, wtorek 11 sierpnia 2020
Burmistrz o powodach eksmisji z budynku przy Zamkowej 1
Na wypowiedzeniach umów najmu znalazło się następujące uzasadnienie: „Umowa nie zostanie przedłużona z powodu stanu technicznego budynku, który został ujawniony w efekcie zleconych ekspertyz”. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Burmistrz o powodach eksmisji z budynku przy Zamkowej 1

MB
Podczas zeszłotygodniowego spotkania z mediami burmistrz Cieszyna Ryszard Macura poruszył sprawę Zamkowej 1 i podał, jakie są powody wypowiedzenia umów organizacjom, które działają w tym budynku.

- W jednym z artykułów ukazała się informacja, że burmistrz wręczył czy przekazał wypowiedzenia organizacjom funkcjonującym na Zamkowej 1. To nieprawda. Burmistrz nie podpisywał umów z tymi organizacjami, w związku z tym nie mógł przekazać takich wypowiedzeń. Zrobił to zarządca Zamku Cieszyn i został zobowiązany do doprowadzenia do takiej sytuacji, w której prawo będzie przestrzegane. Nikt z nas nie może bowiem pozwolić sobie na narażanie cudzego zdrowia i życia. Tutaj Zamek Cieszyn wypełnił pewne zobowiązanie, które ciążyło na nim od kilku lat, czyli zaczyna naprawiać to, co niestety było przez kilka lat zaniedbane - powiedział burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura.

Jak podawała w ubiegłym tygodniu Gazeta Codzienna, na wypowiedzeniach umów najmu znalazło się następujące uzasadnienie: „Umowa nie zostanie przedłużona z powodu stanu technicznego budynku, który został ujawniony w efekcie zleconych ekspertyz”.

- O powodach nieprzedłużenia umów najlepiej odpowie zarządca Zamku Cieszyn, a ja jedynie mogę mówić to, czego się domyślam - powiedział Macura w czasie spotkania z mediami zapytany o to, by szerzej wyjaśnił powody eksmisji wszystkich organizacji pozarządowych z Zamkowej 1. - W związku z wynikami ekspertyzy technicznej, sanitarnej i przeciwpożarowej wynika, że dotychczasowe użytkowanie tego obiektu naruszało przepisy prawa. Dlatego zwróciliśmy uwagę zarządcy, czyli Zamkowi Cieszyn, domagając się egzekwowania prawa i myślę, że zarządca zdał sobie sprawę z tego, że prawo musi być przestrzegane. I myślę, że taki jest powód eksmisji - dodał burmistrz.

Zapytaliśmy zatem burmistrza, czy przed wykonaniem rzeczonych ekspertyz miały miejsce w tym budynku podobne kontrole w minionych latach. - W okresie sprawowania przeze mnie urzędu Zamek Cieszyn nie dokonał żadnej kontroli. I prawdopodobnie nie przeprowadzał ich również wcześniej - odpowiedział Macura.

Czy to oznacza, że od kilku lat użytkowania tego budynku przez organizacje była to pierwsza kontrola stanu technicznego? - Tak, to była pierwsza mi znana kontrola. Oczekiwaliśmy od kilku miesięcy o przedstawienie przez Zamek Cieszyn stanu technicznego tego budynku. Nie otrzymaliśmy takich informacji, w związku z tym domyślam się, że Zamek nie posiada takich dokumentów - powiedział Macura.

Jak poinformował burmistrz wyniki ekspertyzy technicznej, sanitarnej i przeciwpożarowej przeprowadzonej w budynku przy ul. Zamkowej 1 są informacją publiczną i można się z nią zapoznać w Urzędzie Miejskim w Cieszynie. Ekspertyza została przekazana także cieszyńskim radnym. - Wybaczcie państwo, ale nie jestem osobą kompetentną do przekazywania danych technicznych, zresztą nie sposób byłoby zapamiętać te wszystkie dane. Podaję więc tylko konkluzję, którą przedstawiłem wcześniej, budynek nie spełnia warunków technicznych, sanitarnych i przeciwpożarowych tak, aby móc korzystać z niego w dotychczasowej formie - stwierdził Macura.

Na pytanie, jakie będą dalsze losy budynku po eksmisji działających tam organizacji Macura odpowiedział: „Nie podjęte zostały żadne decyzje dotyczące przyszłości tego budynku” i dalej: „Po tym etapie związanym z doprowadzeniem do przestrzegania prawa przejdziemy następnie do dalszej analizy, co zrobić z budynkiem Zamkowa 1”.

INFORMACJA URZĘDU MIEJSKIEGO W CIESZYNIE DOT. WOLNYCH LOKALI UŻYTKOWYCH, KTÓRE MOGĄ BYĆ PRZEZNACZONE NA POTRZEBY ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH MIESZCZĄCYCH SIĘ W BUDYNKU ZAMKOWA NR 1.

STAN NA DZIEŃ 4 LIPCA 2016 ROKU:

Komentarze: (43)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Macura komentuje sprawę Zamkowej ! ! ! Co tu komentować nie pasuje im ,że ktoś zaprasza ludzi inaczej myślących od sukienkowych i szafarzy.Śmiechu warte i przykre,że ludzie wykształceni za państwowe pieniądze w kraju w którym religia jest sprawą prywatną,a państwo jest podobno świeckie wierzą w legendy i bajki.Przykład prosto z brzegu- w każdym kościele jest tzw.matka boska,której nikt nie widział ,a wszyscy ją maluję.Ile malarzy tyle twarzy.A co kształconym w wierze mówi rok 313 i Konstantyn Wielki jeżeli nic to do szkoły z powrotem nieuki.

Kiedy suweren da kopa rządzącej obecnie grupie kolesiów, ta będzie mogła liczyć tylko na miłosierdzie Boże i wstawiennictwo s. Faustyny w niebiesiech - bo tu na ziemi litości dla tej bandy barbarzyńców się nie przewiduje.
Oko za oko, ząb za ząb - i Trybunał Stanu dla mafijnych bosów, sądy powszechne i surowe kary dla nich i ich żołnierzyków.

Jak by nie patrząc to rzeczony suweren ostatnio zasadził kopa w d_pę nieudacznikom z koalicji PO, PSL i SLD. Słuchanie "pipe dream" o rewanżu - bezcenne!!!
PS. Komorowski przegrał, bo .... przejechał na pasach ciężarną zakonnicę jak zdradził w tv pewien guru lewaków.

oj, Pięta na przykład i niejaki
Braun - ziejąca grozą otchłań
pisowskiej zguby narodu -
jeden z drugim, to złowieszczy
klaun...

***

"...zakrywszy rękoma lica powtórzyłem za Klucznikiem słuchającym koncertu Jankiela: „Znam! Znam głos ten! To jest Targowica.”.

Słabiej w materii zorientowanym przypomnę, iż:
9 maja 1794 biskup inflancko-pityński, Józef Kazimierz Kossakowski, przywódca konfederacji targowickiej na Litwie, został z wyroku Sądu Kryminalnego Księstwa Mazowieckiego powieszony w publicznej egzekucji przed kościołem św. Anny w Warszawie.
"Kiedy prowadzono go do szubienicy, tłum szarpał go, bił, pluł na niego, zdzierał z niego odzienie, ale biskup na to nie reagował. Krzyczał za to przez całą drogę, że obok niego zawisnąć powinni inni. Wspominał biskupa płockiego Szembeka, biskupa poznańskiego Okęckiego i prymasa Polski Michała Poniatowskiego."
.
"Za zdrajcę lud Warszawy uważał również królewskiego brata, prymasa Polski Michała Poniatowskiego (1736-1794).
W nocy z 27 na 28 czerwca 1794 r. przed pałacem prymasa postawiono szubienicę
. Jej widok, mówi jedna z wersji opowieści, miała przyprawić prymasa o takie przerażenie, że umarł. Inna powiada, że rodzina królewska w zaistniałej sytuacji postanowiła ułatwić krewnemu godną śmierć i podała mu truciznę."
.
Wcześniej, 25 kwietnia tegoż roku, wykonano przez powieszenie wyrok w sądu kryminalnego w Wilnie na jego bracie, hetmanie wielkim litewskim Szymonie Kossakowskim.
.
"28 czerwca 1794 r. zginął w Warszawie biskup wileński Ignacy Jakub Massalski. Aresztowany na rozkaz Tadeusza Kościuszki został wywleczony z więzienia przez wzburzony tłum i powieszony bez sądu (...) Że nie było pod ręką sznura, więc powieszono go na końskich lejcach od stojącego w pobliżu wozu lejcu.
.
To samo spotkało tego dnia również byłego marszałka konfederacji targowickiej Antoniego Czetwertyńskiego, dyplomatę Karola Boscampa – Lasopolskiego, szambelana Stefana Grabowskiego, instygatora królewskiego Mateusza Roguskiego, instygatora sądów kryminalnych Józefa Majewskiego(...).
Sąd Najwyższy Kryminalny skazał: generała artylerii koronnej i marszałka konfederacji targowickiej Stanisława Szczęsnego Potockiego, hetmana wielkiego koronnego Franciszka Ksawerego Branickiego, hetmana polnego koronnego Seweryna Rzewuskiego, szambelana królewskiego Jerzego Wielhorskiego, posła podolskiego i komendanta Kamieńca Podolskiego Antoniego Polikarpa Złotnickiego, posła Racławskiego Adama Moszczeńskiego, posła wołyńskiego Jana Zagórskiego, oraz posła gnieźnieńskiego Jana Suchorzewskiego na karę śmierci przez powieszenie, utratę wszystkich urzędów, wieczną infamię, i konfiskatę majątków. Wyrok wykonano „In affigie” 29 września 1794 roku wieszając obrazy wymienionych zdrajców (pozostających wówczas na emigracji lub pod opieką wojsk rosyjskich)."
/http://historiezapomniane.blogspot.com/2012/01/haniebny-koniec-targowickiej-zdrady.html/
.
.
.
Papież Pius VI pobłogosławił targowicę i wyraził życzenie: "aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej".
Historie owe dedykuję polskim hierarchom kościoła katolickiego, w szczególności niesławnej pamięci exbiskupowi przemyskiemu Michalikowi, biskupom Liberze i Hoserowi, całemu episkopatowi, a także wszystkim zwolennikom i poplecznikom jawnych i ukrytych agentów moskiewskich pośród rządzącej chwilowo ekipy bolszewickich kolesiów.

Księża Kołłątaj i Staszic są nieznani Jankowi czy nie pasują do obrazu? Protestant Hohenzollern jako grabarz Polski i potomek zdradzieckich lenników pewnie też nie pasuje. A ewangelik Kożdoń?

Wszyscy zdrajcy jak najbardziej pasują w tym kontekście.
Dziękuję - myślę, że nie tylko w swoim imienu - za dodatkowe informacje, nie obrazimy się za więcej.
.
Jednak nie bardzo rozumiem tej metody - pokazywania palcem na innych, kiedy sie coś komuś wytyka.
Czy biskup katolicki staje się lepszy lub zasłuży na łagodniejszy osąd, kiedy obok niego stanie podobna łachudra, ale innego wyznania??... Tak zdaje się Szanowna sugerować?
.
To, że przywołuję przykłady biskupów katolickich (ale przeciez nie tylko biskupów) ma wyraźne uzasadnienie w kontekście aktualnych wydarzeń w naszym kraju.
To właśnie dziś, tu i teraz, biskupi katoliccy znowu czynnie włączają się do uprawiania zgubnej i szkodliwej dla Polski polityki. Ramię w ramie z rządzącą grupą szemranych kolesiów, powiązanych z moskiewską agenturą i działajacych na korzyść, a wygląda że i na zamówienie Moskwy.
Nie znam przykładów ani głosów hierarchów innych kościołów tak bardzo jak katolicki upolitycznionych.
A nawet jeśliby one były, to siłą rzeczy ich oddziaływanie byłoby o niebo słabsze.

.
No więc o to chodzi, Szanowna.

budynek Zamkowa 1, to ostatni świadek tego miejsca, kiedy były granice i odprawy celne...ma więc charakter historyczny...ale co tam historia dla nowej władzy, która tworzy jej nowa grubiańską, depczącą wartości etyczne i społeczne - o chrześcijańskich, nie wspominam - bo na ich straży stoją m.in. marsze rodzinne, gloryfikujące czarno-białą moralność ludzkich czynów...

grubiańską wersję...popr.

Jest 8. lipca, godz, 7 rano.
Ostatnia wiadomość została opublikowana w GC 5. lipca o godz. 16, od tego czasu ani słychu, ani widu.
Czy GC się zwija?... bankrutuje?... strajkuje?...
Może baluje?

był /jest/ komunikat z życzeniami dla czytelników, bądź ...odwrotnie, że w okresie wakacyjnym będzie zmniejszona aktywność dziennikarska, m.in. zawieszone felietony Florianusa, etc...trochę szkoda ale dziennikarzom, też należy się wolne, co pewnie precyzyjnie
reguluje Prawo Prasowe...

Skoro eksmisję krytykuje sama gazeta wyborcza to tylko znaczy, że to jest bez wątpienia dobra zmiana dla Cieszyna, a zła zmiana dla lewaków z niszowego i sztucznie pompowanego środowiska KP.

ludzie wypowiadający słowo /pojęcie/ lewak...nie mają pojęcia - o czym mówią, tylko powtarzają to określenie, jak np jeszcze bardziej prymitywny nowotwór językowe "żydo-komuna"...wesoły a właściwie głupi Romku - Krytyka Polityczna, to wielka nadzieja podupadłej
demokracji, wszelkie pozytywne twórcze zjawiska społeczne, naukowe, artystyczne maja niszowy, elitarny charakter...jeżeli chce się wyrazić pogląd na dany temat, dobrze jest mieć konieczną wiedzę, żeby swoja opinię uczynić wiarygodną...

Jak nie było ekspertyz i jak tak strasznie jest ten budynek zniszczony to do wywalenia, ale zastanawiam się jakim cudem pozwolono tam przebywać prezydentowi/prezydentowej... Bo przecież byli i rozumiem że BOR musiał się na jakiejś ekspertyzie opierać?

ciekawe spostrzeżenie...sprawdzanie i zapewnianie bezpieczeństwa głowy państwa, to najwyższe standardy...

Brawo Macura. Dosyć paskudztwa na granicy.

Cieszyńskie paskudztwa - własność miasta:
budynki byłej Termiki
dawna drukarnia
plac targowy
dziesiątki kamienic czynszowych

Nie wiem o jakie paskudztwo idzie? Jeśli architektoniczne, to proponuję dodać, żę porządek również należy zrobić z budynkami po polskiej stronie przy moście Wolności (wszak zasłaniają widok na znajdujący się Lasek Miejski i pomnik Mieszka I.... Jeśli paskudztwo w innym znaczeniu, to w jakim? Że lewactwo, że NGO'sy? Paskudztwo, to będzie jak budynek będzie pusty, powybijają w nim szyby i będą homelessy w nim sr.ć. Brawo!!!!

A co masz na myśli "paskudztwo"?

Jęki lokalnych "postępowców" pozbawianych swojego szpetnego legowiska przypomina klangor.

A dlaczego użyto " "? Co złego robią organizacje działające na ul. Zamkowej 1? A tak z z innej beczki... Czy siedziba CKON na Małej Łące też będzie poddana oględzinom czy spełnia wszystkie wymogi? Może już był taki przegląd? Nie wie, dlatego pytam? A co do tego, co na początku... A jak na lekcjach przysposobienia obronnego w PRL kazano strzelać z KBKS-ów to "indoktrynacja", "obciach", śmiechy-chichy, a jak dzisiaj to "postępowa idea"?

Och jakie przejmujące i trafne resume reprezentanta prawdziwie postępowych środowisk! O czym jeszcze ptaszki świerkały? A może by tak jeszcze powróżyć z ptasiej kupki co dalej z Zamkową1? Czekam z niecierpliwością!

ja miałem takie przeczucie, że żadnych technicznych, sanitarnych i przeciwpożarowych sprawdzeń, nie było - że to wymyślony pretekst... jeżeli się mylę, to proszę o publiczna publikację wyników tych oględzin na łamach gc...jeżeli natomiast władza, w tak newralgicznej sprawie, posłużyła się kłamliwym wybiegiem, pragnąc w ten sposób usunąć "ideowego przeciwnika", to straciła w oczach...świadomych całej sprawy wyborców, mandat zaufania...

Jerzy, kontrole były. Kilka ekip przychodziło na Zamkową ocenić stan. Wyniki tych ekspertyz są do wglądu, M.in. Na Zamku. Na ich podstawie powstał niewiarygodnie wysoki kosztorys remontu. Też do wglądu. Tak więc miejsca na dyskusje już nie ma. Wysokość kosztorysu budząca podejrzenia, niefajne pogłoski o pokątnej sprzedaży Zamkowej 1, pozostawienie tak dużego pustostanu na długi czas, bez pomysłu co dalej, itp to temat do kolejnej dyskusji.

"...Nikt z nas nie może bowiem pozwolić sobie na narażanie cudzego zdrowia i życia.."
Proszę zacząć wypełniać pewne zobowiązania i naprawiać to, co niestety od lat jest zaniedbane.
Po ekspertyzie budynku przy Zamkowej 1 zlecić ekspertyzy budynków komunalnych. Budynków
z zagrzybionymi mieszkaniami w których mieszkają dzieci . Dzieci mające możliwość wyjścia z
zagrzybionego pokoju na obszczaną klatkę lub obszczane podwórko.

"...Nikt z nas nie może bowiem pozwolić sobie na narażanie cudzego zdrowia i życia.."
To przykład typowej u żyjących na kolanach wyznawców Kaczyńskiego obłudy i hipokryzji.
W przypadku cieszyńskiego burmistrza-ministranta wyjątkowo obrzydliwy.

Zastanawia mnie, czemu szczekasz tylko na jedną religię i jedną partię? Drzazga, belka, coś takiego.

Zamiast bezmyślnie warczeć o szczekaniu - spróbuj myśleć.
Jeżeli burmistrz będzie wyznawcą kilku religii lub jakiejkolwiek różnej od tej, którą promuje z ratusza, wezmę to pod uwagę.
Prócz tego nie ma prócz rzymskokatolickiego innego wyznania w naszym kraju, które by stanowiło tak poważne jak ono właśnie zagrożenie dla naszej demokracji, a ostatnio widać wyraźnie, że wręcz dla bytu i podmiotowości państwowej.
Postawa i związki hierarchów krk z promoskiewskim, bolszewickim rządem kolesiów z pisu wypisz wymaluj przypominają czasy Targowicy i haniebny w niej udział katolickich biskupów.
Macura to pionek w tej grze - ale to nie znaczy, że może sobie pozwalać na wszystko w cieszyńskim grajdole.
Polska jest i pozostanie państwem świeckim.

Dalej szczekasz. Wychowałeś się w ewangelickiej rodzinie?

Ratusz płaci za remont kamienicy przy Starym Targu, a potem wynajmuje ja dla ZPiTZC.
Kamienica należy do stowarzyszenia podległego kurii bielskiej kościoła katolickiego.
Zamkowa niby w ruinie, ale przynosiła miasto dochody.
O umieszczeniu ZPiTZC w budynkach Zamkowej jakoś nikt nie wspomniał.
Ja nie mam nic przeciwko temu, że burmistrz Macura udziela się w kościele.
Ale mieszanie kościoła do spraw miasta, finansowanie go z miejskiego budżetu, afiszowanie się ze swymi religijnymi przekonaniami w trakcie pełnienia obowiązków burmistrza jest skandalem i hańbą dla cieszyńskiego ratusza.
Ratuszowi katolicy - wam się we łbach przewraca.

Jakie dochody? Te czynsze tam to była kpina! Normalnie zapłaciliby z 200% więcej.

te, a CKON też powinna płacić za użytkowanie "garnizonu"? Jeśli nie, to dlaczego?

Kpina to płacenie kościołowi za wynajem podczas gdy miejskie lokale stoją puste.
Albo jak Zamek pochłaniają miliony dopłat na utrzymanie komfortowego gniazdka dla dziesiątek księżycowych etatów.
Ba, mało kpina - nawet skandal mało.

Też prawda.

Zgadzam się z "ja-nek". Może ZPiT Ziemi Cieszyńskiej niech w tych lokalach próby robi ... ja sobie tego nie wyobrażam, ale... bądźmy realistami i... do tych lokali można też wysłać Wszechnicę Cieszyńską lub zajęcia ze strzelania w CKON robić (a garnizon na Małej Łącep na parking zamienić... lub ścieżkę rowerową)... te zajęcia z edukacji militarnej chyba mogą się odbyć na 63m2? Może i Fundację Lux Veritatis się tam gdzieś upcha. Żyby było taniej, to mogą razem wynajmować ten sam lokal... A podyktować przy tym komercyjne stawki jak proponuje "Anonimat"

A cieszynioki-korwiniści trąbią na fb, że to ich zasługa, że ngo znikną z Zamkowej

W białych rękawiczkach, cudzymi rękami. Niesmaczne.

Jerzy ta kontrola to jeden wielki pic na wode. Pretekst wyciągnięty na siłę.

Cieszyn taki piękny :D

dlaczego nie było przez tytle lat kontroli... czy można wyniki tej jedynej ostatniej, opublikować na stronie gazety codziennej?

Jeśli nie było kontroli to chyba wina zarządcy czyli zamku.I chyba to nie świadczy o tej instytucji dobrze.

Szanowni Państwo
to nie była żadna ekspertyza stanu budynku w trosce o jego użytkowników, tylko inwentaryzacja budynku przeznaczonego do sprzedaży.Wkrótce Zamkowa 1 zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi i wszyscy dowiemy się jak bardzo ważne dla miasta są organizacje pozarządowe. Panie Macura pięknie się Pan wybielił. Gratulacje.

A czy wskazane pustostany przeszły ekspertyzy: techniczną, sanitarną i przeciwpożarową, których wyniki wskazują na to, że te pomieszczenia nadają się do użytkowania w ramach działalności poszczególnych organizacji i podmiotów bez naruszania przepisów prawa? A jeśli nie to czy koszty dostosowania tych pomieszczeń i przeprowadzenie formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania nie będą wyższe lub porównywalne z kosztami dostosowania Zamkowej 1?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama