, środa 19 luty 2020
Burmistrz o pomyśle odłączenia wsi Ochaby od gminy Skoczów
Z całym szacunkiem dla tradycji i odrębności Ochab, separatyzm w XXI wieku nie jest dobrym rozwiązaniem - stwierdził Mirosław Sitko. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Burmistrz o pomyśle odłączenia wsi Ochaby od gminy Skoczów

MB
Podczas ostatniego spotkania z mediami burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko odniósł się do pomysłu sołtysa i Rady Sołeckiej Ochab dotyczącego utworzenia osobnej gminy Ochaby. Jak stwierdził, autonomia tej wsi nie popłaci, szczególnie jeśli chodzi o kosztowną rozbudowę kanalizacji.

Podczas minionej sesji Rady Miejskiej Skoczowa sołtys Ochab Maciej Bieniek wystąpił o dane dotyczące finansowego funkcjonowania sołectwa Ochaby. W rozmowie z naszą redakcją sołtys przyznał, że dane te są mu potrzebne do przeanalizowania, czy jest możliwość utworzenia osobnej gminy Ochaby. Jak stwierdził, nie są już zadowoleni ze współpracy ze Skoczowem i szukają możliwości zdobycia autonomii.

Podczas spotkania z mediami parę dni po sesji burmistrz Skoczowa odniósł się do tego pomysłu. - Moje zdanie jest jednoznaczne: większy może więcej. W związku z tym odradzam Ochabom odłączanie się od Skoczowa. Z całym szacunkiem dla tradycji i odrębności Ochab, separatyzm w XXI wieku nie jest dobrym rozwiązaniem - stwierdził Mirosław Sitko.

Jak twierdzi burmistrz, autonomia Ochab będzie równała się mniejszym szansom na znalezienie funduszy na kosztowne skanalizowanie tej wsi. - W naszym interesie jest, byśmy funkcjonowali wspólnie, tym bardziej że mamy poważne zamiary dotyczące kanalizacji w Ochabach. Myślę, że jeśli będziemy to robić jako gmina Skoczów, to Ochaby mają dużo większe szanse i dużo szybciej tę kanalizację będą wreszcie mieć - powiedział burmistrz Skoczowa.

Jak wyjaśnił burmistrz, usunięcie niektórych wsi poza granice tzw. aglomeracji umożliwia teraz starania o dofinansowanie na budowę kanalizacji w tych wsiach, które są poza aglomeracją. Jeśli chodzi o Skoczów, w pierwotnej wersji aglomeracja była równa granicom gminy. Następnie w ubiegłym roku aglomeracja została znacząco zmniejszona, wyłączono z niej takie wsie jak Międzyświeć, Wilamowice i Ochaby. W tej sytuacji są nadal szanse, by gmina zdobyła dofinansowanie na rozbudowę kanalizacji, choć jak przyznał burmistrz, środki finansowe do zdobycia są mniejsze niż w poprzednich latach. W planach skoczowskiego samorządu usunięcie tzw. białych plan kanalizacyjnych w gminie szacuje się do końca 2021 roku.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

myślę ze Ochaby na tym zyskają - może Urząd który tam będzie zatrudni w końcu porządną kadrę urzedników...

A ile będzie kosztował podatnika Urząd Gminy Ochaby?

Panie burmistrzu Sitko, w tempie które obecnie jest utrzymywane, kanalizacja w Gminie Skoczów ukończona będzie chyba w 2041 /daj Panie Boże/. Przyszedł pan na stanowisko burmistrza 2 lata temu. Utrzymuje pan armię urzędników, kierowców, samochody, placówki itd.. Proszę zobaczyć jak sprawa ma się w innych, podobnych miasteczkach. Czy potrzebne jest aż tylko pracowników ratusza i wszystkich wydziałów? Czy potrzebne są te wszystkie budynki? To są bardzo duże koszty. Ale pan się nie chce narazić, więc DOBREJ ZMIANY w Skoczowie nie będzie. Tego możemy być pewni. Potrzeba panu ikry i zdecydowania, ale chyba nigdy pan tego nie miał. Jestem zawiedziona pana postawą i żałuję, że na pana głosowałam wraz z rodziną.

Ależ na tym właśnie polega pisowska DOBRA ZMIANA! Przecież tak się dzieje w całej Polsce!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama