, niedziela 31 maja 2020
Centrum Czeskiego Cieszyna pod ochroną?
Gdyby strefa ochronna została uchwalona już wcześniej, miasto nie byłoby w stanie przebudować Masarykowych Sadów czy też odnowić budynku ratusza, który według wytycznych konserwatora zabytków powinien mieć szary kolor.  fot: SMDodaj do Facebook

Centrum Czeskiego Cieszyna pod ochroną?

STEFAN MAŃKA
Po trzech latach wraca propozycja wpisania historycznej części Czeskiego Cieszyna do strefy zabytków kultury.

Wniosek o wpisanie historycznej części miasta do strefy zabytków kultury złożył w 2008 r. w czeskim ministerstwie kultury jeden z mieszkańców. Na jego podstawie wojewódzki konserwator zabytków przeprowadził w zabytkowej części Czeskiego Cieszyna zakrojone na szeroką skalę badania i ostatecznie poparł pomysł. W swojej opinii na temat miasta napisał wtedy, iż "Czeski Cieszyn jest unikalnym przykładem powstania niezależnego miasta, w wyniku wydarzeń historycznych, w drodze transformacji zabudowy podmiejskiej do samodzielnego obszaru miejskiego z nowo powstałym centrum - rynkiem, z budynkiem ratusza i licznymi, architektonicznie cennymi budynkami głównie z początku XX wieku". W 2011 roku radni Czeskiego Cieszyna zajęli negatywne stanowisko w sprawie wniosku, który zmieniłby centrum miasta w strefę zabytków. Swoją decyzję argumentowali, iż obowiązek ochrony zabudowy z początku XX wieku, zlokalizowanej w historycznym centrum miasta, nakłada na miasto m.in. plan zagospodarowania przestrzennego oraz uchwały rady miasta, wśród których znajduje się zapis mówiący o konieczności konsultacji wszystkich prac budowlanych w centrum miasta z miejskim architektem.

Po trzech latach wraca propozycja wpisania historycznej części Czeskiego Cieszyna do strefy zabytków kultury. Teren, który obejmowałaby strefa, jest położony w centralnej części miasta. Od strony południowej ograniczony byłby ul. Strzelniczą, od zachodniej ul. Dworcową, od północnej ul. Masarykowe Sady oraz rzeką Olzą od strony wschodniej. W przypadku zewnętrznych części proponowanego obszaru ochronna strefa obejmowałaby budynki po obu stronach wymienionych ulic.

Negatywnie do planów ministerstwa kultury nastawiony jest burmistrz Czeskiego Cieszyna Vít Slováček. - Uchwalając strefę ochronną, doprowadzimy do zwiększenia biurokratycznych procedur, a co za tym idzie wydłużenia czasu i pomnożenia nakładów finansowych, które odczują osoby planujące budowę w tym miejscu - komentuje burmistrz. - Na konserwację i rewitalizację zabytków objętych ochroną jest również niezwykle ciężko pozyskać zewnętrzne źródła finansowania. Doświadczyliśmy tego przy przebudowie budynku KaSS Strzelnicy. Aktualnie problemy pojawiają się przy rekonstrukcji kościoła Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie zarządca nie jest w stanie spełnić wszystkich wymagań stawianych mu przez konserwatora zabytków - wylicza burmistrz i dodaje, że gdyby strefa ochronna została uchwalona już wcześniej, miasto nie byłoby w stanie przebudować Masarykowych Sadów czy też odnowić budynku ratusza, który według wytycznych konserwatora zabytków powinien mieć szary kolor.

Wniosek o wpisanie centrum Czeskiego Cieszyna do strefy zabytków kultury został wywieszony na tablicy ogłoszeń ministerstwa kultury oraz w UM w Czeskim Cieszynie. Przez najbliższy miesiąc swoje uwagi do niego mogą zgłaszać osoby, których interesy uchwała naraziłaby na jakąkolwiek szkodę.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie ma Masarykowych Sadów. Są natomiast Aleje Masaryka.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama