, poniedziałek 17 czerwca 2019
Burmistrz zmienia zdanie - Skoczów zawalczy o dworzec PKP
Bez względu na wszystko miasto powinno być stać na doprowadzenie tego obiektu do określonego stanu - uzasadnia burmistrz Skoczowa. fot: silesiainfotransport.plDodaj do Facebook

Burmistrz zmienia zdanie - Skoczów zawalczy o dworzec PKP

MB
W połowie czerwca tego roku ma być otwarty nowy dworzec autobusowy w Skoczowie, wraz z punktami handlowymi, poczekalnią i toaletami. Jednak zmiany czekają też dworzec kolejowy, bo miasto planuje przejąć ten budynek.

- Zwróciłem się PKP Nieruchomości o ponowne rozważenie przekazania nam tego dworca, bo zmieniły się okoliczności. Po pierwsze, nie ma tam już lokatora. A po drugie, najważniejsze, ma zacząć funkcjonować linia kolejowa. W związku z tym jestem zdania, że jednak powinniśmy przygotować dla pasażerów ten budynek i będę namawiać Radę Miejską, byśmy przejęli tę nieruchomość - burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko informuje o planowanym przez samorząd przejęciu budynku dworca kolejowego.

Obecnie miasto czeka na odpowiedź ze stanowiskiem PKP w tej sprawie. Ponad rok temu Skoczów mógł skorzystać z propozycji PKP dotyczącej nieodpłatnego oddania budynku dworca, ale wtedy burmistrz i Rada mówili „nie”. Argumenty odmowy były takie, że za wysokie są koszty, jakie trzeba włożyć w ten budynek po jego przejęciu (m.in. zarządzanie obiektem wpisanym do ewidencji zabytków czy koszty generalnego remontu).

Teraz zaszły zmiany. PKP PLK przekazał informacje o ogłoszonym 15 kwietnia br. przetargu na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla zadania ”Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Cieszyn - Wisła Głębce”. Chodzi o rewitalizację połączenia kolejowego Cieszyna przez Goleszów i Skoczów z Bielskiem-Białą, co otwiera też perspektywy na lepsze połączenia pociągiem z Katowicami. Według planów zarządcy linia ma być zmodernizowana do 2021 roku. W Skoczowie remont przejdą tory, perony, ma być też nowe przejście podziemne przy dworcu, a stara kładka nad torami ma być zdemontowana. Dworzec w obecnie niereprezentatywnym stanie nie będzie wizytówką przy zmodernizowanym szlaku kolejowym.

- Mam nadzieję, że PKP nadal podtrzyma propozycję nieodpłatnego przekazania nam budynku dworca. Moim zdaniem na nic innego ten budynek nie nadaje się, tym bardziej, że w środku obciążony jest urządzeniami PKP, telekomunikacją PKP, bo też mają taką spółkę, więc nie sądzę, że osoba prywatna byłaby zainteresowana zakupem tego obiektu - stwierdza Sitko.

Jednak mimo nowych zachęcających okoliczności, nie zmieniają się koszty utrzymania budynku dworca kolejowego i jego remontu, które spadną na gminę. Burmistrz mimo tego uspokaja. - Jeśli będziemy mieć górę budynku do własnej dyspozycji bez lokatorów, to poprzez wynajem będziemy mogli sobie te koszty rekompensować. Natomiast trudno mi sobie wyobrazić, że po zmodernizowanej trasie wjeżdżają pociągi, być może nawet międzynarodowe, i wita je w Skoczowie dworzec w obecnym stanie. Bez względu na wszystko miasto powinno być stać na doprowadzenie tego obiektu do określonego stanu - uzasadnia burmistrz Skoczowa.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

TELEKOMUNIKACJA kOLEJOWA JUŻ SPRZEDANA. PO SPRZEDAŁO CO SIĘ DA NA KOLEI. Teraz to Netia.
Poza tym włodarze nie wiedzą, ale połowa internetu w Skoczowie "leci" z Dworca PKP światłowodem od Bielska.
Tak więc nie naśmiewać się.

Dworzec kolejowy na jednym krańcu miasta, dworzec autobusowy na drugim krańcu miasta. Skoczów to bardzo dziwne miasto.

a ja nie jestem przekonany co przejmowania dworca. Lokator z góry usunięty ...to pewnie przeniosą się tam lokatorzy z holu dworca.
nie ma pieniędzy na gimnastykę korekcyjną dla dzieci i tu lekką ręka trzeba wydać z milion złotych. Zrobiłbym w czynie wandalistycznym ładną fasadę budynku żeby nie straszyła i gotowe a nie od razu przejmować dworzec na którym nawet bileter nie będzie siedział.

Połączenie Skoczowa z Bielskiem-Białą? Oj chyba, ktoś nie wie co pisze... Rewitalizowany ma być odcinek linii 190 pomiędzy Skoczowem a Cieszynem, o Bielsku możemy tylko pomarzyć...

Potrzebujemy hospicjum stacjonarnego, tym bardziej, że najbliższe jest w Bielsku-Białej. Bardzo dobrze, że miasto wspiera nie tylko inwestycje związane z modernizacją dróg i mostów, ale zwróciło uwagę na opiekę paliatywną, która jest bardzo potrzebna. Miasto to nie tylko twarde projekty infrastrukturalne, ale również te nakierowane na usługi o dużym znaczeniu społecznym.
Mam również nadzieję, że przyjdzie czas na rewitalizację dworca i innych czekających w kolejce remontów w naszym mieście.
Myślę również, że jeśli chodzi o tempo inwestycji i ich jakość, to jednak Skoczów wypada dużo lepiej niż Cieszyn.

A w Cieszynie mizerota w tym temacie...... Szkoda gadać

W Cieszynie w ciągu najbliższych tygodni rozstrzygnie się sprawa dofinansowania budowy dworca. Wtedy będzie wiadomo, czy "COŚ", czy "SZKODA GADAĆ"...

W poprzedniej kadencji skoczowski ratusz dzierżawił i remontował budynek ss. Służebniczek. Ten w bliżej mi nieznanych okolicznościach - kto? komu? za ile?... - został później przekazany skoczowskiemu hospicjum.
.
No nie można wszystkiego na raz. Teraz jeszcze w kolejce na remont czeka Wzgórze im. Św. Jana Pawła II, przez odszczepieńców i wrogów kościoła zwane Kaplicówką. Plebania u Piotra i Pawła też się sypie...

Plebania to się prujE !!!

Co ma hospicjum wspólnego z dworcem PKP ? Nasza obecna władza też mocno wspiera hospicjum i jakoś nikt szumu nie robi ? Jakoś na mapach dalej widnieje Kaplicówka a nie wzgórze Świętego ...

"Co ma hospicjum wspólnego..."?
Pieniądze - te, których zabrakło na dworzec, a znalazły się dla ss. Służebniczek.

PKP TERAZ IM SPRZEDA NIE ZA ZŁOTÓWKĘ LECZ ZA BAŃKĘ - TAK ZARZADZANE JEST MIASTO

CO TERAZ PRZEJĄĆ ? KOLEJNA ZMIANA PLANÓW ? PAN BMS SIĘ KOMPLETNIE POGUBIŁ !!!!!

CAPS LOCK TEAM - LEPIEJ WIDOCZNI - WIDOCZNIE LEPSI

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama