, niedziela 20 września 2020
warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/betagc/public_html/sites/default/modules/cck/content.module on line 1284.
Ceny paliw nieustannie rosną, Polakom to nie przeszkadza, jeździmy jeszcze więcej
W najbliższych dniach ceny paliwa na stacjach będą drożeć. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Ceny paliw nieustannie rosną, Polakom to nie przeszkadza, jeździmy jeszcze więcej

PAP/BŚ

Komentarze: ()    Zobacz opinię czytelników (10)    Dodaj opinie
W najbliższych dniach ceny paliwa na stacjach będą drożeć. Benzyna 95 powinna kosztować ok. 5,76-5,89 zł za litr, olej napędowy ok. 5,75-5,87 zł za litr, a autogaz ok. 2,77-2,86 zł za litr - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Mimo rosnących cen paliw, w 2011 r. ich zużycie wzrosło o 2 proc., a konsumpcja oleju napędowego zwiększyła się o 8 proc. - poinformowała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w raporcie za 2011 rok.

Zdaniem analityków, na pylonach niektórych stacji, kierowcy mogą w tym tygodniu zobaczyć ceny rzędu 5,99 zł za litr paliwa, a już wkrótce ceny detaliczne mogą przebić poziom 6 zł za litr. Pomimo tak wysokich cen paliwa w Polsce nie spada ilość zakupionych samochodów. Mało tego, Polacy jeżdżą coraz więcej.

Zaprezentowany przez POPiHN raport stwierdza, że w 2011 roku ceny benzyny wzrosły o 13 proc., a oleju napędowego i autogazu o 18 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczyły 5 zł za litr. - Dwa główne powody wzrostów cen to rosnące ceny ropy i kurs dolara - informuje Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw POPiHN.

Polska jest szóstym rynkiem europejskim pod względem ilości zużywanego paliwa, a pod względem zużycia paliwa na mieszkańca, jest na 12. miejscu.

Według raportu import oleju napędowego zmalał o 3 proc. i należy się spodziewać, że w 2012 roku ta tendencja będzie się utrzymywać. W kraju przerobiono 24 mln ton ropy naftowej, w 90 proc. pochodzącej z Rosji, a wydobywana w kraju ropa stanowiła 2,5 proc. przerobu. Sprowadzono o 4,5 mln m sześc. paliw więcej niż wyeksportowano. Systematycznie rośnie pozycja Niemiec w zaopatrzeniu Polski w paliwa z tego kraju.

Średnie krajowe ceny diesla wzrosły w mijającym tygodniu o 1 gr. do 5,79 zł za litr. Najbardziej stabilne są detaliczne ceny autogazu. Od października 2011 roku ceny LPG w kraju pozostają na średnim poziomie 2,84 zł.

O ile sytuacja gospodarcza na świecie, a w szczególności w Europie, nie ulegnie zmianie POPiHN przewiduje 2-3 proc. wzrost rynku paliw.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To mamy dobrobyt przy tych donaldkach i reszcie mafi..Irlandia

Jak likwidują połączenia kolejowe i autobusowe, to jaki mamy wybór? Czasami to ta ,,demokracja'' człowiekowi wyłazi, nie powiem którędy... Doją nas bez opamiętania, a my jak te barany dajemy się doić. Kiedy nastąpi przesilenie i coś pęknie? Obawiam się, że szybciej niż później...

Z artykułu wynika że skoro jeżdżą coraz więcej to trzeba z nich zedrzeć ile się da,a jaką mamy alternatywę,PKP,PKS rozkradzione i doprowadzone do upadku.

Polacy jeżdżą, bo wielu z nich pracuje poza miejscem zamieszkania! i pomału nie ma wyjścia- musi i tak tankować samochód, żeby dojechać do pracy!

cyt:"Dwa główne powody wzrostów cen to rosnące ceny ropy i kurs dolara - informuje Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw POPiHN."
Przeciez cena dolara spada.

Nie zauważyłeś że jak na świecie dolar i ropa tanieją to u nas ceny idą w górę,ajak zapowiadają obniżki to zazwyczaj drożeje,nie polecam Orlenu na wlocie do Wisły ON maja po 5,96 a z jakością też coś nie tak,bo po zatankowaniu samochód odmówił "współpracy".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama