, środa 8 kwietnia 2020
Budżet powiatu cieszyńskiego przyjęty bez sprzeciwu
Założenia do nowego budżetu przedstawił starosta Jerzy Nogowczyk. fot: JMDodaj do Facebook

Budżet powiatu cieszyńskiego przyjęty bez sprzeciwu

JAKUB MARCJASZ
Rada Powiatu Cieszyńskiego przyjęła budżet na 2014 rok. Zgodnie z założeniami przyjętej uchwały, dochody powiatu mają wynieść 149 mln zł, wydatki 147 mln zł, a zadłużenie nie przekroczyć 33 mln zł. Przyjęcie budżetu nie wywołało większych emocji wśród radnych.

- Mamy możliwość zaciągania kredytów, ale chcemy pozostawić taką możliwość na lata, kiedy będzie możliwe współfinansowanie ze środków unijnych - podkreślił w trakcie prezentacji założeń przyszłorocznego budżetu starosta cieszyński Jerzy Nogowczyk.

Wśród zaplanowanych wydatków inwestycyjnych znalazły się m.in. realizowane ze znacznym udziałem środków z budżetu miasta przebudowa ok. 400 metrowego odcinka ul. Partyzantów i budowa chodnika przy ul. Cieszyńskiej (od Tesco do granicy z gminą Goleszów) w Ustroniu; kontynuowanie prac projektowych związanych z rozbudową i przebudową 2,9 km odcinka ul. Czarne w Wiśle; zlecenie przygotowania dokumentacji związanych z przebudową środkowego odcinka ul. Bielskiej w Cieszynie, modernizacją mostu na Wiśle w Skoczowie, a także przebudową z rozbudową 7,9 km odcinka drogi powiatowej na odcinku od S-1 do ul. Miodowej w Brennej. W planie znalazła się także kompleksowa termomodernizacja wraz z przebudową ZPSWR w Cieszynie, wymiana okien w I LO im. A. Osuchowskiego, izolacja budynku II LO im. Mikołaja Kopernika, czy adaptacja pierwszego piętra budynku przy ul. Wojska Polskiego 5 na potrzeby Domu Dziecka w Cieszynie.

- Budżet jest zrównoważony, co nas cieszy. Zadowoleni jesteśmy z realizacji postulatów, o których mówiliśmy od dawna - podwyżki wynagrodzenia dla pracowników najmniej zarabiających, chociaż uważamy, że te działania powinny iść dalej, w stronę równoważenia wynagrodzeń - mówił radny Ryszard Macura z Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej, który wyraził również zadowolenie z poprawy kondycji finansowej Szpitala Śląskiego. Wytknął też, jego zdaniem, błędne decyzje zarządu powiatu. - Brak dużych inwestycji to wynik polityki powiatu w poprzednich latach, za poprzedniego starosty. Nie jestem zadowolony ze sprzedaży schroniska w Istebnej. Jako radny ale i mieszkaniec Cieszyna nie czuję się usatysfakcjonowany rozwiązaniami dotyczącymi ulicy Frysztackiej. W przyszłym roku minie dziesięć lat, jak przewidzieliśmy remont tej ulicy - mówił Macura.

Bez większych uwag do założeń wydatków i dochodów odnieśli się również radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy przyjęty budżet ocenili jako odpowiedzialny. - Jest to budżet skrojony na miarę możliwości finansowych powiatu. Mimo, że w roku 2014 czekają nas wybory samorządowe, to nie jest budżet wyborczy, czyli taki, w którym zaciągamy kredyty pod inwestycje, by pokazać, że działamy. Stan naszych finansów jest wynikiem tego, co dzieje się w finansach państwa - mówił Janusz Król, wiceprzewodniczący rady powiatu.

Decyzji podejmowanych w przeszłości bronił Alfred Brudny, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który podkreśli, że trudno rozpatrywać dany rok bez odpowiedniej perspektywy czasowej. - Obecnie nie ma szans na zdobywanie środków zewnętrznych. Był czas, kiedy należało ryzykować, brać kredyty, inwestować. Teraz trzeba czekać na nową perspektywę w funduszach europejskich - mówił radny.

Za przyjęciem budżetu powiatu cieszyńskiego opowiedziało się 25 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, żaden nie zagłosował przeciw. Budżet powiatu cieszyńskiego został uchwalony po raz szesnasty.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Którego burmistrza.....? Sprzedać szkoły,drogi, domy opieki i szpital. Problem byłby z domami opieki, bo tam trzeba z budżetu finansować. Chyba, że przedsiębiorcy i na tym zarobią. Zawsze może być eutanazja. No nie, wszystko wiedzący komentatorzy?

To prawda, należy powiększyć uprawnienia np. burmistrz Cieszyna. wtedy byłoby duzo lepiej.

Drodzy radni byłoby więcej kasie ,gdy obciąć wasze diety radnych,albo całkiem zlikwidować administrację powiatu.Powiat jest zbędny,należy tylko powiększyć uprawnienia gmin i wójtów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama