, poniedziałek 24 stycznia 2022
Chybie walczy o połączenia autobusowe
Z Chybia do Bielska-Białej i do Pawłowic – o te dwa połączenia od kilku miesięcy zabiega wójt gminy Chybie Janusz Żydek. Mają one zostać stworzone przede wszystkim dla uczniów dojeżdżających do szkół ponadgminazjalnych.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Chybie walczy o połączenia autobusowe

KT
Z Chybia do Bielska-Białej i do Pawłowic – o te dwa połączenia od kilku miesięcy zabiega wójt gminy Chybie Janusz Żydek. Mają one zostać stworzone przede wszystkim dla uczniów dojeżdżających do szkół ponadgminazjalnych.

- Przeprowadzone analizy prawne wykazały, że bezpośrednie sfinansowanie przez Gminę Chybie kosztów przywrócenia ostatnio zlikwidowanego przez prywatną firmę przewozową Linea-Trans kursu z Bielska-Białej o godz. 18.20, którego chciał podjąć się chybski samorząd, byłoby niestety prawnie niedopuszczalne – informuje Urząd Gminy Chybie.

W związku z tym, podjęto kolejne działania w celu znalezienia nowego rozwiązania. Temu miało służyć, zainicjowane przez wójta gminy Chybie spotkanie z Beskidzkim Związkiem Powiatowo-Gminnym, który jest organizatorem transportu w powiecie bielskim oraz PKS-em w Bielsku-Białej - operatorem transportu na liniach w tym powiecie. Na spotkaniu, które odbyło się 21 stycznia 2019 r. w Bielsku-Białej, zjawił się również wójt gminy Jaworze. Przedstawiciele wymienionych podmiotów rozważali różne warianty zmian rozkładu jazdy autobusów. Są one teraz analizowane przez BZPG i bielski PKS pod kątem możliwości techniczno-organizacyjnych oraz kosztów, które leżałyby po stronie gminy Chybie. Kolejnym krokiem ma być podjęcie wspólnej decyzji wójta i rady gminy, dotyczącej źródła finansowania z budżetu gminy uruchomienia kursów do Chybia prawdopodobnie od września 2019 r.

Pozostaje jeszcze kwestia autobusowego połączenia do Pawłowic. Staje się ono coraz bardziej realne. - Rodzice uczniów z terenu naszej gminy uczęszczających do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach oraz dyrektor tej placówki zawnioskowali o przedłużenie linii komunikacyjnej „Pawłowice Centrum–Targ - Strumień Rynek” do Chybia. Komunikację na tej linii, oznaczonej jako „L-5”, prowadzi Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju – informuje Urząd Gminy Chybie.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się 17 stycznia 2019 r. w Urzędzie Miejskim w Strumieniu. Wzięło w nim udział trzech włodarzy – z gminy Pawłowice, gminy Strumień i gminy Chybie. Omawiano lokalizację nowej linii łączącej Pawłowice z Bąkowem oraz przedłużenie linii L-5 do Chybia. Wójt gminy Chybie Janusz Żydek wnioskował o to, by została ona wydłużona aż do Zaborza. Pozwoliło by to na skomunikowanie Zaborza i Mnicha z centrum Chybia oraz Strumieniem, Pawłowicami i wiązało by się to z możliwością przesiadki w kierunku Bielsko-Białej, Pszczyny czy Katowic. Z kolei, 22 stycznia pracownicy urzędów z Chybia i Pawłowic dokonali wspólnego objazdu proponowanego przedłużenia odcinka. Niebawem ma pojawić się stanowisko MZK w Jastrzębiu-Zdroju, a także informacja dotycząca kosztów, jakie musiałaby pokryć gmina. To będzie wiązało się z kolejnymi analizami możliwości budżetowych i decyzją, co do udzielenia pomocy finansowej Związkowi Komunikacyjnemu z Jastrzębia-Zdroju i uruchomieniem kursów od września 2019 roku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama