszkańców w ogóle wie, jak nazywa się burmistrz.

Wstyd mi że głosowałem kiedyś na tego człowieka.

Daj rządy mądrych, dobrych ludzi,
Mocnych w mądrości i dobroci.
A kiedy lud na nogi stanie,
Niechaj podniesie pięść żylastą:

Tyle Tuwim w Kwiatach polskich. A ja dodam

Skończy się Szczurka złe władanie
I ocaleje nasze miasto.

skoro inaczej nie można tu napisać to piszę : skurczybyk....pyknięty esteta się znalazł

Zlikwidowali ostatnią oazę zieleni,czyli ogród na Pl.Słowackiego.Nie do pomyślenia w zachodniej Europie

Widac co to dla Szczurka walory estetyczne. Dworzec kolejowy pewnie Cieszynski. Niech sie za ta wizytowke miasta najpierw zabierze.

Panie Burmistrzu,decyzja o wycinaniu drzew jest zła,proszę o wycofaniu się i dosadzenie kilku drzew na tej ulicy.Nie można pozwolić na zrobienie pustyni z tej pięknej ulicy,która przyciąga wielu turystów. Nie dewastujmy naszego pięknego Cieszyna.

podpisuję się pod tym apelem !

he, he, he - jak ja to lubię, jak można coś zepsuć to ten pan z dużą dozą prawdopodobieństwa to zrobi ;)
faktycznie ul. sienkiewicza jest urokliwa i z pewnością można tak to rozwiązać aby te drzewa zostały - odpowiednio zabezpieczając wokół grunt, żeby zbytnio drogi nowej nie uszkadzały, ale to trzeba chcieć, a nie rąbać na lewo prawo jak leci....
ostatnio też burmistrz sobie nie zyskał sympatyków nie informując odpowiednio skutecznie ludzi (tylko BIP i wieści ratuszowe) o konsultacjach w sprawie dworca - przyszły 3 osoby! - to ja się pytam - od czego ma rzecznika prasowego????????????/

To w UMie jest rzecznik prassssowy??????? To niby ta paniczka ktora zarzondzala Wikto-Ryja 330 czy jakos tak i spartaczyla sprawe??????

Decyzję o ustawieniu kilku ławek i kwiatów na rynku (rewitalizacja) konsultuje z mieszkańcami, ankiety do wypełnienia i inne duperele.Decyzje nieodwracalne podejmuje samodzielnie, od strzału. Może jakaś petycja od mieszkańców, żeby zajął się już tylko kolejnymi patronatami- to takie bezpieczne dla miasta. Mam nadzieję, że takie jego działania skłonią kogoś rozsądnego do kandydowania, a mieszkańców do rozumnego wyboru.
A powód pewno ten sam co zawsze. Wycięcie drzew w interesie jakiegoś bliskiego kolegi od kieliszka.

To jakis głupi żart???????? Nie mozna do tego dopuscic!!!

Każda władza deprawuje ludzi i z czasem stają się nietykalni i najlepsi na świecie, niestety, po drodze krzywdzą wszystkich naokoło swoim "geniuszem"
Wycinka tych drzew do klasycznej głupoty należy, a Wydział Ochr Środowiska tchórzy przed Szefem

Co więcej, Cieszyn po raz pierwszy od wojny, jest tak permanentnie rozkopany na całej przestrzeni, że przypomina to tylko stan wojny. Takiej klęski na drogach nigdy tu nie było. Arogancja władzy sięga ZENITU!
NIE MA TAKIEJ OPCJI, żeby imć p. burmistrz lub jego zastępcy, zostali ponownie wybrani do władz miasta, o ile cieszyniacy nie popiszą się głupotą przy urnach wyborczych. Póki co, ta "władza" zostawi po sobie na setki lat "życzliwą" pamięć u cieszyniaków i sfrustrowanych przy- i prze-jezdnych, którzy raczej więcej już tu nie wrócą.

To jest rzeczywiście skandal, jeśli nie rozbój w jasny dzień!
Argumentacja, iż drzewa te nie posiadają walorów estetycznych, jest czysta demagogią, ponieważ nie chce się uwierzyć, że jest zaledwie dyletanctwem...
Proponuję zasadzić ten drzewny ersatz na zaśmieconym placu wewnętrznym, być może wprost pod oknami szanownego pana Buergermeistra - pomiędzy ratuszem a pobliskim kościołem. A ulicę Sienkiewicza ozdobić ogromnymi bilboardami wyborczymi z podobizną wspomnianego powyżej pana tudzież klęczącego przed nim szefostwa Wydziału Ochrony Środowiska.

Głupota burmistrza szczurów po raz kolejny sięga zenitu! Argumentacja absurdalną, tak jak jego kadencja. "Brak walorów estetycznych." Ja bym powiedział brak walorów umysłowych burmistrzu! A zdanie, ze posadzki drzewa w zamian, ale kilkaset metrów dalej mordują mój mózg. a grosz logiki!

Mieszkam na Sienkiewicza i uważam pomysł wycięcia drzew za skandal,mieszkańcy są oburzeni. Może TV pomoże.

Na Górnej też padną, bo znowu przy kolejnym markecie nie będzie ronda tylko pasy do zjazdu, teoretycznie w jedną stronę. A jak się okazuje przy Lidlu i Merkurym, to nie dział. Nikt k... nie wpadnie na to, żeby połączyć wjazd do marketu z pobliskimi skrzyżowaniami i zrobić rondo... MASAKRA, jaka krótkowzroczność panuje w UM Cieszyna...

Rondo? Rozpędź się najbardziej jak potrafisz i walnij w głupi łeb

Klony rosły na Sienkiewicza ponad 100 lat /cytat z art./ a...... pod toporem /piłą / idioty padną w 5 minut. Ciekawe czy wydział ochrony środowiska już przyklasnął tej decyzji. A może obowiązuje jedyna słuszna linia i nic już nie da się zrobić, nikt nie pójdzie pod prąd bo po co się narażać. Zaasfaltujmy wszystko na amen zróbmy kolejny parking /płatny oczywiście/ i powielmy akcje z Czeskiego Cieszyna gdzie nie pomogła nawet internetowa petycja w obronie zdrowych drzew. A potem usiądziemy i po chwili zadumy dojdziemy do konkluzji :
K... cośmy narobili ??? Panie Burmistrzu : Niech Pan takich decyzji nie bierze na klatę bo cieszyniacy mogą tego Panu nie wybaczyć.

Chodzi o to żeby było więcej miejsc parkingowych.. nowy asfalt, nowe miejsca, nowy parkomat. Burmistrz decydując się na parking na rynku udowodnił że o walorach estetycznych to nie powinien się wypowiadać.

Niech wytną. Ochoczo parkują obok? Przy deficycie miejsc parkingowych wyrażenie "ochoczo" nie jest adekwatne.

"...Szczurek zlecił Miejskiemu Zarządowi Dróg wycinkę, argumentując, że drzewa stanowią nikłe walory estetyczne i krajobrazowe ..." To jeszcze na razie jest urokliwa i krajobrazowa uliczka, więc nalezy robić wszystko, żeby zachować ten stan do czasu ... wyboru nowego, prawdziwego burmistrza.

Jedno pytanie: kto ma byc tym nowym "prawdziwym"? Herok? Andrukiewicz? Szczurek once again? Ta jak jej tam nauczycielka? Macura? Smiech na sali.

Tylko Ty się nadajesz. Płacz nie tylko na sali :P

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama