, środa 5 sierpnia 2020
Centrum Dębowca po przebudowie
Przy realizacji inwestycji w Parku Jubileuszowym w Dębowcu postawiono na to, co w gminie jest najcenniejsze, czyli piękne krajobrazy oraz solanki, które są naturalnym bogactwem gminy. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Centrum Dębowca po przebudowie

MB/SM
Po ponad roku zakończyła się przebudowa centrum Dębowca. W ramach wartej ponad 2 mln zł inwestycji wybudowany został kompleks budynków usługowych, tężnia solankowa oraz nowy przystanek autobusowy i toalety publiczne.

Przy realizacji inwestycji w Parku Jubileuszowego w Dębowcu postawiono na to, co w gminie jest najcenniejsze, czyli piękne krajobrazy oraz solanki, które są naturalnym bogactwem gminy. Solanka z Dębowca posiada bowiem jedną z najwyższych w świecie koncentrację minerałów takich jak: jod, brom, wapń, krzem oraz selen, dzięki czemu od 2006 r. zaliczona została do wód leczniczych i termalnych.

Przebywanie w najbliższej w pobliżu tężni umożliwia naturalną inhalację dróg oddechowych, podobną do przeprowadzonej w strefie nadmorskiej z tą różnicą, że nasza solanka jest biologicznie czysta i zawiera wielokrotnie większą mineralizację (np. jodu w 1 litrze jest prawie 20 razy więcej niż w Bałtyku).

Tężnia solankowa będzie otwarta cały rok i dostęp do niej będzie wolny. - Jeśli będziemy mieć tak łagodną zimę jak w tym roku, to dostęp do tężni będzie także zimą. O czasowym zamknięciu zadecydujemy dopiero przy temperaturach powyżej minus 10 stopni - wyjaśnia wójt Dębowca, Tomasz Branny.

Wójt zapowiada, że szereg nowych inwestycji na czele z tężnią będzie promowany wśród turystów. - Z pewnością będziemy startować w konkursach dla gmin wiejskich, np. "Piękna wieś”. Planujemy zrobienie galerii zdjęć na stronie internetowej, wydanie ulotek reklamujących, a także kart pocztowych ze zdjęciami tężni. Jednak najlepszą promocję zapewniają nam media, o tężni powiedziały już dwie telewizje i szereg gazet - mówi Branny.

Dębowiec mimo starań o ściągnięcie turystów poprzez najnowsze inwestycje nadal zmaga się z problemem komunikacyjnym. W weekendy trudno dostać się tam, nie mając samochodu. - To jest problem, na który my obecnie nie mamy wpływu. Dopiero gdy od 2016 r. samorządy zaczną dopłacać do transportu publicznego, to uda się nam to zmienić - komentuje wójt Dębowca.

Jak podkreślają specjaliści, solanka wspomaga leczenie wielu schorzeń dermatologicznych, reumatycznych, ginekologicznych, przemiany materii oraz dróg oddechowych. Jest również pomocna przy dolegliwościach związanych m.in. z zaburzeniem snu, stresem, nerwicach, oraz nadmiernym wysiłkiem.

Pierwsze wzmianki określające zalety i walory tej wody datowane są na 1912 r., kiedy podczas wierceń przeprowadzonych przez ostrawsko-karwińskie Gwarestwo, natrafiono na pokłady solankowe. Początki przemysłowego wykorzystywania datowane są na lata 50-te ubiegłego wieku wraz z powstaniem Kopalni i Warzelni Solanek, które na trwałe wpisały się w krajobraz Dębowca.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niechby w końcu Dębowiec zaczął także w innych wioskach inwestować, choćby w naprawę dróg czy oświetlenie.
Budowanie u siebie fajerwerków podczas gdy w gminie ludzie przedzierają się w ciemnościach przez dziurawe trakty - to nic innego jak bezczelna hucpa.
.
Panie Branny, nie wstyd panu za ten skandal?trzeba panu po uszach solidnie przyłożyć, żeby pan zrozumiał co to jest GMINA, i że to nie wyłącznie Dębowiec?!...
A dębowieccy radni - to myślę że szkoda słów, kto zna tę klike to wie wszystko.
Banda wystraszonych głupców i cwanych kombinatorów.
Z wami już niedługo się policzymy - przy wyborach.
.
Koryto wam pachnie? - paszli won.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama